fonradar

Yurt Dışından Alınan Ticari Mal Hk

SiperAli

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,
Müşterim ilk defa İngiltere'den 450 kg a4 kağıdı getiriyor. Karşı firmanın kendi lojistik firması varmış ve gümrük masraflarını, gümrük vergisini kendi ödüyormuş.
Buna istinaden elimde sadece mal faturası var. Muhasebe kaydını nasıl yapmalıyım? Malın kdv'si açısından durum ne olacaktır?
Teşekkürler..

Moderatör tarafında düzenlendi:
M
Merhabalar,
Müşterim ilk defa İngiltere'den 450 kg a4 kağıdı getiriyor. Karşı firmanın kendi lojistik firması varmış ve gümrük masraflarını, gümrük vergisini kendi ödüyormuş.
Buna istinaden elimde sadece mal faturası var. Muhasebe kaydını nasıl yapmalıyım? Malın kdv'si açısından durum ne olacaktır?
Teşekkürler..
Merhaba ,

Aşağıdaki gibi kaydedebilirsiniz.

153 TM borç
320 Y.D. satıcılar alacak

Merhabalar,
Teşekkürler..
Vergileri kendi ödüyorsa size neden fatura kesmiyor burada bir gariplik var?

Sn. bil-gin dediği gibi bir garip durum sözkonusu. Fakat böyle bile olsa ithal edilen ürün yada ürünlerin vergisi burada tahakkuk ve tahsilat olur. Ödemeyi karşı taraf yaptı ise cari hesap virmanı ile kapatır yada karşı tarafa borçlanılmayacaksa kasa ile kapatırsınız diye düşünüyorum....

Merhaba,

Siz mali ve faturayi yurtdisindaki firmadan mi aliyorsunuz yoksa size Turkiye’de bulunan bir firma uzerinden mi satiliyor?

Eger yurtdisi firma size fatura ediyor ise, malin yasal yollar ile, vergilerinin ve diger harc ve gumruk giderlerinin tam ve noksansiz odendigini gosteren belgeleri (kisaca butun gumruk dokumanlari vs) karsi tarafin gumrukcusu size iletiyor mu?

Eger elinizde bu malin nasil yurda sokulduguna, vergisinin ve gumruk giderlerinin odendigine dair belge yok ise bir incelemede nasil cevap vereceksiniz? Yurtdisi urun faturasina bakan denetci mutlaka bunun gumruk evraklarini da gormek ister.

Kacakcilik suclari sadece para cezasini tabi degil, ayni zamanda hapis cezasida uygulanir diye biliyorum.

Not: Artik uzak kaldigim konular, dolayisi yukaridaki sorunuzu yanlis anlamis veya sureci yanlis hatirliyor olabilirim. Konuya vakif bir uye size daha dogru cevap verecektir.

Merhabalar, öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.
Sonrasında olay başta bana da tuhaf geldi. Ondan dolayı bir gümrükçü ile de görüştüm durumu netleştirdim. Böyle bir durumun mümkün olmadığı kanaatine vardık.
Yalnız müşterime ne kadar anlatmaya çalışsak da bir miktar inanmak, bir miktar denemek istediğinden yine bir miktar para kaptırdı. Olay bundan ibaret üstatlarım, iyi çalışmalar dilerim..

Bu tip teslim şartı çok bilinmemekte ve/veya kullanılmamakta. Ancak bu da gümrüklerde kullanılan bir teslim şekli.
GÜMRÜK VERGİLERİ ÖDENMİŞ OLARAK / DELIVERED DUTY PAID (DDP)