YMM'lere sınavsız Belge getiren TTK Değişikliği onaylandı

mohicans

Tanınmış Üye
30 Haziran 2012 Tarihli ve 28339 Sayılı Resmî Gazete'de YMM değişikliği yayınlandı.

Ynt: YMM'lere sınavsız Belge getiren TTK Değişikliği onaylandı

30 Haziran 2012 Tarihli Resmi Gazete

Sayı: 28339
MADDE 37- 6102 sayılı Kanunun geçici 6 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
.......................

(4) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla, 1/6/1989 tarihli ve 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununa göre yeminli mali müşavirlik hakkını kazanmış olan meslek mensupları ile mülga 3143 sayılı Sanayi ve Ticaret Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ile 6762 sayılı Kanun hükümlerine göre ticaret şirketleri nezdinde denetim yetkisine en az on yıldır sahip olanlar, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunca öngörülen eğitimi tamamlamış olmaları hâlinde sınav veya başkaca bir şart aranmaksızın bağımsız denetçi olarak yetkilendirilir.?

----Ben yukarıdaki metinden tüm ymm ler olarak anlıyorum. inşallah yanlış anlıyorumdur.

Yani burdan bu sonuç çıkıyor,ymmler ve sanayi ve ticaret bakanlığında denetim yetkisine sahip olanlar sınavsız olarak bağımsız denetçi oluyorlar.

ymmler yine işin kaymağını yediler hiçbir değişiklik olmadan onca faks önerge denilmesine rağmen yayınlanan ttk değişikliği ile sınavsız geçiş hakkında ymm ler galip geldi.
smmm ler ise 10 yıllık deneyim olan smmm lerin sınavsız denetim yetkisi verilmesi konusundaki çalışmalar aynen hiç bir şey olmamışcasına resmi gazetede yanınlandı.

hayırlısı olsun
bundan sonraki isteğim kamu gözetimi muhasebe ve denetim standarları kurumu tarafından sınav ile ilgili denetim yetkisi konulurken sınav sartının yanında deneyim sartının konmaması.

smmm ler ise 10 yıllık deneyim olan smmm lerin sınavsız denetim yetkisi verilmesi konusundaki çalışmalar aynen hiç bir şey olmamışcasına resmi gazetede yanınlandı.

dün kabul edilip bugün resmi gaztedemi yayınlandı 10 yıllık smmm lerin işi ne kadar güzell

arkadaşlar 10 yıllık smmmler le ilgli sınavsız bağımsız denetim yetkisine rastlıyamadım.

yok hayır
smmmlerde 10 yıllık deneyim ile ilgili bir seyı dıkkate almadılar
yanı denetım ymmlere sınavsız verıldı acık bır senıkle
bugun yayınlandı.

marjinall ' Alıntı:
arkadaşlar 10 yıllık smmmler le ilgli sınavsız bağımsız denetim yetkisine rastlıyamadım.

Bende bir saattir tbmm nin sitesinden onu araştırıyorum bende rastlayamadım sanırım geri çekildi

inşallahta geri çekilmiştir o yasa teklifi sadece kendini düşünen yenileri görmezden gelen bir meslek örgütünün bu şekildeki bir talebinin kabul edilmesini istemem

ve ilk seçimdede gitmesinden yanayım

orda anlatmak ıstedıgım o kadar faks gonderın dıe tum smmmo odalarının sıtelerınde verilmıs olan maktu formatttakı yazıların gonderılmesı hıc bır sekılde olumlu sonuc vermedı..
aynen dikkate alınmadan yayınlandı

benim anlamadığım bir nokta var. değişiklik önergesi gündemdeki bir kanun görüşmesi esnasında verilir diye biliyorum. kanun geçtikten sonra neyin önergesi bu.
ayrıca bir değişiklik sözkonusu olduğunda bunun ismi teklif ya da tasarı olur.
bence bu ikinci önerge zaten meclise sunulmayan bi şey.

302 sayılı torba kanunu görüşmelerinde verilen bir önerge.
Henüz net bir şey yok.
Bakan, bu önergeye karşı çıktı.
Bildiğiniz üzere Torba Kanun görüşmelerinde her türlü kanun değişikliği teklifi verilebiliyor.

Arkadaşlar burada sınavsız muafiyet ya her meslek mensubuna sağlanmalı ya da hiç birine sağlanmamalıdır.

Savunmamız birimiz için değil birliğimiz için yapılmalıdır.

Saygılar.

arkadaşlar biri şuna net bir cevap verebiliyor mu 10 yıllıkta olsa SMMM ler sınavsız bağımsız denetçi olabilecekler mi?
ben olamayacağını okuyorum yanlış mı anlıyorum....

smmmler sınavsız bagımsız denetcı olamiyacak....