fonradar

Yıllık İzin

Merhabalar,
Yıllık izin haklarıyla ilgili aklıma takılan bir kaç konu var.Mevsimlik çalışan (askı) personellerinin yıllık izin haklarıyla ilgili net bir karar bulamıyorum.Bildiğim kadarıyla 1 yıl hizmet süresini doldurmuş olan askı personelleri yıllık izni hak eder.Fakat geçenlerde okuduğum bilirkişi raporunda karar olarak askı personeline yıllık izin hak etmediği kararı verilmiş ,anlayamadım ..Bir diğer konuda ise;örneğin bir personel 2011 yılında bir işletmede çalışmış,sezon sonunda 05 kodundan ayrılmış.2014 yılında tekrar gelmiş ve sezon sonu askıya alınıyor.Bu kişinin yıllık izin hakkı var mıdır?yıllık izin tarihi hangi tarihten itibaren hesaplanır.ilk girişinden mi?yoksa 2014 girişinden mi?

Merhabalar,
a-Yıllık izin haklarıyla ilgili aklıma takılan bir kaç konu var.Mevsimlik çalışan (askı) personellerinin yıllık izin haklarıyla ilgili net bir karar bulamıyorum.Bildiğim kadarıyla 1 yıl hizmet süresini doldurmuş olan askı personelleri yıllık izni hak eder.Fakat geçenlerde okuduğum bilirkişi raporunda karar olarak askı personeline yıllık izin hak etmediği kararı verilmiş ,anlayamadım ..
b-Bir diğer konuda ise;örneğin bir personel 2011 yılında bir işletmede çalışmış,sezon sonunda 05 kodundan ayrılmış.2014 yılında tekrar gelmiş ve sezon sonu askıya alınıyor.Bu kişinin yıllık izin hakkı var mıdır?yıllık izin tarihi hangi tarihten itibaren hesaplanır.ilk girişinden mi?yoksa 2014 girişinden mi?

a-Öncelikle belirtelim ki;

1.mevsimlik iş konusunda , o işin mevsimlik iş olup olmadığı tespit olunmalıdır.
2.mevsimlik işlerde çalışanlara,kural olarak y.izin hükümleri uygulanmaz.
İş yasamızın 53 ve bu maddenin yasal dayanak yapıldığı ilgili yönetmeliğin 12 nci maddesi bu konuyla ilgilidir.
Bu konuda muhtelif,karar,makale ve tez çalışması bulabilirsiniz,bu bağlamda işin özü/ortak noktası mevsimlik işlerde çalışanların aralıksız 11 ay ı aşan çalışmasının bulunması ve iş sözleşmesinde bu noktaya ilişkin bir hükmün yer alması halinde,bu işciler hakkında y.izin hükümleri uygulanabilecektir.
(burada "sözleşme hükmü hariç"diğer hususun yani kural olarak bu işlerde çalışanlar için y.izin hükümlerinin uygulanmamasının doğruluğu tartışılabilir/şahsen doğru bulmuyorum/ama uymak zorundayız,ayrı konu)

b-anladığım kadarıyle ,2014 yılında başlayan hizzmetin,öncekilerden ayrı,bağımsız bir iş ilişkisi olduğu,,bu nedenle aralıklı işlere yönelik,y.izin noktasında 2014 ü baz alınız.

Son düzenleme: