fonradar

Yurt Dışı Kazanç Vergilendirmesi HK.

Amazon'un KDP (Kindle Direct Publishing) sistemi üzerinden bir süredir düzenli aylık gelir elde ediyorum. Telifsiz olan, yani isteyen herkesin basabileceği Dünya klasiklerinin İngilizce çevirilerini kendi tasarladığım kapaklarla, kendi belirlediğim fiyatlarla satışa koyuyorum.

Satılan her kitaptan belirli bir komisyon alıyorum. Dijital kitap (ebook) ve basılı kitap (Print on Demand - Kitap kaç kopya satılırsa, Amazon bu kadar kopya basıp kargoluyor müşteriye) olarak satışa çıkıyor.

13 ayrı amazon marketinde satışa çıkıyor kitaplar. Amerika'da, Kanada'da ve Hindistan'da satılan kitaplardan elde ettiğim gelir yüzde on kesintiyle geçiyor hesabıma. O devletler vergi kesiyor. Diğer on devlet kesintisiz veriyor kazancımı.

Payoneer aracılığıyla bir Amerikan bankasında hesabım var. Amazon paramı aylık olarak buraya ödüyor. Payoneer'den de Türkiye'deki banka hesabıma TL olarak çekebiliyorum. Payoneer paramı Sender A.Ş. diye bir firma aracılığıyla gönderiyor. Bu firma hiç kesinti yapmıyor, kuruşu kuruşuna gönderiyor. Payoneer küçük bir kesinti yapıyor.

Amazon'da yayıncılık hesabı açarken bir vergi formu doldurdum. Eğer bu formu doldurmasaydım Amerika satışlarımdan Amerikan hükümeti %30 kesinti yapacaktı. Amerika ile Türkiye arasındaki karşılıklı vergi antlaşmasından yararlanıyorum ve kesinti %10 oluyor.

Payoneer'e aktarılan aylık gelirimi yalnızca TL değil, herhangi bir döviz kuruyla ve hatta bitcoin ile de çekebilirim. Şu ana kadar TL olarak 2020 yılı içerisinde Ekim, Kasım ve Aralık'ta, 2021 içerisinde ise Ocak ve Şubat (birkaç gün içinde) ödemeleri aldım.

Sormak istediğim şu: Müşterisi ve kazancı tamamen yurt dışı kaynaklı olan, yalnızca kapak tasarımı yaparak %100 ülke dışında elde ettiğim bu geliri nasıl vergilendirebilirim? Tek yaptığım kapak tasarımı. İçerikler telifsiz ve herkesin kullanımına açık. Kitabı satışa listeleyen, basan, kargolayan, faturasını kesen Amazon. Ben hangi kitap hangi ülkede kimlere satıldı bilmiyorum. Amazon müşteri bilgilerini benimle paylaşmıyor. Hazırladığım kitaplar Türkiye'den müşteri bulamaz, çünkü satışa çıkan 13 ülkenin arasında Türkiye yok. Amazon.com.tr'de bu kitaplar listelenmiyor. Amazon.com'da görüntülediğimde ise sizin bölgenize satış yoktur diyor. Yani kazancım tamamen yurt dışı kaynaklı. Türkiye'den ürettiğim ve sattığım bir mal da yok. İnternet üzerinden kapak tasarımı yapıyorum sadece.

Bu gelirin beyanını nasıl veririm? Yalnızca tasarım yaptığım için vergiden muaf olabilir miyim? Vergilendirme olacaksa geliri Türkiye'ye TL, döviz veya bitcoin aracılığıyla çekebilirim, hangisi avantajlı olur? Bu normal kitap satış olarak mı değerlendirilecek yoksa fikir-sanat, telif olarak mı? Son olarak yukarıda aldığımı belirttiğim ödemeler için bir ceza ödeyecek miyim?

Birçok kişiye, muhasebeciye ve memurlara danıştık ancak maalesef sonuç alamadık. Buradaki değerli ustaların tecrübe ve bilgilerine güvenerek yardım bekliyorum.

Teşekkürler.

Amazon'un KDP (Kindle Direct Publishing) sistemi üzerinden bir süredir düzenli aylık gelir elde ediyorum. Telifsiz olan, yani isteyen herkesin basabileceği Dünya klasiklerinin İngilizce çevirilerini kendi tasarladığım kapaklarla, kendi belirlediğim fiyatlarla satışa koyuyorum.

Satılan her kitaptan belirli bir komisyon alıyorum. Dijital kitap (ebook) ve basılı kitap (Print on Demand - Kitap kaç kopya satılırsa, Amazon bu kadar kopya basıp kargoluyor müşteriye) olarak satışa çıkıyor.

13 ayrı amazon marketinde satışa çıkıyor kitaplar. Amerika'da, Kanada'da ve Hindistan'da satılan kitaplardan elde ettiğim gelir yüzde on kesintiyle geçiyor hesabıma. O devletler vergi kesiyor. Diğer on devlet kesintisiz veriyor kazancımı.

Payoneer aracılığıyla bir Amerikan bankasında hesabım var. Amazon paramı aylık olarak buraya ödüyor. Payoneer'den de Türkiye'deki banka hesabıma TL olarak çekebiliyorum. Payoneer paramı Sender A.Ş. diye bir firma aracılığıyla gönderiyor. Bu firma hiç kesinti yapmıyor, kuruşu kuruşuna gönderiyor. Payoneer küçük bir kesinti yapıyor.

Amazon'da yayıncılık hesabı açarken bir vergi formu doldurdum. Eğer bu formu doldurmasaydım Amerika satışlarımdan Amerikan hükümeti %30 kesinti yapacaktı. Amerika ile Türkiye arasındaki karşılıklı vergi antlaşmasından yararlanıyorum ve kesinti %10 oluyor.

Payoneer'e aktarılan aylık gelirimi yalnızca TL değil, herhangi bir döviz kuruyla ve hatta bitcoin ile de çekebilirim. Şu ana kadar TL olarak 2020 yılı içerisinde Ekim, Kasım ve Aralık'ta, 2021 içerisinde ise Ocak ve Şubat (birkaç gün içinde) ödemeleri aldım.

Sormak istediğim şu: Müşterisi ve kazancı tamamen yurt dışı kaynaklı olan, yalnızca kapak tasarımı yaparak %100 ülke dışında elde ettiğim bu geliri nasıl vergilendirebilirim? Tek yaptığım kapak tasarımı. İçerikler telifsiz ve herkesin kullanımına açık. Kitabı satışa listeleyen, basan, kargolayan, faturasını kesen Amazon. Ben hangi kitap hangi ülkede kimlere satıldı bilmiyorum. Amazon müşteri bilgilerini benimle paylaşmıyor. Hazırladığım kitaplar Türkiye'den müşteri bulamaz, çünkü satışa çıkan 13 ülkenin arasında Türkiye yok. Amazon.com.tr'de bu kitaplar listelenmiyor. Amazon.com'da görüntülediğimde ise sizin bölgenize satış yoktur diyor. Yani kazancım tamamen yurt dışı kaynaklı. Türkiye'den ürettiğim ve sattığım bir mal da yok. İnternet üzerinden kapak tasarımı yapıyorum sadece.

Bu gelirin beyanını nasıl veririm? Yalnızca tasarım yaptığım için vergiden muaf olabilir miyim? Vergilendirme olacaksa geliri Türkiye'ye TL, döviz veya bitcoin aracılığıyla çekebilirim, hangisi avantajlı olur? Bu normal kitap satış olarak mı değerlendirilecek yoksa fikir-sanat, telif olarak mı? Son olarak yukarıda aldığımı belirttiğim ödemeler için bir ceza ödeyecek miyim?

Birçok kişiye, muhasebeciye ve memurlara danıştık ancak maalesef sonuç alamadık. Buradaki değerli ustaların tecrübe ve bilgilerine güvenerek yardım bekliyorum.

Teşekkürler.
ayı:
B.07.1.GİB.4.34.19 .02-105[229- 2014/VUK1- 18164]-337968
Tarih:
10/04/2018
T.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü

Sayı
:​
11395140-105[229-2014/VUK1-18164]-337968
05.04.2018​
Konu
:​
İnternet üzerinden yapılan yazılım uygulamalarının satışının vergilendirilmesi ve belge düzeni.

İlgide kayıtlı özelge talep formunuzda; şirketinizin bilgisayar programı yazılımı işi ile iştigal ettiği, yapılacak bir projeye istinaden hazırlanan cep telefonu uygulamasının nihai tüketicilerce cep telefonlarına indirmek suretiyle kullanılacağı, kullanım sırasında ücretli olan bazı özelliklerin GSM operatörleri, mobil ödeme, kredi kartı, paypal vb. ödeme kanalları üzerinden satılacağı belirtilerek, ödemeyi yapan nihai tüketicilere doğrudan ulaşma imkanı olmadığından kesilecek faturaların kimler adına düzenleneceği ile söz konusu satış işleminin KDV ve gelir/kurumlar vergisi uygulamaları karşısındaki durumu hakkında Başkanlığımız görüşleri talep edilmektedir.
I- KURUMLAR VERGİSİ KANUNU YÖNÜNDEN:
5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun "Safî kurum kazancı" başlıklı 6 ncı maddesinde; kurumlar vergisinin, mükelleflerin bir hesap dönemi içinde elde ettikleri safî kurum kazancı üzerinden hesaplanacağı, safî kurum kazancının tespitinde, Gelir Vergisi Kanununun ticari kazanç hakkındaki hükümlerinin uygulanacağı hükme bağlanmıştır.
193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 37 nci maddesinin birinci fıkrasında; her türlü ticari ve sınai faaliyetlerden doğan kazançların ticari kazanç olduğu hükme bağlanmış ve ticari kazançta vergiyi doğuran olay tahakkuk esasına bağlanmıştır.
Ticari kazancın tespitinde geçerli olan iki temel ilke “dönemsellik” ve “tahakkuk esası” ilkeleridir. Tahakkuk esası ilkesinde, gelir veya giderin miktar veya mahiyet itibariyle kesinleşmiş olması, yani geliri veya gideri doğuran işlemin eksiksiz tekemmül etmesinin yanı sıra, miktarının ve işlemden kaynaklanan alacağın veya borcun ödeme şartlarının da belirlenmiş olması gereklidir. Ticari kazancın elde edilmesi tahakkuk esasına bağlanmış bulunduğundan, bir gelir unsurunun özel bir düzenleme bulunmadığı sürece, mahiyet ve tutar itibariyle kesinleştiği dönem kazancının tespitinde dikkate alınması gerekmektedir. Dönemsellik ilkesi ise bu gelir ve giderin ilgili olduğu döneme intikalinin sağlanmasıdır.
Bu hüküm ve açıklamalara göre, şirketiniz tarafından hazırlanan cep telefonu uygulamasının nihai tüketicilerin cep telefonlarına indirilmek suretiyle kullanımı sırasında ücretli olan bazı özelliklerden dolayı GSM operatörleri, mobil ödeme, kredi kartı, PayPal vb. ödeme sistemi ile elde edilecek kazancın şirketinizin kurum kazancının tespitinde dikkate alınması gerekmektedir.
II- KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU YÖNÜNDEN:
3065 sayılı KDV Kanununun;
-1/1 inci maddesinde, Türkiye'de ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetlerin KDV'ye tabi olduğu,
- 4 üncü maddesinde, hizmetin teslim ve teslim sayılan haller ile mal ithalatı dışında kalan işlemler olduğu, bu işlemlerin bir şeyi yapmak, işlemek, meydana getirmek, imal etmek, onarmak, temizlemek, muhafaza etmek, hazırlamak, değerlendirmek, kiralamak, bir şeyi yapmamayı taahhüt etmek gibi şekillerde gerçekleşebileceği,
- 6/b maddesinde, işlemlerin Türkiye'de yapılmasının hizmetin Türkiye'de yapılmasını veya hizmetten Türkiye'de faydalanılmasını ifade ettiği,
-11/1-a maddesinde, ihracat teslimleri ve bu teslimlere ilişkin hizmetler ile yurt dışındaki müşteriler için yapılan hizmetlerin KDV'den istisna olduğu,
-12/2 nci maddesinde, bir hizmetin hizmet ihracı kapsamında değerlendirilebilmesi için hizmetin yurt dışındaki bir müşteri için yapılmış olması ve hizmetten yurt dışında faydalanılması gerektiği,
-20/1 inci maddesinde, teslim ve hizmet işlemlerinde matrahın, bu işlemlerin karşılığını teşkil eden bedel olduğu, bedel deyiminin, malı teslim alan veya kendisine hizmet yapılan veyahut bunlar adına hareket edenlerden bu işlemler karşılığında her ne suretle olursa olsun alınan veya bunlarca borçlanılan para, mal ve diğer suretlerle sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaat, hizmet ve değerler toplamını ifade ettiği,
hüküm altına alınmıştır.
KDV Genel Uygulama Tebliğinin (II/A-2.1.) bölümünde;
"3065 sayılı Kanunun (11/1-a) maddesi kapsamında bir hizmetin KDV'den istisna olabilmesi için, aynı Kanunun (12/2)nci maddesine göre;
- Hizmetin yurt dışındaki bir müşteri için yapılması,
- Hizmetten yurt dışında faydalanılması,
gerekir.
Hizmetin yurt dışındaki bir müşteri için yapıldığı, yurt dışındaki müşteri adına düzenlenen fatura ve benzeri belge ile tevsik edilir.
Hizmetten yurt dışında faydalanılmasından kasıt, Türkiye'de yurt dışındaki müşteri için yapılan hizmetin, müşterinin yurt dışındaki iş, işlem ve faaliyetleri ile ilgili olması; Türkiye'deki faaliyetleri ile ilgisi bulunmamasıdır."
açıklamalarına yer verilmiştir.
Bu hüküm ve açıklamalar çerçevesinde, Türkiye'de hazırlamış olduğunuz cep telefonu uygulamasının kullanıcılar tarafından cep telefonlarına indirilmesi suretiyle verilen hizmetler KDV'ye tabidir.
Ancak, söz konusu uygulamaya ilişkin hizmetin yurt dışındaki bir müşteri (kullanıcılar) için yapılması ve yurt dışında faydalanılması halinde, bu hizmet KDV Kanununun 11/1-a maddesine göre hizmet ihracı kapsamında değerlendirilebilecektir.
III- VERGİ USUL KANUNU YÖNÜNDEN:
213 sayılı Vergi Usul Kanununun "İspat edici kağıtlar" başlıklı 227 nci maddesinde; "Bu Kanunda aksine hüküm olmadıkça, bu Kanuna göre tutulan ve üçüncü şahıslarla olan münasebet ve muamelelere ait olan kayıtların tevsiki mecburidir." hükmüne yer verilmiş olup, söz konusu kayıtların aynı Kanunun 229 ve müteakip maddelerinde yer alan belgelerden herhangi biri ile tevsik edilmesi esas bulunmaktadır.
Aynı Kanunun 229 uncu maddesinde fatura, "satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesika" şeklinde tanımlanmış, mezkur Kanunun 231 inci maddesinin (5) numaralı bendinde ise; "Fatura, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami yedi gün içinde düzenlenir. Bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturalar hiç düzenlenmemiş sayılır..." hükmüne yer verilmiştir.
Buna göre; şirketiniz tarafından hazırlanan cep telefonu uygulamasının nihai tüketicilerin cep telefonlarına indirilmek suretiyle kullanımı sırasında ücretli olan bazı özelliklerin kullanımı nedeniyle verilen hizmetler nedeniyle 7 gün içinde bu hizmetin verildiği kişiler adına fatura düzenlenmesi gerekmektedir.
Bilgi edinilmesini rica ederim.

Print on demand derken kitabı printify gibi siteler üzerinden mi bastırıyorsunuz ? Telifsiz kitapları siz mi çeviriyorsunuz, yoksa çevrilmiş örneklerini satın mı alıyorsunuz ?

Print on demand derken kitabı printify gibi siteler üzerinden mi bastırıyorsunuz ? Telifsiz kitapları siz mi çeviriyorsunuz, yoksa çevrilmiş örneklerini satın mı alıyorsunuz ?
Hayır ben içeriği hazırlıyorum, zaten bunlar dünya klasikleri, dünyanın her yerinde aynı. Bu kitaplara kapak tasarlayıp hem e-kitap hem basılı hali için dosya hazırlıyorum yani. Amazon e kitap olarak da basılı olarak da satıyor bunları. Bana da telif ödemesi atıyor.