Yol Ücreti Ssk Primine Tabimidir

PERSONELE ÖDENEN MAAŞ DIŞINDAKİ
YOL ÜCRETİ SSK PRİMİNE TABİ MİDİR??
TABİ İSE BİR İSTİSNA TUTARI VARMIDIR?

Ynt: Yol Ücreti Ssk Primine Tabimidir

Merhaba,

FORUM KURALLARI

506 sayılı Yasanın konuyla ilgili 77. maddesi aşağıda.
Prime esas ücretler
Madde 77 - Sigortalılarla işverenlerin bir ay için ödiyecekleriprimlerin hesabında :
a) Sigortalıların o ay için hakettikleri ücretlerin,
b) Prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkaktansigortalılara o ay içinde ödenenlerin,
c) İdare veya kaza mercilerince verilen karar gereğince (a) ve (b)fıkralarında yazılı kazançlar niteliğinde olmak üzere sigortalılara oay içinde yapılan ödemelerin,
Brüt toplamı esas alınır. Şu kadar ki, ölüm, doğum ve evlenme yardımları, yolluklar, kıdem, ihbar ve kasa tazminatları, aynî yardımlar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca miktarları yıllar itibariyle belirlenecek yemek, çocuk ve aile zamları, sigorta primlerinin hesabına esas tutulacak kazançların aylık tutarının tespitinde nazara alınmaz. Bunların dışında her ne ad altında ödeme yapılırsa yapılsın tüm ödemeler prime tabi tutulur.

Tamer Başkan ' Alıntı:
Merhaba,

FORUM KURALLARI

506 sayılı Yasanın konuyla ilgili 77. maddesi aşağıda.
Prime esas ücretler
Madde 77 - Sigortalılarla işverenlerin bir ay için ödiyecekleriprimlerin hesabında :
a) Sigortalıların o ay için hakettikleri ücretlerin,
b) Prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkaktansigortalılara o ay içinde ödenenlerin,
c) İdare veya kaza mercilerince verilen karar gereğince (a) ve (b)fıkralarında yazılı kazançlar niteliğinde olmak üzere sigortalılara oay içinde yapılan ödemelerin,
Brüt toplamı esas alınır. Şu kadar ki, ölüm, doğum ve evlenme yardımları, yolluklar, kıdem, ihbar ve kasa tazminatları, aynî yardımlar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca miktarları yıllar itibariyle belirlenecek yemek, çocuk ve aile zamları, sigorta primlerinin hesabına esas tutulacak kazançların aylık tutarının tespitinde nazara alınmaz. Bunların dışında her ne ad altında ödeme yapılırsa yapılsın tüm ödemeler prime tabi tutulur.

merhaba bunu okudum ama kesin bi yazı göremedim yaklaşık 1-2 saattir de araştırıyorum ama bulamadım ssk primine tabidir yazmıyor hiç bi yerde prim ikramiye niteliğinde olup olmadığına da karar veremiyorum??? teşekkür ederim

Merhaba,
Yol Parası kanun metninde geçmiyor ama, alıntı yaptığım bölümün son fıkrasında dikkate alınmayacak ödemeler sayılmakta ve son cümlede "Bunların dışında her ne ad altında ödeme yapılırsa yapılsın tüm ödemeler prime tabi tutulur." denmektedir. Benim kişisel görüşüm "Yol Parası" adı altında yapılacak olan ödemeler SSK primine tabi olmalıdır. Ayrıca "Gelir Vergisi" açısından ücret olarak değerlendirilmesi gerektiğinide unutmayarak vergi kesintisi yapılmalıdır.

Nakit olarak ödeme yapıyorsanız ssk primine dahil edeceksiniz. Yol hizmetini servis olarak sağlıyorsanız, ssk primine dahil etmenize gerek yok.