Yurt Dışı Hizmet Bedeli-Sunucu Kiralama

Merhaba,
İnternet hizmetleri işi ile uğraşan bir mükellefim yurtdışından bilgisayar(sunucu) kiralıyor ve her ay ücretini kredi kartı ile ödüyor yani hizmet alımı yapıyor.(Amerika'dan)
Bu hizmetler ile ilgili faturaları ise internetten yazıcıya basarak bana gönderiyor.
Çözemediğim konu :
1-Bu fatura ile ilgili herhangibir stopaj veya kdv işlemi yapılacak mıdır?
2-Faturaların aslı gelmiyor ancak ödemeler kredi kartı ekstresi ile ispatlansa problem olur mu?
3-Fatura tarihdeki merkez bankası kuruna göre dövizli faturayı YTL 'ye çevirip işlem yapıyorum. Doğrumudur?
Verilen cevaplar ve sorumu okuyan herkese teşekkür eder,
İyi çalışmalar dilerim.
Osman Güven

Yurtdışı Hizmet Bedeli-Sunucu Kiralama

Sayın Güven,

1- Sorumlu sıfatıyla 2 nolu KDV beyannamesi ile KDV'sini beyan etmen gerekmektedir. Kurumlar Vergisi 24. maddesine göre gelir vergisi (stopaj) kesintisi yapılmayacaktır.

2- Faturalar antetli kağıda yazılıyor olmasına rağmen, asıllarını temin etmeniz gerekmektedir.

3- Doğrudur.

Saygılar.

Ynt: Yurtdışı Hizmet Bedeli-Sunucu Kiralama

Eski tarihli bir soru ama şu andaki durumumuza uyuyor o yüzden buradan devam ettim.. Stopaja tabii olmadığına göre kdv'yi brütleştirmeden direkt fatura rakamı üzerinden mi hesaplıyoruz ( +18% şeklinde?)

Ynt: Yurt Dışı Hizmet Bedeli-Sunucu Kiralama

Merkez bankası kurunu alırken fatura tarihinden bir önceki günün merkez bankası kuruna bakmanız gerekir.