yurt dışı satış

merhaba arkadaşlar.

yurt içindeki bir mükellef (şahıs veya şirket) bilanço usulu veya işletme :
yurt içerisinden ihraç kayıtlı mal alıyor.aldğı fatura 3065 sayılı kdv kanununun11/1-c maddesine ..... bilindiği gibi. daha sonra bu mükellef yurt dışına direkt ihracat faturası kesiyor.faturada fob bedeli veya navlun sigorta varsa,ödeme şekli,mal ağırlığı,menşe ülkesi v.s...
1-yurt içinden aldığı ihraç kayıtlı faturayı yurt dışına direkt ihracat faturası keserek gönderdiği malın öncelikle ihraç kayıtlı faturanın fotokopisini veya noter onaylı çekip bir dilekçe ekiyle vergi dairesine bildirecek mi?. yani kayıt alacak mı?
2-daha sonra göndermiş olduğu malın g.ç.b,sattığı malın fatura fotokopisi veya noter onaylı mı?,dab belgelerini vergi dairesine bildirecek mi?.
3-bu durumda iade kdv si doğmuyor ?!...böylece intaç tarihi yani gümrük çıkış tarihi olduğu dönemde kdv beyannamesine tam istisna kapsamına giren yani tablo8 teslim ve hizmet bedeli bölümüne fatura tutarını yazıp yüklenilen kdv ye sıfır yazacak (0).bununla ilgili yapılan kdv li masrafların tutarı ufak olabileceğinden yüklenilen kdv yi çıkartmaya gerek kalmayabilir sanıyorum.bilgi verirseniz sevinirim.

Sayın Çaycı

Yapmış olduğunuz direkt ihracatlarda siz malı İhraç Kayıtlı Olarak Teslim Aldığınızdan ;

Zaten GB İmalatçı Firma bölümünde malı satın aldığınız firma ünvanı yer alıyor. Dolayısıyle siz sadece GB, İhracat Faturaları ve DAB İhraç kayıtlı malı aldığınız firmaya veriyosunuz ve sözünü ettiğiniz KDV İade talebini vesair belgeleri o firma yapıyor.

Sizin Vergi Dairesine herhangi birşey vermenize gerek yok

Saygılarımla

İyi Çalışmalar Dilerim

Sorunuzda atladığım bölümler olmuş özür dileyerek onları da belirtmek istiyorum

1-Sizin Vergi Dairesine vermeniz gereken herhangi birşey yok.

2-GB dediğiniz gibi YMM veya Noter Onaylı,

3-Belirttiğiniz gibi bu tutar KDV beyannamesinde sadece Direkt İhracat olarak yer alacaktır.

Saygılarımla

mrb

merhaba bende bir soru ekleyeyim ihraç kayıtlı alış faturasını ihraçatçı firma nasıl işleyecek yani kdv dikkate alınacak mı? Ayrıca yüklenilen kdv yok o zaman indirilecek kdv listesi ve G.Ç.B.'sini vergi dairesine vermeye gerek yok diyorsunuz ama bazı arkadaşlar zorunlu diyor iade yoksa neden ind.kdv listesi verelim. o zaman tam istisna bölümünde gösterip kdv sıfır gösterdikmi işlem tamam oluyor.

Merhaba

İhraç Kayıtlı Alış Faturasını alıcı firma 150 hesap ve cari hesap olarak dikkate alır, KDV dikkate alınmaz. İhracatçı firma Vergi dairesine İnd List vs. belge vermiyor. Onları belirtmiştim. Ancak İhracatları Gösterir Liste Düzenlenebilir. Beyanname ekinde verebilir.

Ancak, tüm sözü geçen belgeler firma kendi ürettiği malı (yani İhraç Kaydıyle Almadan) yurtdışı ediyor ise vergi dairesine vermek zorundadır.

Saygılarımla

yurtdışı satış

sayın skara vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.

yurt dışına direkt ihracat yapan firmalar şahıs veya şirket ;al-sat firmaları
yani üreticiden aldığı mal işlenmiş,bitmiş,kullanıma hazır halde olan mallar.örneğin kırtasiye malzemeleri kalem,versatil kalem,cetvel,A4 kağıtları.tek nüsha A4 v.s.... bu tur malları direk üreticiden aldığımızda ihraç kayıtlı olması kaydiyle TDHP. nında 153 hesap borçlandırıp 320 alacaklandırmak şekliyle muhasebeleşir.
belirttiğiniz 150 hesaplar hammadde şeklinde olmakta.al-sat firmalarında işlenmemiş mallar ihraç edilmediğinden pek kullanılmıyor.fakat firmaların al-sat yanında üretime yönelik faaliyette bulunuyorlar ise malı işleyerek mamul hale getirip satıyorlar.152 hesap koduna getirerek.genelde piyasalarda böyle uygulanıyor.hammaddeyi ihraç eden var mı? 150 hesap sarf yapılması ve maliyete giden safhalardan geçen bir hesap!.........

Sayın Çaycı

Bütün gün 150 hesabımla boğuştum ve mesajımı kontrol etmeden gönderdiğim için atladım. Özür dilerim (sanırım sürekli özür dilemem gerekicek, ya da yoğunken cevap vermemek daha mantıklı sanırım)

Saygılarımla