yıllık ızın parası(CIKIŞ HALINDE)

KKK

ARKADASLAR
ISCI ISTIFA ETTI VEYA ISVEREN ISTEN ÇIKARDI
İŞCININ 1 YILLIK SENELIK IZINI VAR HESABI YAPARKEN SON ÜCRETTEN YAPARIZ AMA
BU INZE KARŞILIK BORDROYA HESAP YAPARKEN BRÜT ÜCTET /30* 14 GÜN ŞEKLİNDEMİ
YOKSA BRÜT ÜCRET/30*16 (HAFTA TATILINDEN DOLAYI)
HANIGI SEKILDE HESAPLANIR

IYI ÇALIŞMALAR

ssk işgünü olarak her ay için 30 gün hesap ediyor. normalde 14 işgünü izin hakeder fakat siz eğer izin kullandırmış olsaydınız 14 işgünü içinde 2 günde pazar olacağı için 16 gün üzerinden (brüt maaş+hakedişler) hesaplamanız gerekir. tabiki bu benim fikrim, çünkü iş mahkemeleri işçi yönünde karar verdiği için böyle bir cevap verdim.

Saygılar,

meraba,

yıllık izin yönetmeliği;

Ücretin Ödenmesi

Madde 21 — İzin ücretinin belirlenmesinde; fazla çalışma karşılığı alınacak ücretler, primler, sosyal yardımlar ve işyerinin devamlı işçisi olup, normal saatler dışında hazırlama, tamamlama, temizleme işlerinde çalışan işçilerin bu işler için aldıkları ücretler hesaba katılmaz.

İşveren veya işveren vekili, yıllık ücretli iznini kullanan her işçiye izin dönemine ilişkin ücreti ile ödenmesi bu döneme rastlayan diğer ücret ve ücret niteliğindeki haklarını izine başlamadan önce peşin olarak vermek veya avans olarak ödemek zorundadır.

benim bu kısımdan anladığım kullanırsa tatil günleri gibi günlerin parasının verilmesi. ama çıkarttığımda ise kıdem süresine (14 gün) göre hesap yapılması gerektiğini ve bunda da hakimin kötü niyet arayabileceğini düşünmüyorum

Merhaba;

Öncelikle bir konuya değinmek istiyorum.Buradaki hemen hemen tüm meslekdaşlarımızın bir konuda hemfikir olduklarını görüyorum.Konu ise şu."Mahkemeler işçiden yana".

Böyle birşey yok arkadaşlar.Sizi çelişkiye düşüren konular yüzünden ve bir kaç örnek yüzünden bu şekil bir düşünceye sahip oldugunuzu düşünüyorum.

Bizler işimizi doğru ve düzenli yaptığımız takdirde neden böyle bir düşünceye kapılalım ki.Mesleğimizi en dürüst ve seviyeli bir biçimde yapmamızı neden kendi kendimize engelliyelim ki.Bizim için doğru olan bir konu var ise ortada ve bu konu gerçekten bir insan kaynaklarçı olarak içimize siniyorsa neden problem çıksın ki.Burada çogu arkadaşlar işten çıkartmalarda zorluk yaşadıklarını anlıyorum.İnanın bana hiç bir şekilde kaytarma yolumuz yok.Yeter ki her şeyi tam ve düzenli yapalım.Sorularınıza ve yorumlarınıza açığım.

Bu konu altında yazdığım için KKK rumuzlu arkadaşımızdan özür diliyorum.

Kolay gelsin.

sayın HResources,

ben şöyle bir cevap vereyim. ben yalaşık 50 işçi çalıştıran bir firmanın muhasebe sorumlusuyum. bu güne kadar bir çok defa işçi çıkardık, yada işkazası vb. durumlar oldu. mahkemeye başvuran işçiler oldu, ben bir muhasebeci olarak (etik olarakta) hiç bir işçinin hakkının yenmesi taraftarı değilim, ama bu mahkeme durumlarında hakim işçiden yasal bir ispat istemiyor. (şahit bile istemiyor) yasal kanıtları hep bizden istiyor, bende maksimum seviyede SSK dosyasına ve işçi özlük haklarına dikkat ediyorum. Bu konuda okuyabildiğim ve yorumlarına inandığım meslek mensubu büyüklerimin dediklerini dinliyorum. onları araştırıp doğru sonuca ulaşmaya çalışıyorum. daha sonra cezai müeyyideye maruz kalmamak için çok dikkat ediyorum. çünkü ispat bizden isteniyor ve hakimin kanaatinde işçinin en ufak hak yendiği kanaati oluşursa fazlasıyla bizden talep ediliyor. bu yüzden ben hata yapmamak adına böyle bir sonuç çıkardım ama şunuda söyleyeyim bu konularda teslimiyetçide değilim.

teşekkürler

YILLIK ÜCRETLİ İZİN HK.

Merhaba arkadaşlar;
Yıllık izin ücretinin ödenmesi;
4857/57 maddesine göre işverenyıllık ücretli iznini kullanan her işçiye,yıllık izin dönemine ilişkin ücretini ilgili işçinin izine başlamasından önce peşin olarak ödemek veya avans olarak vermek zorundadır.

Yıllık ücretli izin süresine rastlayan hafta tatili,ulusal bayram ve genel tatil ücretleri ayrıca ödenecektir.
Yani yıllık ücretli izin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram,hafta tatili,genel tatil günleri izin süresinden sayılmayacaktır.
Dolayısıyla tatil günlerinin ücretinide ödemek zorundasınız.

YILLIK ÜCRETLİ İZİN

BENİM BİR SORUM OLACAK İŞÇİYE İZİN ÜCRETİ HESAPLANIRKEN

NETMAAŞ*16 GÜNLÜK PARA VERİLMEZ Mİ
BTÜT DENİLMİŞ BUNU ANLAYAMDIGIM İŞÇİ ÜCRETLİ İZİNDE SADECE İŞ KAZASI PRİMİ ÖDENMEYİP SSK TAM YATMIYOR MU EKSİK GÜN BİLDİRİLMİYOR BİLİYORUM

BİLGİLERİNİZDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM

Re: YILLIK ÜCRETLİ İZİN

ödemede yıllık izinler damga vergisi ve gelir vergisine tabidir. hesaplamada ise kişinin net maaşı üzerinden ücreti üzewrinden ödenir ve bunun üzerinden gelir ve damga vergisine ulaşılmasında kanunen sakınca yoktur. çünkü izin ücretinde kıdemde olduğu gibi brütten ödenecek diye bir kural yoktur. ayrıca ödeme gününe gelince kıdem süresi neyi gerektiriyorsa(14 gün) onun üzerinden hesaplanması kanatindeyim. çünkü kullanılması halinde 16 günkü bu işyerinin çalışma gününe görede değişir. hesaplanır diye bir kural yok. bu sadece bir tercih meselesidir yoksa bir hak durumu olduğunu düşünmüyorum

MURO' Alıntı:
çünkü izin ücretinde kıdemde olduğu gibi brütten ödenecek diye bir kural yoktur.

Merhaba;

Sayın Muro;

Kıdem tazminatı son brüt ücret üzerinden hesap edilir ve ödenir.

Kolay gelsin.

BENDE ONU İFADE ETMEYE ÇALIŞTIM . YANLIŞ İFADE ETMİŞ OLMAYAYIM HAKLINIZ DÜZELTMEKTE FAYDA VAR ZİHİNLERİ BULANDIRMAMAK LAZIM. TEŞEKKÜR EDERİM