Yurt dışı borçlanma ve son yedi yıl

1971 doğumluyum ,1987yılında Almanyada stajer olarak işe başladım ve 1990 yılında da işçi konumunda çalışmaya devam ettim.1992 yılına kadar çalıştım ve yurda kesin dönüş yaptım.(Almanyada Staj süresi hariç 600 gün çalışma sürem bulunmaktadır)...1993 yılında askere gittim (550 gün)...01.11.1997 de Türkiyede ilk sigortalı işe girdim (550 gün ssk var) ve sgk da görünen ilk sigorta tarihim bu oldu.26.07.2000 yılında vergi mükellefi oldum,30.04.2004 de kapanış gösterdim,3 sene 9 ay ödenmiş bağkur pirimi mevcut.dükkanımı kapattım ve daha sonra tekrar 22.05.2006 yılında açılış yaptım,şu an itibari ile cezası ile 25,000-tl borcum görünüyor.Olası bir yapılandırma fırsatında bu borcu ödemiyi düşünüyorum.(Bu durumda 3467 gün bağkurum olmuş oluyor.)

-- 600 gün yurtdışı ,
-- 550 gün askerlik,
-- 550 gün ssk,
-- 3467 gün bağkur,

Not:
ssk dan emekli olmak istediğim için son yedi yılın 3.5 senesini ödemek üzere esnaflık statüsünde olduğum halde (part time) yarım gün ssk lı olarak başka bir şirketde çalışmaktayım ve bu süretle bağkur durdurularak ssk pirimim ödenmektedir.

Soru 1:
''Son yedi yılda en cok hangi kuruma pirim ödenirse o kurumdan emekli olunur'' sistemi nasıl işliyor.? Pirim gün sayısı doldurmuş olmama rağmen fazla pirim ödiyerek ssk dan emekli olma şansım varmı.?

Soru 2 :

Almanyada 1990 olan ilk işe başlama tarihimi burda sgk ya nasıl kabul ettirebilirim.Mahkeme yolu bir çözüm olabilirmi? Bu yönde emsal dava varmı.?Ayrıca ,eğer dava açmam gerikiyorsa bunu ne zaman yapmalıyım,emekliliğime ve pirim günümün dolmasına yakın bir tarihdemi yoksa daha öncede yapılabilirmi.Mahkeme için bir avukata (sosyal güvenlik uzmanına) ihtiyacım var mı..?
Yanıtlarınza şimdiden teşekkür ederim.
selim salih...

Ynt: yurt dışı borçlanma ve son yedi yıl

selimsalih ' Alıntı:
Soru 1:
''Son yedi yılda en cok hangi kuruma pirim ödenirse o kurumdan emekli olunur'' sistemi nasıl işliyor.? Pirim gün sayısı doldurmuş olmama rağmen fazla pirim ödiyerek ssk dan emekli olma şansım varmı.?

Cevap 1 : Pirim gün sayısı doldurmuş olmanıza rağmen fazla pirim ödiyerek ssk dan emekli olma şansınız var.

Soru 2 :

Almanyada 1990 olan ilk işe başlama tarihimi burda sgk ya nasıl kabul ettirebilirim.Mahkeme yolu bir çözüm olabilirmi? Bu yönde emsal dava varmı.?Ayrıca ,eğer dava açmam gerikiyorsa bunu ne zaman yapmalıyım,emekliliğime ve pirim günümün dolmasına yakın bir tarihdemi yoksa daha öncede yapılabilirmi.Mahkeme için bir avukata (sosyal güvenlik uzmanına) ihtiyacım var mı..?
Yanıtlarınza şimdiden teşekkür ederim.
selim salih...

Cevap 2 : Yurtdışı borçlanmalarda ilk işe giriş tarihi olarak sayılmıyor, hizmet birleştirmesi yaparsanız, Almanya daki giriş tarihiniz, ilk işe giriş tarihi olarak dikkate alınır.

Dava örneği

T.C.
YARGITAY HUKUK GENEL KURULU
E. 2010/10-472
K. 2010/440
T. 29.09.2010

ÖZET : Dava, yaşlılık aylığına hak kazandığının tespiti ile aylık bağlanması istemine ilişkindir. 3201 Sayılı Kanuna göre sonradan borçlananların, 506 Sayılı Kanunun Geçici 81. maddesinin yürürlüğe girdiği tarihte hiç hizmetinin bulunmadığı gerekçesiyle 81.maddenin uygulanmaması, 3201 Sayılı Kanun ile sigortalılara tanınmış olan hakların ortadan kaldırılmasına yol açacağı her türlü duraksamadan uzaktır.
Yerel Mahkemenin, davacı sigortalının Almanya'da ilk defa sosyal sigorta giriş tarihinin 506 Sayılı Kanunun 108. maddesine koşut olarak Türk sosyal sigortalarına giriş tarihi olarak kabulü isabetli olup davacı sigortalı hakkında yaşlılık aylığı tahsis koşullarının yurt dışı borçlanma bedelinin ödendiği tarihte yürürlükte 506 Sayılı Kanunun 4759 Sayılı Kanun ile değişik 60. madde hükmünün uygulanmasını işaret eden Özel Daire bozmasına karşı, yerel mahkemenin daha önce sigortalı olarak Türkiye'de tescili olmayanların 506 Sayılı Kanunun Geçici 81. maddesinin yürürlük tarihinden sonra, yürürlük tarihinden öncesine ait devreye ilişkin olarak yapacakları borçlanmaların; Geçici 81. madde uygulamasında gözetilmesi gerektiğini benimseyerek yaptığı değerlendirme ve bu değerlendirme sonucu ilk kararında direnmesi usul ve yasaya uygundur.

Alıntıdır

SGK kısmi aylık dışında Almanya?daki başlangıcı Türkiye?de başlangıç saymıyor

Soru: Almanya?da işe başlama tarihim, Türkiye?de SSK başlangıcım sayılır mı? Hüseyin ÇİFTÇİOĞLU Cevap: Almanya ile aramızda akdedilen sosyal güvenlik sözleşmesine göre; Almanya?daki işe başlama tarihi Türkiye?de, Türkiye?deki işe başlama tarihinin de Almanya?da işe başlama tarihi sayılması gerekiyor. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kısmi aylık bağlama dışında Almanya?daki işe başlamayı Türkiye?de işe başlama saymıyor. Almanya?daki çalışma sürelerini Türkiye?de borçlananlardan dava açanlar, mahkeme kararıyla Almanya?daki sigorta başlangıç tarihini Türkiye?de sigorta başlangıç tarihi olarak saydırıyor EKREM SARISU