YMMler KGK'ya Karşı Saldırıya Geçti

Ynt: YMMler KGK'ya Karşı Saldırıya Geçti

Anladığım kadarıyla tüm ymm ler iyi organize oluyorlar. Köşe yazılarında felan kendilerine göre yavaştan yavaştan ortam hazırlıyorlar.

Boşverin, takke düştü, kel göründü. Türmob ve ismmmo'nun başarısızlığı ayyuka çıktı. Artık maçası yiyen girer sınava belgesini alır. Kim sınavsız alacaksa da alsın.

o yasayı cumhurbaşkanı onaylar bu konuda bir şüphem yok.2 yıl sonra yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerini hesaplıyorsa smmm ler daha güçlü ve daha kalabalık bir topluluk ve bu grup aleyhine bir düzenlemeyi iade etmek hem meclisle zıtlaşmak hemde kalabalık bir topluluğu karşısına almak anlamına geleceğinden cumhurbaşkanlığı için rasyonel bir davranış olmayacaktır.birde bunu niçin yapsın cumhurbaşkanı?

30 Haziran 2012 Tarihli Resmi Gazete

Sayı: 28339
MADDE 37- 6102 sayılı Kanunun geçici 6 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
.......................

(4) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla, 1/6/1989 tarihli ve 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununa göre yeminli mali müşavirlik hakkını kazanmış olan meslek mensupları ile mülga 3143 sayılı Sanayi ve Ticaret Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ile 6762 sayılı Kanun hükümlerine göre ticaret şirketleri nezdinde denetim yetkisine en az on yıldır sahip olanlar, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunca öngörülen eğitimi tamamlamış olmaları hâlinde sınav veya başkaca bir şart aranmaksızın bağımsız denetçi olarak yetkilendirilir.?

iptal edilen yasada şu ifadeye dikkatinizi çekerim;

""""Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunca öngörülen ***eğitimi tamamlamış*** olmaları hâlinde sınav veya başkaca bir şart aranmaksızın bağımsız denetçi olarak yetkilendirilir.? ""

şimdi yasadaki bu hükmü dikkate aldığınızda Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunca öngörülen eğitimi tamamlamış hiçbir kimse yok ortada yani eski kanunun yeter şartlarını yerine getirmiş ve bu yerine getirdiği şartlarla denetim ruhsatı almaya hak kazanmış kimseler ortada yok.

eğer cumhurbaşkanı yasayı onaylarsa kimse kazanılmış hak şarkısını söyleyemez.

stonhand ' Alıntı:
Adam açık açık biz bunların sınavsız bu işi yapmasını istemiyoruz bunların arasında ilkokul mezunları varmış dedi yani rezilliğin ötesindeyiz bakalım daha neler göreceğiz.

Bakan haksız değil ki, yandaş toplayacağım diye ruhsat dağıtılırsa böyle olmasına şaşırmamak lazım aslında.
(İSMMMO'nun sitesinde bile hala "Bağımsız Denetimde Yapılan Ayrımcılık Geri Çekilmiştir" haberinin hemen yanında "20112 Yılı Özel SMMM Sınav Takvimi" var.) Sözün bittiği yer, daha ne olsun !!!

Lisans şartı aranmış olsa böyle bir sorun olmaz.

g705 ' Alıntı:
stonhand ' Alıntı:
...Şimdi köşkte ilk yasa 1-2 günde onaylanırken ikinci yasa 6 gündür bekliyor...
Köşke daha dün yollamışlar!

E üstat yasa köşkte 1 ay beklese o arada YMM lere göstermelik bir eğitim verilse kazanılmış hakları olurmu olmazmı buyrun hepimize tartışma konusu :-\ :-\

Birisi demiş gündem borsa gibi heran değişiyor diye..haklı yani gerçekten en iyi yorum bu oldu bencede

bakalım ne olacak,inşallah güzel günler göreceğiz hep birlikte..

yalnız hala Özel smmm sınavını yahya arıkan çıkarttı sananlar var aramızda bunada çok şaşırıyorum açıkçası..

6353 Sayılı kanun bu gün resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun geçici 6 ncı maddesinin dördüncü fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır

Maddenin eksi hali;

4) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla, 1/6/1989 tarihli ve 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununa göre yeminli mali müşavirlik hakkını kazanmış olan meslek mensupları ile mülga 3143 sayılı Sanayi ve Ticaret Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ile 6762 sayılı Kanun hükümlerine göre ticaret şirketleri nezdinde denetim yetkisine en az on yıldır sahip olanlar, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunca öngörülen eğitimi tamamlamış olmaları hâlinde sınav veya başkaca bir şart aranmaksızın bağımsız denetçi olarak yetkilendirilir.?

Maddenin eski halinde kgk tarafından öngörülen eğitimi tamamlamış olmaları halinde sınav veya başka bir şart aranmayacağı belirtilmiştir.
Bu gün itibari ile kaldırılmış olan bu maddeye istinaden ymm'lerin sınavsız bağımsız denetçi olabilmeleri mümkün değildir. Zira 30/06/2012 - 12/07/2012 tarihleri arasında KGK tarafından ymm'lere verilen bir eğitim olmamıştır. Sınavsız belge şartı olan eğitim süreci tamamlanmadığı için ymm lerin böyle bir hakkı da doğmamıştır.

YMM odaları adeta bir lobi gibi hareket etmekte mesleki standartlar, etk kurallar ve mesleki birliği adeta hiçe saymaktadırlar. Halbuki Türmob üst yapısında çoğunluktalar isteklerini meslek örgütü içinde dile getirebilirler. Fakat yetmiyor siyasi olarak imtiyaz elde etmetye çalışıyorlar Yetmiyor İptal edilen kanundan medet umuyorlar. Bu durumda nasıl bir mesleki saygınlık beklenebilir?

6 Geçici maddenin 4 fıkrasının kaldırılmasındaki
Gerekçe: Bağımsız denetçi olarak yetkilendirileceklerin, Türk Ticaret Kanunu 400 üncü maddesinde öngörülen esaslar ile 600 sayılı Kanun Hükmünde Kararname gereğince belirtilen esaslar ve verilen yetki çerçevesinde Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu tarafından belirlenmesi amaçlanmaktadır.
KGK'nun YMM ve 10 yıllık SMMM'lere hala muafiyet verme gibi bir ihtimali var mı? Bana var gibi geldi. Ben mi yanlış yorumluyorum?

Soner KOCACI ' Alıntı:
6 Geçici maddenin 4 fıkrasının kaldırılmasındaki
Gerekçe: Bağımsız denetçi olarak yetkilendirileceklerin, Türk Ticaret Kanunu 400 üncü maddesinde öngörülen esaslar ile 600 sayılı Kanun Hükmünde Kararname gereğince belirtilen esaslar ve verilen yetki çerçevesinde Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu tarafından belirlenmesi amaçlanmaktadır.
KGK'nun YMM ve 10 yıllık SMMM'lere hala muafiyet verme gibi bir ihtimali var mı? Bana var gibi geldi. Ben mi yanlış yorumluyorum?

Doğru yorumluyorsun. KGK belirleyecek.

bence doğru yorumlamışsınız.böyle bir hak tanınamaz demiyorlar.

sadece topu kgk ya attılar.muhtemelen de (ne yazık ki) sizin düşündüğünüz gibi olacak.