fonradar

yıllık izin ücreti hakkında

odemirkol

Katkı Sunan Üye
Merhabalar;
Yıllık izinlerde çalışana ödenen izin ücretleri maaştan avans olarak kesilerekmi izine çıkmadan önce kendisine ödenir.Yoksa maaşa ilave bir ödememidir.Mesela 700 ytl net maaş alan bir personel 14 işgünü yıllık izine çıkacaksa ;
700/30*14=326,67 ytl izin ücreti ise maaşı 700-326,67=373,33 ytl mi olur.Yoksa gene 700 ytl maaşmı alır.Ben avans olarak maaşından düşüyorum doğrumudur.Yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılar...

Merhaba,
İş Kanununa göre izin dönemine ait ücretin peşin ödenmesi gerekir. İzine çıkarken izin avansı olarak ödeyip, iznin kullanıldığı ayın (tam) ücretinden avans olarak kesilmesi işleminiz doğrudur.

ücretli izinden kasıt işçi çalışmadığı halde ücrete hak kazanmaktadır. Çalışmadığı günlerin ücretini kesemezsiniz. Ek bir ücret söz konusu değildir.

e-müşavir' Alıntı:
ücretli izinden kasıt işçi çalışmadığı halde ücrete hak kazanmaktadır. Çalışmadığı günlerin ücretini kesemezsiniz. Ek bir ücret söz konusu değildir.

Sayın web müşaviri;

Burada bir ücret kesintisi yok, mahsubu var.

Kanunu okuyun;
İşveren, yıllık ücretli iznini kullanan her işçiye, yıllık izin dönemine ilişkin ücretini ilgili işçinin izine başlamasından önce peşin olarak ödemek veya avans olarak vermek zorundadır.

Sizin yorumunuza göre işçinin maaşı 500 YTL ise ve 14 gün izin kullanıyorsa, sizin işçinizin eline 233 YTL fazla para geçer yani maaşı 733 YTL'ye gelir .Böyle birşey yok.İzne çıkmadan o kişiye ay başında vereceğiniz maaşından ne kadar izin kullandıysa o kadar YTL peşin vericeksiniz.Tatilini hoş ve rahat bir şekilde geçirmesi için. :)

Kolay gelsin.

HResources arkadaşım dikkatli okursan bende aynı şeyi diyorum. Ek bir ücret söz konusu değildir diyorum. Maaşının kesilemeyeceğini anlattım zaten.