fonradar

YMM'lerden 3568'e aykırı olarak yetki talebi

Önder68

Katkı Sunan Üye
Değerli Meslektaşlar

Kalkınma Bakanlığı bir görüş yazısı yayınlayarak bu sene kalkınma ajansları tarafından desteklenen projelerin denetimini bağımsız denetim şirketleri tarafından görevlendirilen spk lisanslı bağımsız denetçilerin yapacağını duyurdu. Ankara YMM odası bunun üzerine bu denetimin YMMler tarafından yapılması gerektiğini öne sürerek
bakanlığa bir yazı gönderip ardından da ziyaret gerçekleştirdi Bu konuda yargı yoluna da gidileceği söyleniyor.
Bunlar işin görünen kısmı şimdi diğer parametrelere bakarsak
1- 3568, SPK, Yeni TTK ve AB muktesabatına paralel düzenlemelerde bağımsız denetim konusunda SMMMler ve YMMler birlikte yetkilendirilmişlerdir.
2-YMMlerin bu düzenlemeleri hiçe sayarak sadece kendilerinin yetkilendirilmesini istemeleri TÜRMOB'un parçalanması söylemlerini arttırmaktadır.
3- AB standartlarında kurumlar karşılarında kurumsal bir yapı görmek istemektedirler. Bir başka deyişle YMM yada SMMM tek kişidir. Ancak bağımsız denetim kuruluşları kurumsal bir tüzel kişiliktir. Tek kişiden her zaman hesap soramazsınız hastalık olur vefat olur vs. Buna karşın bağımsız denetim kuruluşlarından her zaman devamlılık esasına göre hesap sorabilir sorumluluk yükleyebilirsiniz
Kamu Gözetimi Kurulu'nun yapacağı düzenlemeler öncesinde böyle bir girişim çağımızdaki paylaşım ve meslektaşlar arasındaki dayanışmaya bence ters düşmektedir

Gün geçmemektir ki YMM meslektaşların böyle bir girişmi olmasın Organize Sanayi Bölgeleri, Gümrük Müsteşarlığı, Sendikalar denetiminde olduğu gibi Şahsen ben Ankara SMMM Odasına durumu bildirdim Ancak bunun yeterli olmadığı kaanatindeyim. Tüm illerdeki SMMM meslektaşlarımızın bağlı bulundukları odalara durumu iletmeleri SMMMlerin bağımsız denetime sahip çıkmaları açısından önem taşımaktadır. Geleceğimize ancak birlikte sahip çıkabiliriz diye düşünüyorum
Saygılarımla
Not: Talep edilmesi halinde konu ile ilgili yazı ve duyurular SMMM meslektaşlarıma e-posta ile gönderilecektir.
e-posta: [email protected]

Ynt: YMM'lerden 3568'e aykırı olarak yetki talebi

Önder Bey,

Merhaba,

İzmir odası Denetim Standartları Komitesi olarak ben bu konuda girişimlerde bulunacağım. Mail adresimi size ödelden mesaj atıyorum. Lütfen elinizde bulunan bilgi ve belgeleri paylaşırsanız, ivedilikle ilgileneceğim.

Önder bey;

İstanbul odasına iletmek üzere benim ile de paylaşmanızı rica ediyorum.

Saygılar.

veya grupta paylaşılması halinde Adana, Bursa ve Edirne oda üyesi meslektaşlarımızda ilgileneceklerdir.

Değerli Meslektaşlarım

Sayın Taxtotax ve Deeper Blue

Konu ile ilgili yazışmalar tarafınıza e-posta ile gönderilmiştir.

e-posta ulaşmadıysa bana lütfen haber veriniz

Daha geniş bilgi almak isteyen meslektaşlarım benimle şahsi e-postamdan bağlantı kurabilirler.
[email protected]

Kanımca Tüm meslektaşlarımızın denetimle uğraşın yada uğraşmasın geleceğimize mesleğimize sahip çıkmak adına konu ile ilgili sorumlulukları vardır Gelecek kuşak SMMMler hakkımıza niye sahip çıkmadınız diye soracaklardır? Öncellikle yöneticilerimize sonra da SMMM ruhsatı bulunan hatta SMMM adayı olan herkese görev düşmektedir.

Saygılarımla

Oda Yöneticilerimizi biz niye seçiyoruz? Haklarımızı bireysel çabalarla nereye kadar korumaya çalışacağız. Koruyabilirsek tabi. Gerekyorsa medeni bir biçimde bir metin oluşturup YMM odası Turmob faks çekip e-posta atalım. Diyorsanız ki denetimi YMMler yapsın o zaman bürolarınızda oturup beyannameler girin arkadaşlar.
Kamu Gözetimi Kurumu ikincil düzenlemeleri yapmadan YMM üstadlar böyle yapıyorsa düzenlemeler zamanı ziyaretler denetimde smmm -ymm dengesini değiştirmek için uğraşlar bekleyip hepsini göreceğiz

sahincolak71 ' Alıntı:
Oda Yöneticilerimizi biz niye seçiyoruz? Haklarımızı bireysel çabalarla nereye kadar korumaya çalışacağız. Koruyabilirsek tabi. Gerekyorsa medeni bir biçimde bir metin oluşturup YMM odası Turmob faks çekip e-posta atalım. Diyorsanız ki denetimi YMMler yapsın o zaman bürolarınızda oturup beyannameler girin arkadaşlar.
Kamu Gözetimi Kurumu ikincil düzenlemeleri yapmadan YMM üstadlar böyle yapıyorsa düzenlemeler zamanı ziyaretler denetimde smmm -ymm dengesini değiştirmek için uğraşlar bekleyip hepsini göreceğiz

Kamu gözetim kurumunun acilen yapması gereken tek şey konu ile ilgili tek makamın kendisi olduğunu açıklamasıdır.Yarım saat önce bu kurulu tlf ile arayarak bunu kendilerine bildirdim.Ciddiye alırlar mı bilemem.Ama önemli olan tek şey bireysel dahi olsa tepkileri ve fikirleri ifade edebilmektir.Bir kurul KHK uyarınca yetkilendirilmiş ise çok sesliliğin önüne geçebilecek hukuki güce sahiptir.
YMM'lerin bu istemde bulunmaları dogaldır.Bağımsız denetcilik oturmadan bu tip denetim görevlerinin YMM'ler tarafından yapılması kadar doğal birşey olamaz.Bu eylem aynı zamanda SBK lisansının geçersizliğini de ortaya koymaktadır.Enazından bu denetim yapılacak ise yeni kanunlar ile bagımsız denetim yetkisi SMMM ve YMM lere verildiğine göre geçici olarak ta olsa bu yetki doğrudan YMM lerin olmalıdır.Kurul'un yeni açıklayacağı usul ve esaslar dahilinde SMMM ile YMM eşitlenelecektir.Ben yanlış birşey göremedim.
Bu eyleme karşı çıkmak SPK 'nın ruhsatlarını tescil etmek olacaktır.Her kurumun denetci konusunda bağımsız hareket etmelerini sağlayacaktır.

saygılarımla,

Sayın gokhanuy size katılmıyorum, bu iş doğrudan YMM lere düşmez çünkü tam tasdik yapmıyoruz.
İkincisi SPK bağımsız denetim lisansına sahip olup ayrıca smmm de olanlar bence muafiyet alabilir.

saygılarımla

Sayın Gökhanuy

YMM lerin bu istemde bulunmalarının doğal olduğunu ve bu durumda da yanlış bir şeyin olmadığını belirtmişsiniz. YMM'ler denetim yetkisini 3568 sayılı yasaya göre almaktalar yani aynı meslek yasamızdan almaktadır. Aynı yasa bu yetkiyi SMMM arkadaşlara da vermekte. Yani aynı yasa her iki unvana da denetçilik yetkisi vermekte. Bir de bunun dışında kalkınma ajanslarının mali hibe raporlarında nihai rapor hazırlanmasında Hem YMM'ye hemde SMMM'ye bu raporu hazırlama yetkisi vermiştir. Bunun dışında Aralık ayından itibaren de bu raporların SPK'dan yetki almış bağımsız denetim şirketince yani kurumsal bir şirket tarafından bu raporların hazırlanmasını istemişken niçin YMM'ler bu iş bizim işimiz bağımsız denetim işi yürürlükte değil diyebiliyorlar. Halbuki Türkiye'de yıllardır bağımsız denetim şirketleri var ve böyle bir denetim yetkileri de bulunmakta. Bugüne kadar bağımsız denetim faaaliyetlerinde SPK'nın dışında kuruluşmu var dı da bizmi bilmiyorduk. Bence bu işte bir yanlışlığın olmadığı söylemek SPK gibi bir kuruluşu ve bu kuruluşca yetkilendirilmiş bağımsız denetim şirketlerini yok saymaktır.. Burda yanlış olan YMM unvanıdır. 4000 yMMnin bulunduğu bir sürecte bazı YMM arkadaşların nasıl ruhsat aldıkları son yapılan sınavlarla ortada. Bence kalkınma Bakanlığı en doğru olanı yapmıştır. Artık Dünyada eşi benzeri olmayan belirli bir kesime pay verilen YMM unvanı tartışılmalıdır ve sonucunda bu unvan SMMM de birleştirilmelidir diye düşünüyorum Sevgiler saygılar sunuyorum.

ibrahimseckiner ' Alıntı:
Sayın Gökhanuy

YMM lerin bu istemde bulunmalarının doğal olduğunu ve bu durumda da yanlış bir şeyin olmadığını belirtmişsiniz. YMM'ler denetim yetkisini 3568 sayılı yasaya göre almaktalar yani aynı meslek yasamızdan almaktadır. Aynı yasa bu yetkiyi SMMM arkadaşlara da vermekte. Yani aynı yasa her iki unvana da denetçilik yetkisi vermekte. Bir de bunun dışında kalkınma ajanslarının mali hibe raporlarında nihai rapor hazırlanmasında Hem YMM'ye hemde SMMM'ye bu raporu hazırlama yetkisi vermiştir. Bunun dışında Aralık ayından itibaren de bu raporların SPK'dan yetki almış bağımsız denetim şirketince yani kurumsal bir şirket tarafından bu raporların hazırlanmasını istemişken niçin YMM'ler bu iş bizim işimiz bağımsız denetim işi yürürlükte değil diyebiliyorlar. Halbuki Türkiye'de yıllardır bağımsız denetim şirketleri var ve böyle bir denetim yetkileri de bulunmakta. Bugüne kadar bağımsız denetim faaaliyetlerinde SPK'nın dışında kuruluşmu var dı da bizmi bilmiyorduk. Bence bu işte bir yanlışlığın olmadığı söylemek SPK gibi bir kuruluşu ve bu kuruluşca yetkilendirilmiş bağımsız denetim şirketlerini yok saymaktır.. Burda yanlış olan YMM unvanıdır. 4000 yMMnin bulunduğu bir sürecte bazı YMM arkadaşların nasıl ruhsat aldıkları son yapılan sınavlarla ortada. Bence kalkınma Bakanlığı en doğru olanı yapmıştır. Artık Dünyada eşi benzeri olmayan belirli bir kesime pay verilen YMM unvanı tartışılmalıdır ve sonucunda bu unvan SMMM de birleştirilmelidir diye düşünüyorum Sevgiler saygılar sunuyorum.

Yazdıklarımnıza katılmamak mümkün mü sevgili İbrahimseçkiner tamamen katılıyorum.Özünde ayrıştığımız bir farkın olduğuna inanmıyorum.Bağımsız denetim 3568 sayılı yasa ile SMMM ve YMM'lere verildiği halde SPK'nın lisanslama çalışmaları yapması bile 3568 sayılı yasanın inkarıdır.
660 sayılı KHK ile bagımsız denetim lisanslaması tek bir kuruma verilmiştir.O halde bu kurum aktif hale gelinceye kadar mevcut durumların denetiminin eski sistemde devam etmesi olağandır.Zaten Kalkınma bakanlığının bu talebi kanaatimce bu yöndedir.
YMM müessesesinin bağımsız denetim mekanizması ile tasfiye edileceği aşikardır.Kararname ile SMMM veya YMM olma zorunluluğunun bağımsız denetime esas teşkil ettiği zamanımızda konunun SPK'nın yetkilendime çalışmasına karşı bir eylem olduğunu düşünerek meseleye olumlu baktım.SMMM tabanlı SBK denetçilerine bakış açım olumsuz olabilir mi sevgili ıbrahimseçkiner Elbette bu meslekdaşlarımız kararname ile zaten denetçi olacaklar.Yaşadığımız bu karmaşada SPK'yı pass etmek ile diğer kurumlarında buna benzer hamlelerini bertaraf etmek gerekmiyor mu?
YMM lerin yanında SMMM lerde olmalı diyememizin ne kadar çok türevi olacağını zaten biliyorsunuz.
O kadar çok hata üzerine hata yapıldı ki ufacık bir gediği artık cephe gibi görüyor isem bunu lütfen mazur görün.
sevgilerimle,

Smmm'lerden her ortamda bu konuda tek ses çıkmalıdır. O da denetim alanında ;YMM'lere 'muafiyet' verilemez.

stajyerzade ' Alıntı:
Smmm'lerden her ortamda bu konuda tek ses çıkmalıdır. O da denetim alanında ;YMM'lere 'muafiyet' verilemez.

Ehven-i şer diyelim stajyerzade hemen celallenme :)
Usul mü yoksa esas mı konusu gibi oldu ben esas'a baktım .Şekil önemsiz.
saygılarımla,

Sayın arkadaşlar dünyada YMM diye bir kurum yok, özelini bile duymadım. Toplantılarda arkadaşımla beraber hep bunun ne zaman kaldırılacağını soruyoruz, zamanla ortadan kalkacak diyorlar ama ne zaman bilmiyorum.

Denetim işinde de ayrıcalıkları yoktur.

Saygılarımla

Vergi yasaları lafzı ve ruhu ile hüküm ifade eder. 3568 sayılı yasada YMM? ler ile SMMM ler birlikte yetkilendirilmiş olup, ayrıca yasanın 12. maddesi ile ymm? lere tam tasdik yetkisi verilmiştir. Buradaki; tam tasdik, ve buna bağlı olarak yapılacak denetimlerde, yasanın vergisel denetimi amaçladığı açıktır. Aksi halde Eski TTK da MURAKIPLIK ta kaldırılarak YMM ler görevlendirilirdi. (YMM?lerin bir çoğunun da vergi denetçiliğinden gelmeleri de bu izahın pratik sağlamasıdır.)
3568 Sayılı kanun madde 12: Tasdik ve tasdikten doğan sorumluluk Yeminli mali müşavirler gerçek ve tüzelkişilerin veya bunların teşebbüs ve işletmelerinin mali tablolarının ve beyannamelerinin mevzuat hükümleri, muhasebe prensipleri ile muhasebe standartlarına uygunluğunu ve hesapların denetim standartlarına göre incelediğini tasdik ederler.
Ancak Kalkınma bakanlığınca verilen projelerin denetimi ise; genellikle kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının ticari amaç gütmeyen, kamusal projelerinin denetimidir. Bu projelerde ticari/vergisel bir yapı bulunmaması, sadece proje gerçekleşmesinin tüm aşamaları denetim kapsamına girmektedir.
Vergi denetçiliği ile faaliyet denetimleri farklı şeyler olup, kamu yararını ilgilendiren kuruluşların proje denetimlerinin, YMM tarafından yapılmak istenmesi uygulamanın ruhuna da aykırıdır. Nitekim SPK ya tabi olan kuruluşların denetimlerinin sadece Bağımsız denetim firmalarına yaptırma zorunluluğu, bu kuruluşların sadece vergi denetimi değil, faaliyet denetimi yapılması gerekliliğinden kaynaklanmaktadır.
Kalkınma bakanlığı da bu denetimlerin vergisel denetim olmadığını açıkça gördüğünden;
660 sayılı kanun hükmünde kararname madde 23:: Kamu yararını ilgilendiren kuruluşların bağımsız denetimi
(Kamu yararını ilgilendiren kuruluşlarda denetim sadece bağımsız denetim kuruluşları tarafından yapılır. )
Diyerek son noktayı koymuştur.
Saygılarımla,

prestij31 ' Alıntı:
Vergi yasaları lafzı ve ruhu ile hüküm ifade eder. 3568 sayılı yasada YMM? ler ile SMMM ler birlikte yetkilendirilmiş olup, ayrıca yasanın 12. maddesi ile ymm? lere tam tasdik yetkisi verilmiştir. Buradaki; tam tasdik, ve buna bağlı olarak yapılacak denetimlerde, yasanın vergisel denetimi amaçladığı açıktır. Aksi halde Eski TTK da MURAKIPLIK ta kaldırılarak YMM ler görevlendirilirdi. (YMM?lerin bir çoğunun da vergi denetçiliğinden gelmeleri de bu izahın pratik sağlamasıdır.)
3568 Sayılı kanun madde 12: Tasdik ve tasdikten doğan sorumluluk Yeminli mali müşavirler gerçek ve tüzelkişilerin veya bunların teşebbüs ve işletmelerinin mali tablolarının ve beyannamelerinin mevzuat hükümleri, muhasebe prensipleri ile muhasebe standartlarına uygunluğunu ve hesapların denetim standartlarına göre incelediğini tasdik ederler.
Ancak Kalkınma bakanlığınca verilen projelerin denetimi ise; genellikle kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının ticari amaç gütmeyen, kamusal projelerinin denetimidir. Bu projelerde ticari/vergisel bir yapı bulunmaması, sadece proje gerçekleşmesinin tüm aşamaları denetim kapsamına girmektedir.
Vergi denetçiliği ile faaliyet denetimleri farklı şeyler olup, kamu yararını ilgilendiren kuruluşların proje denetimlerinin, YMM tarafından yapılmak istenmesi uygulamanın ruhuna da aykırıdır. Nitekim SPK ya tabi olan kuruluşların denetimlerinin sadece Bağımsız denetim firmalarına yaptırma zorunluluğu, bu kuruluşların sadece vergi denetimi değil, faaliyet denetimi yapılması gerekliliğinden kaynaklanmaktadır.
Kalkınma bakanlığı da bu denetimlerin vergisel denetim olmadığını açıkça gördüğünden;
660 sayılı kanun hükmünde kararname madde 23:: Kamu yararını ilgilendiren kuruluşların bağımsız denetimi
(Kamu yararını ilgilendiren kuruluşlarda denetim sadece bağımsız denetim kuruluşları tarafından yapılır. )
Diyerek son noktayı koymuştur.
Saygılarımla,

Mevzuata dayalı, diyebilirizki bilirkişi raporu gibi, bu doğru tespitlerin kurum ve kuruluşlara iletilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bilgilendirme için teşekkürler +1