Yurt Dışı Fatura Muhasebe Kaydı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan islm
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

islm

Katkı Sunan Üye
Hayırlı geceler,
Yurt dışında yapılan masraf ve stok alımına ait faturaları ne şekilde kayıt etmemiz gerekmekte.Kdv açısından dikkat etmemiz gereken herhangi bir husus var mıdır.yurt dışında kdv yok ama biz herhangi bir hususa dikkat etmeli miyiz.Bu faturaları kayıt etmeden önce herhangi bir çeviri yaptırmamız gereker mi?

Selamlar
Sorularınız maalesef net gelmiyor.
Bu soruları evet,muhasebe çerçevesinde cevapları vardır ama,sektöre,alımın şekline,yurtiçine giriş şekline göre vs. değişir.
Ortada ithalat mı var,yolcu beraberliği mi var, masraftan kastınız ne masrafıdır,firma ne iş yapar? Sorular sorular.
Cevap vermek en azından benim açımdan zor..
Saygılar

alım faturasını inceleyemedim ama masraf faturası uçak biletine ait(yurt dışından türkiyeye dönüş) yurt dışı acenta firmasının kesmiş olduğu bir faturaydı

İlgili uçak biletinde (yurtdışı uçak bileti olduğundan dolayı) KDV hesaplamayacaksınız. Gider olarak kayıtlarınıza alabilirsiniz ilgili uçuş hangi hizmet için yapıldı ise 740-760 ilgili hesaba işleyebilirsiniz. Yalnız uçak bileti döviz tutarlı olduğu için büyük bir ihtimal ile öyledir. Uçak biletini muhasebe kayıtlarınıza alırken uçak biletinin düzenlediği tarihe ait TCMB sayfasından Döviz Alış Kurunu ilgili tarihli listeyide muhasebe fişinizin altına ekleyiniz.

Döviz tutarlı uçak biletinizi muhasebe kayıtlarınıza alırken Döviz karşılığı TL tutarını belirttiğim gibi uçak biletinin düzenlendiği tarihe ait TCMB Döviz Alış Kurunu dikkate alın yanlız şu ayrıntıyı kaçırmayın örnek uçak biletinin düzenlendiği tarih 02.07.2013 ise siz TCMB Döviz Alış kurunuzu 01.07.2013 tarihli döviz kurunu almanız gerekecek.

Bu işlemi tüm dövizli alış faturalarınızda uygulayınız.

İyi Günler.

cevaplarınız için teşekkür ederim. Merkez bankası sayfasına baktım bendeki evrak sırp dinarı üzerinden ama merkez bankası sitesinde göremedim sırp dinarını? ne yapmak lazım