YMM Kdv İadesi raporu

iyi günler, ben bir şey sormak istiyorum. ymm kdv iadesi raporlarında alım yapılan firmalara karşıt inceleme tutanağı ymm bilgi isteme yazıları yazılıyor. ama bu yazıları yazma kriteri olan atıyorum o ay bir şirkettenten yapılan alışların toplamı 100 tl olursa veya tek faturası 10 tl olursa karşıt inceleme tutanağı veya ymm bilgi isteme yazısı yazılıyor. 2009 yılında bu tutarlar ne kadar bi tebliğ varmı bunla ilgili acaba.

teşekkürler...

Ynt: YMM Kdv İadesi raporu

Merhaba

Öyle bir zorunluluk yok. O dönemki alışlarının yani indirilecek KDV listesindeki alımlarınızın en az %80'ine Karşıt İnceleme düzenlemeniz yeterli. Sizin bahsettiğiniz tutar fatura kesme sınırıdır, o tutarda 2009 yılı için 670 TL'dir.

Ama dediğim gibi YMM o dönemki alımları toplamının en az %80'ine karşıt inceleme yapmak zorundadır.

Saygılar.

Merhaba ,
KDV iadesi tasdik raporları için hazırlanan karşıt incelemeler için bahsettiğiniz gibi bir sınırlama yada tutar haddi vardır. Öncelikle 27 Seri No'lu Sm , Smmm ve Ymm Kanunu Genel Tebliğininin "Karşıt İnceleme Yapılmasının Zorunlu Olmadığı Haller " bölümünde ilgili yasal açıklama yapılmıştır. Bu sınırın fatura kesme sınırı ile bir alakası yoktur. Tebliği okursanız ve ilgili muktezaları bulabilirseniz daha sağlıklı olur. Eğer daha detaylı bilgi almak isterseniz , ne öğrenmek istediğiniz açıkça sorabilirsiniz.

01.01.2009 Tarihinden İtibaren Düzenlenen Belgeler
Karşıt inceleme yapılmasının zorunlu olmadığı haller - 01.01.2009 Tarihinden İtibaren Düzenlenen Belgeler --15.632,33
Bir mükelleften bir aylık dönemde yapılan mal ve hizmet alımları toplamının aşması halinde karşıt inceleme yapılması gereken limit - 46.299,07

İyi çalışmalar.

Sayın 7faust

29 No.lu Genel Tebliğ ;

1- Karşıt İnceleme Yapılmasının Zorunlu Olmadığı Haller

27 sıra no?lu Tebliğin II/5 bölümünde, KDV hariç tutarı 2 milyar lirayı aşmayan belgeler için karşıt inceleme yapılmasının zorunlu olmadığı belirtildikten sonra 1)KDV iadesi tasdik işlemlerinde indirilecek KDV?nin %80 veya daha fazlasına tekabül eden mal ve hizmet alımları ile ilgili karşıt incelemelerin yapılmasının zorunlu olduğu açıklanmıştır.

Karşıt inceleme zorunluluğu kapsamı dışında bırakılan tutar anılan Tebliğin II/5 bölümü hükmü uyarınca 1.1.2001 tarihinden itibaren düzenlenen belgeler için 3 milyar 120 milyon lira olarak uygulanacaktır.

İndirilecek KDV?nin üçte biri veya daha fazlasının 2) karşıt inceleme zorunluluğu kapsamı dışında bırakılan mal veya hizmet alımlarından kaynaklandığı hallerde karşıt inceleme zorunluluğu kapsamı dışında bırakılan mal ve hizmet alımları ile ilgili indirilecek KDV?nin yarısına tekabül eden mal ve hizmet alımları ile ilgili karşıt inceleme yapılması yeterli olacaktır. Bu durumda karşıt inceleme kapsamındaki mal ve hizmet alımlarına ilişkin karşıt incelemelerle % 80 oranının sağlanması ile yetinilmesi mümkün bulunmaktadır. Şu kadar ki, karşıt inceleme kapsamında bulunan mal ve hizmet alımları tutarı ile %80 oranına ulaşılamadığı hallerde bu oranın sağlanıp sağlanmadığı dikkate alınmayacaktır.

1. Madde olarak işaretlediğim bölümde KDV iade raporları için yapılması gereken karşıt inceleme oranını ve yapılması gereken karşıt incelemelerin nasıl tespit edilmesi gerektiği belirtiliyor.

2. Madde olarak işaretlediğim bölümde "karşıt inceleme zorunluluğu kapsamı dışında" kalan bölümdür yani bu kapsam dışı fatura kesme sınırıdır. Yani perakende satış fişleri v.b. işlemlerdir.

Aynı zamanda sizin belirttiğiniz tutarlar doğrudur. Ben bir sınır yok derken sizin vermiş olduğunuz rakamları zaten kastedmedim. Aynı zamanda raporun sağlamlığı açısından %80'i tespit olmuş olsam dahi firmanın hammadde alışlarınada aynı zamanda karşıt inceleme yaparım. Bunu yaklaşık 30'un üzerinde KDV İade raporu için yapmışımdır, dolayısıyla muktezalara ve artı bilgiye gerek yok, tebliğ çok açık.

Saygılar.

Sayın ozdgn tekrar merhaba ,
öncelikle bir önceki cevabımdaki araştırılması gereken mukteza ve tebliğler açıklamasını , konu hakkında bilginiz olduğu için size direkt yapmadığımı belirtmek istiyorum. Soruyu soran arkadaşın araştırmasının onun yararına olucağı için söylemiştim. Yanlış anlamayın.

Karşıt incelemeler için sizin de söylediğiniz gibi indirilecek KDV 'nin %80 'i yeterlidir. Fakat karşıt inceleme zorunluluğu dışında bırakılan mal veya hizmet alımları için yaptığınız açıklamada "karşıt inceleme zorunluluğu kapsamı dışında" kalan bölüm fatura kesme sınırı değildir.

Örnek: Uluslararası nakliyecilik yapan (A)'nın Ocak 2007 dönemine ilişkin indirilecek KDV miktarı 100.000,00 YTL' dir. İndirilecek KDV'nin 40.000,00 YTL' si belge tutarı 13.000,00 YTL ve daha yüksek, 60.000,00YTL' si ise 13.000,00 YTL ve daha düşük olan mal veya hizmet alımlarına ilişkindir. (2007 yılı için karşıt inceleme zorunluluğu kapsamı dışında bırakılan belgelerde tutar 13.000,00 YTL' dir.)

Örnekte karşıt inceleme zorunluluğu kapsamı dışında bırakılan mal veya hizmet alımlarından kaynaklanan indirilecek KDV (60.000,00 YTL) toplam indirilecek KDV'nin (100.000,00 YTL) üçte birinden daha fazladır. Bu durumda yeminli mali müşavir tutarı 13.000,00 YTL ve daha yüksek olan belgelerin tümü için karşıt inceleme yapmakla yükümlü olacaktır. Ayrıca, belge tutarı 13.000,00 YTL ve daha düşük olan mal veya hizmet alımlarından kaynaklanan indirilecek KDV'nin yarısının (30.000,00 YTL) karşıt inceleme yoluyla doğruluğunun araştırılması gerekir. Bu durumda %80 oranına ulaşılıp ulaşılmadığı dikkate alınmayacaktır.

Örneği incelerseniz %50 hesabının hangi tutarlara göre yapılacağı (15.632,33 - 2009) son derece açıktır.
Cevabınız için teşekkürler .

Saygılar.

7faust üstadım teşekkür ederim.aradığım cvp buydu çok saol. ozdgn sende saol cevap verdiğin için. kolay gelsin iyi çalışmalar.

Karşıt İnceleme Sınırları;

56,00% 2000 2.000,00
53,20% 2001 3.120,00
59,00% 2002 4.779,84
28,50% 2003 7.599,95
11,20% 2004 9.765,94
9,80% 2005 10.859,73
7,80% 2006 11.923,98
7,20% 2007 12.854,38
12,00% 2008 13.779,90
2009 15.433,49