Yurt Dışından Alınacak Reklamasyon Faturası

MEMET ORHAN

Katkı Sunan Üye
ihraç ettiğimiz ürünler hatalı çıktığından yurt dışındaki firmadan (tazminat) reklamasyon faturası alacağız
faturanın açıklamasında neler yazılmalıdır.

Ynt: Yurt Dışından Alınacak Reklamasyon Faturası

reklamasyon faturası yabancı dilde düzenlenecektir ve yapanacı para cinsinden .açıklamada hatanın neler olduguna dair bilgi verilir .( gecikme.kalite kontol. borkot yanlış ürün,vs)

Hangi faturadaki hangi ürünün hatalı olduğu belirtilerek bu yüzden birimde ve toplamdaki reklamasyon tutarı faturada yazılmalıdır

Adımıza düzenlenecek olan 32.000 $ lık Reklamasyon faturasını kayıtlarımıza alırken Tek Düzen Muh. Uygun olarak hangi hesapları kullanmamız gerekir. ihracatımız 2008 Döneminde yıpılmış, reklamasyon faturası ise 2009 Nisan Döneminde gelmiştir.

tek düzen göre normal de yıl içindeki satışlara ilişkin giderleri 760 nl hesapta muhasebeleştirilir.
kanımca ( fatura tarihindeki merkez bankası kuru üzerinden )
________ / _________
681 önceki dön gid ve zarar. xxxx
120 alıcılar xxxxx
________ / __________

Sn.Ayaşar 'a aynen katılıyorum.Ancak nisan 2009 da gelmiştir diyorsunuz, düzenleme tarihide 2009 mudur? 2008 ise K.K.E.g yapmanız gerekecektir.

Sayın Sercan Faturamız 2009 Nisan Tarihli yani önceki dönemin satışları ile ilgilidir.

sercan ' Alıntı:
Sn.Ayaşar 'a aynen katılıyorum.Ancak nisan 2009 da gelmiştir diyorsunuz, düzenleme tarihide 2009 mudur? 2008 ise K.K.E.g yapmanız gerekecektir.
KAtılıyorum. Fatura tarihi 2008 yılı ve 2009 yılı kayıtlarına alacaksanız. KKEG olarak kayıtlara intikal ettireceksiniz.

sn mohikans
2008 değil 2009 yazdı arkdaşımız.K.K.E.G değil gider yazılır.

sercan ' Alıntı:
sn mohikans
2008 değil 2009 yazdı arkdaşımız.K.K.E.G değil gider yazılır.
Tasfiye oldum, Viran oldum, Talan oldum :D :D :D

sayın sercan mohicans a yazdığınız cevap karşısında ben adeta tasfiye oldum viran oldum gelir tablosuna dahi dahil olamadım.Böyle cevap mı olur ya? arkadaşımızın sadece hatırlatma babında söylediği anlaşılıyor ama size niye anlayamıyorsunuz şimdi yine tasfiye oldum viran oldum bu sefer gelir tablosunda harap bitap oldum senin yüzünden. :D :D :D

sadece latife idi sayın sercan.