Yüklenen KDV

DİNLESOR

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar

Firmanın şubat ayı sonuda devreden kdv si muhetemel olmayacak mart ayı içindeki ihracatta ocak ayında alınan hammaddelerden imal edilmişse mart ayında ocak ayındaki faturaları yüklenen de kullanabilir miyiz?

Ynt: Yüklenen KDV

Evet zamanaşımı sürelerini aşmamak şartıyla stokta yer alan bu tür malların ihracatı halinde bu alışlara ait yüklenilen kdvleri ihracatla ilişkilendirdiğiniz sürece kullanabilirsiniz.

sn. mohicans
ben bunu hep karıştırıyorum.. hani devir KDV yoksa iade alınmıyor diye biliyorum.. Yanılıyorsam..

örneğin, devir KDV yok, ama hem indirilecek hemde yüklenilen KDV aynı rakam... yinede bu yüklenilen KDV iade talep edilebiliniyor mu?

Bu şekilde kdv iadesi alan var mı? Vergi dairelerinin bir kısmı olabilir derken bir kısmı yüklenen kdv nizi sıfırlamışsınız alamazsınız demektedir.

melissa78 ' Alıntı:
sn. mohicans
ben bunu hep karıştırıyorum.. hani devir KDV yoksa iade alınmıyor diye biliyorum.. Yanılıyorsam..

örneğin, devir KDV yok, ama hem indirilecek hemde yüklenilen KDV aynı rakam... yinede bu yüklenilen KDV iade talep edilebiliniyor mu?
İhracatta devir yüklenilen KDV aynı zamanda iade edilecek kdv'dir.
İndirimli oran satışlarda KDV Devri, yoksa yüklenilen KDV'niz olsa bile iade edilecek kdv çıkmayacaktır.
Dolayısıyla iade talep edemezsiniz.

benim de ayrıca kafama takılan bi sorunum var ....

kdv beyannamesinde yüklenilen kdv o dönemde yapılan ihraç faturasına ilişkin alınan alış faturaların kdv sinin hesaplanması yani o dönmedeki 191 hesabın içinde ki ihractta kullanılan malzeme alışlarının listesi değil mi

kdv beyannamesinde iade edilebilir kdv alacağımız kdv iadesi tutarı mı ??? ayrıca tecil edilen kdv derken de ne demek istiyor öğrenebilirmiyim.....

Sayın pınar hanım,

Burda söylenen 1-2 laf konuyu iyi kavramanıza neden olmayacak, Aksine Kafanız karışacaktır. Ondan dolayı kdv tebliğine ihracat Kısmına bir göz atın önce sonra kafanıza takılanları sorun derim.Basit şekilde tanımları özetleyeyim size

Kdv iadesi nedir?
İlk olarak bu soruyu cevaplayın, Ödediğiniz kdv'yi devletten geri almaktır.Yani o ay devletten kdv alacağınız olması gerekmekte(Devreden Kdv'niz)

İndirilecek liste nedir?
İlgili ayda aldığınız alış faturaları listesidir.

Yüklenici listesi nedir?
İhraç ettiğiniz malın yapımında kullanılan malzeme,işcilik v.b. alım faturalarının devlete bildirilmesidir.

Yani devlete diyorsunuz ki, Ben Yüklenici listemdeki malları aldım üretim yaptım ihraç ettim. Bunlara bir kdv ödedim. Satarken kdv Tahsil etmedim.Bana kdv mi geri ödeyin yada borçlarımdan mahsup edin.

Daha detaylı bilgi için ilk önce kdv tebliğini okuyunuz lütfen

Sayın pınar hanım,

Burda söylenen 1-2 laf konuyu iyi kavramanıza neden olmayacak, Aksine Kafanız karışacaktır. Ondan dolayı kdv tebliğine ihracat Kısmına bir göz atın önce sonra kafanıza takılanları sorun derim.Basit şekilde tanımları özetleyeyim size

Kdv iadesi nedir?
İlk olarak bu soruyu cevaplayın, Ödediğiniz kdv'yi devletten geri almaktır.Yani o ay devletten kdv alacağınız olması gerekmekte(Devreden Kdv'niz)

İndirilecek liste nedir?
İlgili ayda aldığınız alış faturaları listesidir.

Yüklenici listesi nedir?
İhraç ettiğiniz malın yapımında kullanılan malzeme,işcilik v.b. alım faturalarının devlete bildirilmesidir.

Yani devlete diyorsunuz ki, Ben Yüklenici listemdeki malları aldım üretim yaptım ihraç ettim. Bunlara bir kdv ödedim. Satarken kdv Tahsil etmedim.Bana kdv mi geri ödeyin yada borçlarımdan mahsup edin.

Daha detaylı bilgi için ilk önce kdv tebliğini okuyunuz lütfen

hocam çok güzel açıklanmış, teşekkürler..