Yurt Dışına Olan Borç Yurt İçinde Devir Edilebilir mi ?

MUSTAFA KAYADUMAN

Katkı Sunan Üye
Selam ve saygılar ithalat firmasının yurtdışına 240.000 usd borcu var ve bu borcu Türkiyedeki mal sattığı müşterisine devretmek istiyor.Türkiye de ki firma kabul ediyor ve kendi borcuna karşılık yurtdışındaki firmaya ödeme yapacak.1-Böyle bir işle mümkün mü ? 2-Yapılması gerekenler nelerdir?Tesekkurler

Merhaba, Borcun nakli işlemleri Borçlar Kanunu' nun 195 ve sonraki maddelerinde düzenlenmiştir. Buna göre borcun yeni borçluya geçebilmesi için alacaklının buna rıza göstermesi yani yeni borçluyu kabul etmesi gerekmektedir. Yurt dışındaki firma ile aranızdaki ilişkilerde bu tür hukuki işlemlerin Türk hukuk mevzuatına göre çözüleceğine dair bir sözleşme var ise Türk Borçlar Kanunu' na uygun davranabilirsiniz.
İyi çalışmalar.

Merhaba, Borcun nakli işlemleri Borçlar Kanunu' nun 195 ve sonraki maddelerinde düzenlenmiştir. Buna göre borcun yeni borçluya geçebilmesi için alacaklının buna rıza göstermesi yani yeni borçluyu kabul etmesi gerekmektedir. Yurt dışındaki firma ile aranızdaki ilişkilerde bu tür hukuki işlemlerin Türk hukuk mevzuatına göre çözüleceğine dair bir sözleşme var ise Türk Borçlar Kanunu' na uygun davranabilirsiniz.
İyi çalışmalar.
Sn. mistanbul Borçlar Kanunu na göre tamam diyelim. Vergi Usul Kanunu ve düzenlemeler bu konuda ne demekte....... İyi değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.

Sn. mistanbul Borçlar Kanunu na göre tamam diyelim. Vergi Usul Kanunu ve düzenlemeler bu konuda ne demekte....... İyi değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.
Sayın Urum79,
VUK' da borç nakli veya alacak temlikini engelleyen bir madde var mı bilmiyorum. Ancak borç ve alacakların değerlenmesine ilişkin hükümlerin hilafına bir işlem yapılacak olursa problem olur kanaatindeyim. Bunda başka olası sakıncalar için bilgilendirebilirseniz sevinirim.
İyi çalışmalar.