fonradar

Yıllık izin hesaplamasında ücretsiz izin

01.08.2002 tarihinde işe giriş yapan bir işçi, 01.12.2005-01.06.2006 tarihleri arasında askerlik görevi sebebiyle ücretsiz izin almış, işveren iş akdini askıda tutmuştur.

Bu durumda, işçinin ikinci izin kıdem tarihi ne olmalıdır? (Not: ikinci izin kıdem tarihi: işçinin 1 yıl sonra tekrar yıllık izin hakedeceği, ikinci kez yeni işe giriş tarihi gibi düşünülen tarih)

Ynt: Yıllık izin hesaplamasında ücretsiz izin

Şimdi ben olayı iki yönden değerlendiricem umarım diğer arkadaşlar durumu netleştirir.

- Ücretsiz izin süreleri çalışılmış gün olarak hesap edilmiyor.
- Diğeri İse yıllık izin bakımdan çalışılmış sayılan haller var onlardan biri;
- 4857sayılı kanun 55.mad.
c) İşçinin muvazzaf askerlik hizmeti dışında manevra veya herhangi bir kanundan dolayı ödevlendirilmesi sırasında işine gidemediği günler (Bu sürenin yılda 90 günden fazlası sayılmaz.).

İşçi, muvazzaf askerlik görevini yaptığı için, bu durumun yıllık izin hesabında dikkate alınmadığını biliyorum. Ancak hesabın nasıl yapıldığını bilmiyorum. Şöyle ki;

01.08.2002 tarihinde işe giren işçi
01.08.2003 tarihinde 1. iznini haketti
01.08.2004 tarihinde 2. izinini haketti
01.08.2005 tarihinde 3. izinini haketti
8,9,10 ve 11. aylarda toplam 4 ay çalıştıktan sonra, bir yılını doldurmadan 01.12.2005 te askere gitti. 8 ay daha çalışsaydı bir izin daha hakedecekti.
01.06.2006 da işe tekrar girişi yapıldı.
8 ay daha çalıştıktan sonra, yaklaşık 01.02.2011 tarihinde yeni bir izin hakeder mi?

Bu hesabım doğru mu?

Verdiğiniz tarihlere bakılırsa ( 2006 da tekrar girişi yapılmış diyorsunuz)
o işçi zaten en az 4 yıldır izin hakediyor ve kullanıyor olmalı.
Tarihlerde bir hatanız var sanırım

Haklısınız. İşçinin zaten 4 yıldır iznini bişekilde hakedip kullandığı kesin, ancak her yıl hangi tarihte hakettiğini yani izin "hakediş" tarihini sormak istemiştim. Bu tarih her yıl için 1 Şubat mıdır?

Kusura bakmayın ama, hala bir şeyler var karışık.
1 Şubat nedir?
Benim düşünceme göre,
sözleşme askıya alındı ise;
her yıl 01.08 de yeni bir izne hak kazanmış olacaktır.

İşçiye geçmiş yılda kullanmadığı izin için ücret ödenmezse istifa hakkı doğar mı?

Pink Angel ' Alıntı:
Haklısınız. İşçinin zaten 4 yıldır iznini bişekilde hakedip kullandığı kesin, ancak her yıl hangi tarihte hakettiğini yani izin "hakediş" tarihini sormak istemiştim. Bu tarih her yıl için 1 Şubat mıdır?

hesabınız doğrudur 6 aylık askerlik süresi 1.8. tarihine ilave edilirse ertesi yılın 1.2. tarihinde yeni izin dönemlerinin başlangıcı olacaktır ancak 2006 yeniden işe girdi ise bu yıl 9. iznini almış olması gerekmez mi

ALİ07 ' Alıntı:
İşçiye geçmiş yılda kullanmadığı izin için ücret ödenmezse istifa hakkı doğar mı?
Kullanılmayan izin ücretleri,sözleşme feshinde ödenir.
Kullanılmayan izin ücretini çalışırken ödenmez, ödenmemesi de sözleşme feshi için haklı sebep değildir