Yumurta tavukçuluğu

Yeniyurt

Katkı Sunan Üye
yumurta üretip topt. satışını yapan bir kümes işyerinde , öncelikle yumurta tavuğu civciv şeklinde alınıyor, yem vs. masraflar yapılıp 6 ay gibi bir sürede büyütülüyor. ve bir yıl boyunca bunlarla yine yem, su, ilaç vs. harcamalar ile yumurta üretiliyor. yumurtaları satılıyor, ve bir yılının sonunda da verim alınmadığından çıkma tavuk olarak satılıyor.

-burda ki tavukları demirbaşmı, tesis makina cihaz mı, ne olarak değerlendireceğiz.
-büyüme devresinde üretim olmadğından satış da olmamakta giderler den dolayı zarar olmakda.
-Gelir vergisi açısından uymamız gereken konular neler.
-yada bu tür bir işletme muhasebesini tutan arkadaş hesap planı ve işleyişi hakkında bilgi verirse sevinirim.

Ynt: Yumurta tavukçuluğu

-burda ki tavukları demirbaşmı, tesis makina cihaz mı, ne olarak değerlendireceğiz.
-büyüme devresinde üretim olmadğından satış da olmamakta giderler den dolayı zarar olmakda.
-Gelir vergisi açısından uymamız gereken konular neler.
-yada bu tür bir işletme muhasebesini tutan arkadaş hesap planı ve işleyişi hakkında bilgi verirse sevinirim.
[/quote]
merhaba,
19 kişi bakmış geçmiş ben geçmiyeyim diye yazıyorum bu cevabı.biraz jimnastik sorunun çözülmesine katkıda bulunur umarım.
-İlk sorunuzun cevabı aklıma nerden geldi bilmiyorum ama bence tavuklar üretim için çalıştığına göre bence 730 da personel ;D olarak değerlendirilebilir.Espri bir yana bence üretimle ilgili gider olarak değerlendirilip 730 hesabın altında olabilir diye düşünüyorum.Çünkü yazdığınız gibi tavukları en fazla bir yıl içerisinde zaten elinizden çıkarıyorsunuz.730 uygun gelmiyorsa 157 diğer stokların altında da bir alt hesap açıp orada değerlendirilebilirler.
-Ticaretin amacı kar etmek olsa bile,ara sıra zarar da edilebiliyor.kimse yaptığı işlem dolayısıyla kar etmek zorunda değil.Kaldıki sizin zarar ettiğiniz dönem tavukların büyüme dönemi ve geçici bir süreyi kapsıyor.Kesin olarak açıklayabileceğiniz durumlar için kendinizi sıkıntıya sokmayın.Başka bir sıkıntılı durumunuz yoksa gelir ve kurumlar vergisi açısından size sorun çıkaracaklarını sanmam.Çıkarsalar bile dava açar haklı olduğunuzu ispat edebilirsiniz.
Yazdıklarım sorununuzu çözmeye yardımcı olursa bir koli yumurtamı isterim ;D
Kolay gelsin...

yazınız için teşekkür ederim. yumurta için ise hele bir bekleyelim, tavuklar büyüyüp serpilsinler, ürün vermeye başlasınlar, belki tavuklar tembel çıkacak yumurta vermeyecekler, şimdiden söz vermiyeyim... cevap için biraz daha kendini zorlasa idin belki düşünürdük ;D; yada yumurtayı hak edecek başka arkadaşlar çıkabililr.. ?
işin şakası ilginize teşekkür ederim. Kolay gelsin..

merhaba, bu tavukları yumurta üretmek için besliyorsak, örn. civcivleri 3 ytl ye aldık

150 ilk madde ve mlz hes 3
100 kasa 3

5 ytl ilaç vs harcaması yaptık
150 hes 5

100 kasa 5

üretim
710 hes 8 ytl
150 hes 8 ytl

151 y-mamuller 8 ytl

711 dimm yansıtma hes 8 ytl

711 dimmm yansıtma hes 8 ytl
710 dimmm 8 ytl