fonradar

Ymm Seminer_Gayrimenkul Değerleme Raporu

1997 yılında aldığımız daireyi tapudan bir yazı alarak ve gayrimenkul değerleme şirketine değerleme raporu düzenleterek kayıtlarımıza alacağız. Yeminli mali müşavir bu konuda ymm seminerinde konuşulduğunu TTKnın içinde böyle bir durum olduğunu söyledi. Ancak ben kanunda böyle bişeye rastlamadım. Hiç böyle bir konuda kulak aşinalığı olan var mı? Özellikle bu sitede ymm varsa onlar yardımcı olabilirmi acaba?

Saygılar

Ynt: Ymm Seminer_Gayrimenkul Değerleme Raporu

Aktifte duran taşınmazı mı değerleyeceksiniz ?

Redgreen ' Alıntı:
1997 yılında aldığımız daireyi tapudan bir yazı alarak ve gayrimenkul değerleme şirketine değerleme raporu düzenleterek kayıtlarımıza alacağız. Yeminli mali müşavir bu konuda ymm seminerinde konuşulduğunu TTKnın içinde böyle bir durum olduğunu söyledi. Ancak ben kanunda böyle bişeye rastlamadım. Hiç böyle bir konuda kulak aşinalığı olan var mı? Özellikle bu sitede ymm varsa onlar yardımcı olabilirmi acaba?

Saygılar
sanırım şirket aktifine kayıtlı olmayan bir duran varlığı, şirketin sermaye artırımı yoluyla kayıtlara alacaksınız.
Evet yeni TTK 'da bunla ilgili bir hüküm var. Bu hükme göre Ekspertizin düzenlediği rapor emsaline nazaran yüksek fiyat biçenler, işletme ve aynın niteliğini veya durumunu farklı gösterenler ya da başka bir şekilde yolsuzluk yapanlar hakkında altı aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılırlar. hükmü bulunmaktadır. Bunun dışında emsaline nazaran uygun olması halinde Kayıtlarınıza alabilirsiniz.

TTK'daki değerleme maddesinde böyle bir ayrıntı yok. TFRS'de olabilirmi?

Tfrs eğitiminde Volkan Demir hoca söylemişti;aktifteki değeri düşük olan g.menkulünüze31.12.2011 e kadar değerleme yaptırın..Bu gayrimenkul için2012 ye kadar hiçbir işlem yapmayın..01.01.2012 tarihi itibariyle bu gayrimenkulün değerleme raporundaki tutarını tarihi maliyeti olarak kayıt edebilirsiniz demişti..

Kolay gelsin..