Yurt Dışı ft.hk.

kaan070608

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar amerikadan bize bir numune mal geldi.biz bunun hakkında gerekli analizleri yaptık ve sonuçları ile faturasını göndereceğiz.analiz bedeli 2000 + kdv.şimdi biz bu faturayı normal yurt içi bir firma olsaydı 2000+kdv kesip verecektik.yurtdışı olunca faturamız nasıl olmalıdır.ilave edilecek vergi veya yazılması gereken bir husus varmıdır.

mal bedeli olmadığı için +kdv şeklinde fatura kesip mal ve hizmet tutarına ilave edeceksiniz diye biliyorum.

hizmet ihracı şartlarını taşıyorsa kdv siz keseceksniz.

hizmet ihracı şartları

1- Hizmetin Türkiye'de yurt dışındaki bir müşteri için yapılmış olması,

2- Fatura veya benzeri nitelikteki belgenin yurt dışındaki müşteri adına düzenlenmesi,

3- Hizmet bedelinin, döviz olarak Türkiye'ye getirilmesi ve

4- Hizmetten yurt dışında faydalanılması

60 nolu sirkü

3.1.1. Hizmet İhracı

KDV Kanununun 11/1-a maddesi ile ihracat teslimlerinden ayrı olarak yurt dışındaki müşteriler için yapılan hizmetler de KDV den istisna edilmiştir. Kanunun 12/2 nci maddesi ile 26 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin (K) bölümü uyarınca, bir hizmetin hizmet ihracı kapsamında değerlendirilebilmesi için;

1- Hizmetin Türkiye'de yurt dışındaki bir müşteri için yapılmış olması,

2- Fatura veya benzeri nitelikteki belgenin yurt dışındaki müşteri adına düzenlenmesi,

3- Hizmet bedelinin, döviz olarak Türkiye'ye getirilmesi ve

4- Hizmetten yurt dışında faydalanılması

şartlarının yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

Diğer taraftan, 113 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin (B) bölümünde ise yurt dışındaki müşteriler için ifa edilen hizmetlerin, hizmetin ifa edildiği dönemde, bedelin döviz olarak Türkiye'ye gelmesi beklenilmeden ihracat istisnası kapsamında beyan edileceği, ancak, bu şekilde beyan edilen işlemlerle ilgili yüklenilen ve indirim konusu yapılamayan vergilerin KDV Kanununun 32 nci maddesi kapsamında iadesinin hizmet bedelinin döviz olarak Türkiye'ye gelmeden yerine getirilmeyeceği belirtilmiştir.

Buna göre, Türkiye'deki bir mükellef tarafından,

- Yurt dışında faaliyet gösteren bir firmaya yurt dışındaki inşaatlara ilişkin olarak Türkiye'den verilen mühendislik, proje-taahhüt ve danışmanlık hizmeti,

- Yurt dışındaki bir firmanın Türkiye'den ithal edeceği mallara ilişkin olarak Türkiye'de verilen kalite kontrol, barkodlama, elleçleme, aracılık, imalatçı seçimi, sipariş takibi vb. hizmetler

KDV Kanununun 11 ve 12 nci maddeleri ile konuyla ilgili genel tebliğlerdeki açıklamalar kapsamında KDV'den istisna olacaktır.

sayın çandarlı,

# 3 no lu mesajımda tüm ayrıntıları ile herşeyi belirttim zaten. (Detaylı ve ayrıntılı olarak kanun maddesi ve tebliğler doğrultusunda)

İnceleyiniz.

İyi Günler.

?
sayın demiral forumda yeniyim
neden böyle yazdığınızı anlamadım.

forum sitelerinde amaç yorumlama yardımlaşma ve paylaşım olduğundan yazmış bulundum
bir kişi cevaplarsa diğer kişiler cevaplayamaz şeklinde veya başka şekillerde forum kuralları varsa söylenmesini rica ederim.

sayın çandarlı,

# 3 no lu mesajımda tüm ayrıntıları ile herşeyi belirttim zaten. (Detaylı ve ayrıntılı olarak kanun maddesi ve tebliğler doğrultusunda)

İnceleyiniz.

İyi Günler.