Yurtdışı Fazla Mesai Mahkeme Yolu Hk.

Üyelik
29 Nis 2015
Mesajlar
2
Konum
İzmir
Merkezi Türkiye' de olan, Kazakistan kanunlarına göre kurulmuş bir şirkette, 4 sene boyunca (2008.Ocak - 2011.Kasım) çalıştım (Kazak şirketinin Türk şirketi ile olan bağlantısını kanıtlayacak birçok belgem var). bu yüzden herhangi bir sosyal güvencemiz vb. ödenmedi.

Çalışmamız deniz aşırı bir inşaat sahasındaydı. 70 gün boyunca, pazar, resmi tatil, bayram vb. durmaksızın çalışıp, 14 gün izin hakkı kazanıyorduk. Günde 11 saat (1 saat yemek arası hariç) çalışılıyordu. Bizim dışımızda tüm şirketlerin çalışanları, 4 hafta çalışma - 4 hafta izin şeklinde bir döngü (rotasyon) ile çalışıyorlardı. Deniz aşırı çalışmalarda yaşanan psikolojik ve sosyo-psikolojik travmaları ancak bu şekilde bir rotasyonla dengeleyebiliyorlardı.

Sorularım şunlardır;

  1. "Fazla Mesai hakkı" için dava açılırken, zaman aşımı (5 yıl) var mı?
  2. Zaman aşımı varsa, işin başlangıç tarihi mi bitiş tarihi mi dikkate alınır? Yoksa, dava açılış tarihinden geriye giderek 5 yıldan daha eski tarihteki haklara sünger mi çekmek gerekir :( ?
  3. SGK primleri için dava açılabilir mi? Bunda bir zaman aşımı söz konusu mudur?
  4. Mahkemenin kazanılan fazla mesai haklarının bir kısmına işveren lehinde indirim yapması mümkün mü? Mahkemenin işveren lehine vereceği miktar, toplama oranı ne olur?
  5. Deniz aşırı çalışma şartlarını (4 hafta çalışma - 4 hafta izin rotasyonu) dengelemek için bir tazminat hakkı olabilir mi?

Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkürler.
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,806
Konum
izmir
Siz işe Türkiyedeki şirkette başladınız ve Kazakistana mı gönderildiniz, yoksa doğrudan kazakistana gidip oradaki şirketle sözleşme imzalayıp mı çalıştınız?
 
Üst