fonradar

YMM odaları Denetim eğitimine başlamış.. ya SMMM Odaları ???

Ynt: YMM odaları Denetim eğitimine başlamış.. ya SMMM Odaları ???

gokhanuy ' Alıntı:
Taxtotax demiş ki;

1.)
Elhamdülillah
Laflarım yalansız, Mallarım haramsızdır. Aksini iddia eden ispatla mükelleftir. İspat edemeyen...

2.)
Meslektaşları KOBİ TFRS sadece Bağımsız Denetime tabi işletmeler (LTD. AŞ. KOmandit ki bunlardan KOBİ Tanımına uyan büyükkeri kastediyorsunuz.) tarafından uygulanacağını, bürolarda ki sizin tabirinizle %90 olan küçük işletmelerin KOBİ TFRS ye ihtiyacı olmadığını iddia ediyorsunuz ki bence en meslektaşa en büyük kötülüğü siz yapıyorsunuz.

Şöyle ki,
- Yeni TDHP = KOBİ TFRS hükümleri (%99) şeklinde söylemek yanlış olmayacaktır.
- Muhasebe ve Müşavirliğini yaptığınız işletmenin yarın Bağımsız Denetime girmeyeceğinin garantisi mi var ki bu işi savsaklatacak beyanları çok biliyor gibi sürekli savunuyorsunuz?
- Size yeni gelen müşterinizin Bağımsız Denetime tabi olmadığının ve eskiden beri uygulamadığının (yani bizler bu tür firmalara hizmet vermeyecek miyiz) garantisi mi var.

Uzatmak istemiyorum.

Her zaman; Gereksiz sorunun lüzumsuz cevabı olmaz derim.

1-Laflarınız yalansız da olabilir mallarınız da haramsız olabilir.Ben neye inandığımı yazdım.Sizin neye inandığınızı yazdığınız gibi.Alındı iseniz ???
2-Çok çalıştığınızdan bahsederek gerçekleri çarpıtma hakkına nereden sahip oluyorsunuz.? TTK'yı ve kobi TFRS yi ,yanında deloitte 'nin konuları fevkalade açıklayan 2010 cep kitapçığını incelediğinizde ne olduğunu anlamak için fazla eğitime de gerek yoktur.
2-Kobi tanımına uyan büyüklüklerden de bahsetmedim.Şirketlerin içeriği ile alakalı bir meseledir.Mesela bu tanıma mükemmel uyan ve kesinlikle genelleştirilecek olan yapı kooperatifleridir.Birden çok ortağı olan,özkaynağı ortaklardan oluşan,güvensizlik prensibine göre çalışan bir sisteme sahiptir.Herşeyden öte muhalefet vardır.
Kırmızı renkte KOBİ/TFRS nin kapsama alanını özellikle alıntıladım ki sizin gibi kişilerin yada meslektaş'ların oluşturulmaya çalışılan yanlışta yer almaması için.
Korku piyasası üretmek etik değildir.
3-TTK'nın denetim konusundaki ana teması,şirketlerin ticari işlemlerinin gerçekle örtüşüp örtüşmediğine ilişkin raporlama faaliyetidir.Bu işlemin Ticaret Bakanlığından Maliye bakanlığına geçmesinin sebebi ise vergi gelirlerine olabilecek etkilerin minumuma indirilebilmesi içindir.Vergi, kamu gelirlidir.Bağımsız denetim tam anlamı ile oturtulduğunda vergi incelemeleri de ortadan kalkacaktır.Raporlar esas teşkil edecektir.

Okumak güzel şeydir Taxtotax,Turmob, konuya derinliğine sahip olmuş olsa idi,1533'ncü maddede yer alan gecici maddelerde yetki ve sorumluluğun kendisinde olduğunu bagımsız denetleme kurulunu kendisinin belirleyeceği ve Maliye bakanlığı'nın oluru ile kurulacağını da bilecekti.Konuyu Türkiye genelinde kamuya taşımakta gündem oluşturmakta gecikince elbette Maliye bakanlığı,boşluğu doldurmakta gecikmedi.Güvensizlik yaratan Turmob'un bu güvensizliğinin nedenlerini düşünmek gerekir.Kaldı ki Bağımsız denetim eğitimleri konusunda bile KGK'nın referansı bile açıklanamıyor.Özellikle kaçınılıyor.
Komplo teorilerini kabus teorilerine döndürmenin kimseye faydası olmaz.
Son olarak,sorunun gereksizi olmaz,verilemiyen cevabı olur derim. :)

Bu size son cevabımdır.

Kooperatifler hariç söylediklerinin hepsi zırvadır. Benim nickimi tıkla eski yazılarımı oku neden bahsettiğimi ve yukarıda zırvalanan tüm cümlelerin cevabını oralarda bulacaksın. Tekrar tekrar yazmayacağım. Konu ve süreç hakkında doğru düzgün dahi bilgin yok. O kadar alakasız şeyleri resmen hayallerini, hafızandaki hülyaları anlatıyorsun ki ne süreç hakkında insanlara faydan var nede motive etmek konusunda.

Değerli Meslektaşlarım,

Aşağıdaki yazı alıntıdır. Noktasına virgülüne dokunmadım. Anlayana veya anlamak istemeyenlere,

"SPK,BDDK,EPDK Bağımsız Denetimim alanını her geçen gün artırıyor.

Tarım Bakanlığı Tarım Kooperatifleri için 2 senedir bağımsız denetimi zorunlu hale getirdi.

Bankalar belli tutarın üstünde (çoğu için 5.000.000 ve ustu) mutlaka bağımsız denetim raporu istiyor.

Süper lig takımları için 2011 mali tabloları, bankasya takımları için 2012 mali tabloları 2.lig için 2013 mali tablolarının bağımsız denetimden geçmesi zorunlu (Dernek dahi olsanız)

Turqualty markası kullanmak için bağımsız denetim zorunlu,

Dış ticaret şirketleri için bağımsız denetim zorunlu.

Büyük alıcı durumundaki şirketler (migros, kipa vb) büyük tedarikçilerinden bağımsız denetim istiyor.

2013 te bağımsız denetime tabi olacak şirketlerin % 20 ye yakını bir önümüzü görelim ne çıkacak diye 2011 mali tabloları için bağımsız denetim yaptıralım kararı aldılar.

Uzun lafın kısası ne yapacağını bilmeyen öğrenmek te istemeyen meslek mensuplarının dışında meslek mensupları da dahil olmak üzere geçiş zaten başladı. biz hala zannediyoruz. 01.01.2013 sabahı güneş farklı doğacak.

01.01.2013 sabahı zaten yaptırması veya yapması gereken insanların çoğu pozisyonlarını almış olacak. kısaca hayal gören ve hayaline koşanlar için iş bitmiş olacak. hayal bile göremeye korkanlarda ne olduğunu o zaman dahi anlayamayacak.

sürçilisan ettiysek affola"

a-ce ' Alıntı:
arkadaşlar TTK tüzük taslakları yayınlanmış denetim ile ilgili tüzükte
denetim elemanı;Gümrük ve Ticaret Başmüfettişi, Müfettişi ve Müfettiş Yardımcısını,
diye bir ibare var.

deeper_blue

6102 kanun 210 madde ye dayanılarak çıkartılan kamu denetimine ilişkin usul ve esasları düzenliyor. aynı kanunun 400 maddesinde ise İŞLEM DENETÇİLERİ ifadesinde ymm ve smmm işaret ediyor.

Esas muğlak kalan kısım kamu denetimin de işlem denetçisinin raporuna yer vermeyip, işlem denetçisinin yapacağı işlemleri kamu denetçisine devretmiş gibi görünüyor (hatta denetim teknikleri bile ayrıntılı anlatılmış durumda). kaldı ki denetçinin denetimi KGMK da olduğunu düşünürsek iş biraz daha karmaşıklaşıyor.

Kısacası kanun ile tüzük arasında tezat var gibi geldi bana...

Arkadaşlar bir husus hakkında ek bilgi mahiyetinde bir kaç konuyu paylaşmak isterim.
660 Sayılı KHK madde 9 da
"Kurulun görev ve yetkileri
MADDE 9 ? (1) Kurulun görev ve yetkileri şunlardır:
..."
şeklinde düzenleme ile KGK 'nun yetki ve sorumlulukları belirlenmiştir. Burada denetim, Denetçi, TMS ler düzenlenmektedir.

Üzerinde konuştuğumuz söz konusu Tüzük Taslağı ve diğer taslaklar ise bunlardan farklı konularda düzenleme yapmaktadır.

Arkadaşımızın dikkat çektiği ve belki de kafasını karıştıran "Gümrük ve Ticaret Başmüfettişi, Müfettişi ve Müfettiş Yardımcısını," ... ünvanlı denetim elemanları TTK hükümleri ve ilgili tüzüklerle ilgili konularda ilgili tüzükte sayılan raporları düzenleyecek ve denetimleri yapacak olan memurlardır. Özetle bir örnek ile açıklarsak bizim hazırladığımız gelir tablosu, bilanço, yazdığımız defterler, onayladığımız beyannameler nasıl Vergi Müfettişleri ve Vergi Müfettiş Yrd. tarafından incelenmekte ise benzer teşkilat ve yetkiler bu yeni oluşacak kuruma TTK ve ilgli ikincil mevzuatlar çerçevesinde verilmektedir. TTK madde 400 de bahsedilen yetkiler konusunda bir karışıklık söz konusu değildir.

Konuyu anlatmak gerçekten çoook uzun cümleler kurmayı gerektiriyor. Uygun bir vakitte detaylıca irdeleyelim.

TAXTOTAX ' Alıntı:
gokhanuy ' Alıntı:
Taxtotax demiş ki;

1.)
Elhamdülillah
Laflarım yalansız, Mallarım haramsızdır. Aksini iddia eden ispatla mükelleftir. İspat edemeyen...

2.)
Meslektaşları KOBİ TFRS sadece Bağımsız Denetime tabi işletmeler (LTD. AŞ. KOmandit ki bunlardan KOBİ Tanımına uyan büyükkeri kastediyorsunuz.) tarafından uygulanacağını, bürolarda ki sizin tabirinizle %90 olan küçük işletmelerin KOBİ TFRS ye ihtiyacı olmadığını iddia ediyorsunuz ki bence en meslektaşa en büyük kötülüğü siz yapıyorsunuz.

Şöyle ki,
- Yeni TDHP = KOBİ TFRS hükümleri (%99) şeklinde söylemek yanlış olmayacaktır.
- Muhasebe ve Müşavirliğini yaptığınız işletmenin yarın Bağımsız Denetime girmeyeceğinin garantisi mi var ki bu işi savsaklatacak beyanları çok biliyor gibi sürekli savunuyorsunuz?
- Size yeni gelen müşterinizin Bağımsız Denetime tabi olmadığının ve eskiden beri uygulamadığının (yani bizler bu tür firmalara hizmet vermeyecek miyiz) garantisi mi var.

Uzatmak istemiyorum.

Her zaman; Gereksiz sorunun lüzumsuz cevabı olmaz derim.

1-Laflarınız yalansız da olabilir mallarınız da haramsız olabilir.Ben neye inandığımı yazdım.Sizin neye inandığınızı yazdığınız gibi.Alındı iseniz ???
2-Çok çalıştığınızdan bahsederek gerçekleri çarpıtma hakkına nereden sahip oluyorsunuz.? TTK'yı ve kobi TFRS yi ,yanında deloitte 'nin konuları fevkalade açıklayan 2010 cep kitapçığını incelediğinizde ne olduğunu anlamak için fazla eğitime de gerek yoktur.
2-Kobi tanımına uyan büyüklüklerden de bahsetmedim.Şirketlerin içeriği ile alakalı bir meseledir.Mesela bu tanıma mükemmel uyan ve kesinlikle genelleştirilecek olan yapı kooperatifleridir.Birden çok ortağı olan,özkaynağı ortaklardan oluşan,güvensizlik prensibine göre çalışan bir sisteme sahiptir.Herşeyden öte muhalefet vardır.
Kırmızı renkte KOBİ/TFRS nin kapsama alanını özellikle alıntıladım ki sizin gibi kişilerin yada meslektaş'ların oluşturulmaya çalışılan yanlışta yer almaması için.
Korku piyasası üretmek etik değildir.
3-TTK'nın denetim konusundaki ana teması,şirketlerin ticari işlemlerinin gerçekle örtüşüp örtüşmediğine ilişkin raporlama faaliyetidir.Bu işlemin Ticaret Bakanlığından Maliye bakanlığına geçmesinin sebebi ise vergi gelirlerine olabilecek etkilerin minumuma indirilebilmesi içindir.Vergi, kamu gelirlidir.Bağımsız denetim tam anlamı ile oturtulduğunda vergi incelemeleri de ortadan kalkacaktır.Raporlar esas teşkil edecektir.

Okumak güzel şeydir Taxtotax,Turmob, konuya derinliğine sahip olmuş olsa idi,1533'ncü maddede yer alan gecici maddelerde yetki ve sorumluluğun kendisinde olduğunu bagımsız denetleme kurulunu kendisinin belirleyeceği ve Maliye bakanlığı'nın oluru ile kurulacağını da bilecekti.Konuyu Türkiye genelinde kamuya taşımakta gündem oluşturmakta gecikince elbette Maliye bakanlığı,boşluğu doldurmakta gecikmedi.Güvensizlik yaratan Turmob'un bu güvensizliğinin nedenlerini düşünmek gerekir.Kaldı ki Bağımsız denetim eğitimleri konusunda bile KGK'nın referansı bile açıklanamıyor.Özellikle kaçınılıyor.
Komplo teorilerini kabus teorilerine döndürmenin kimseye faydası olmaz.
Son olarak,sorunun gereksizi olmaz,verilemiyen cevabı olur derim. :)

Bu size son cevabımdır.

Kooperatifler hariç söylediklerinin hepsi zırvadır. Benim nickimi tıkla eski yazılarımı oku neden bahsettiğimi ve yukarıda zırvalanan tüm cümlelerin cevabını oralarda bulacaksın. Tekrar tekrar yazmayacağım. Konu ve süreç hakkında doğru düzgün dahi bilgin yok. O kadar alakasız şeyleri resmen hayallerini, hafızandaki hülyaları anlatıyorsun ki ne süreç hakkında insanlara faydan var nede motive etmek konusunda.

:))
Ne süreci,ne motivasyonu ?
Gerçeğin ne olduğunu merak ediyorsan Ticaret bakanlığının bugün açıklanan denetim konusundaki tüzük taslağına bir bakıver.
Okumalısın dostum okumalısın.
Ona da zırva diyeceğine eminim.
:))