Yurtdışı Firmanın Türkiye İritbat Bürosunda Çalışan İşçi hk

Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
171
merhaba

Yurtdışında faaliyette bulunan bir yabancı firma Türiyede bir irtibat bürosu açmış ve burada bir işçi çalıştırmak istiyor. Bu işçinin maaşı yurt dışından ödenecek.

1 Bu İşçiden SSK primi ve işsizlik sigortası primi kesilecek mi?
2 Vergi kesintisi yapılacak mı?

teşekkürler
 
Üyelik
4 Tem 2005
Mesajlar
115
Çalışıcak olan kişi Türk vatandaşı olucağı için,
Türkiye'ye ait sosyal güvenlik kanunları geçerli olucaktır.
 
Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
630
TÜRKÜYE İLE YABANCI ÜLKE ARASINDA İKİLİ ANLAŞMA VARSA (ALMANYA VS GİBİ) ORDA SİGORTASI VARSA BURADA YAPTIRMAYA GERE KYOK . AMA ANLAŞMA YOKSA HER İKİ ÜLKEDE DE SİGORTA PRİMİ YATIRMAK ZORNDASIN.
 
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
142
GVK’nın 94. maddesinin 1. fıkrasında bu maddede sayılan ödemelerden tevkifat yapmak zorunda olan kişi, kuruluş ve kurumlar tadadi olarak sayılmaktadır. maddede sayılan ödemeleri yapacak olan kişi, kuruluş ve kurumlarla ilgili olarak tam veya dar mükellefiyet ayırımı yapılmamıştır.
bu durumda irtibat bürolarında çalışan işçilerden gelir vergisi kesintisi yapılaması gereklidir.

yine gelir vergisi kanunun 23/14Kanunî ve iş merkezi Türkiye'de bulunmayan dar mükellefiyete tâbi işverenlerin yanında çalışan hizmet erbabına, işverenin Türkiye dışında elde ettiği kazançları üzerinden döviz olarak ödediği ücretler Gelir Vergisi'nden istisna edilmiştir

yukardaki maddedeki şartların sağlanması durumunda gelir vergisindenistisnadır.bu şartlari Ücret ödemesi dar mükellef işverenin yurt dışında elde ettiği kazancı üzerinden yapılması. işçinin ücretleri yurt dışındaki şirket tarafından karşılanarak Türkiyeye gönderilmesi ayrıca Ücretin ödemesi döviz olarak yapılması gereklidir.

elde edilen ücret olduğu ücretinde damga vergisine tabi olduğu unutulmamalıdır.burada bir istisna mevcut değildir.ödenmesi gerekir.


celal elibüyük
smmm-ist
 
Üst