Yurtdışı Firmasının Yansıtma Faturası Kesmesi

halilcan-28

Katkı Sunan Üye
Dostlar MErhaba,

Yurtdışından (Alman Firması) daha önce ithal olmuş bir makinenin yedek parçalarını, ilgili yurtdışı firması piyasadan (Yurtİçi) tedarik ediyor...Sonra Kendi faturasıyla şirketemize yansıtma faturası kesiyor.... Söz konusu yansıtma faturasının içeriğinde malzemeden bahsediliyor... Ayrıca %19 Alman mevzuatına göre vergi ilave edilmiş denmiş.... Ancak yurtdışından fiili malzeme ithali yok....Kanuni adresi yurt dışında olan bu firmanın bu faturasının kayıt düzeni nasıl olacaktır..Tavsiyeleriniz, görüşleriniz nedir.....

Kolay gelsin

Ynt: Yurtdışı Firmasının Yansıtma Faturası Kesmesi

1-Alman firması bu malı alırken satın aldığı türk firmasına KDV ödeyecek.
2-Alman Firması bu malı size satarken KDV tahsil edecek.
3-Alman Firmasının size % 19 KDV'li kestiği hizmetin faturasını Almanyadaki Türk konsolosluğuna onaylatacaksınız ve bu onayınız ile yüklendiğiniz % 1 KDV'yi türk idaresinden iade/mahsup alacaksınız.

Alman firması % 18 fatura kesebilir mi? Bilmiyorum. Alman mevzuatı buna izin veriyor mu?

Sayın, butterfly effect meslektaş,

İlgi ve alakan için teşekkür ederim.....Fiili olarak uyguladınızmı....Başınınıza öyle olay geldi mi?
Kayıt nizamı nasıl olacak......

Birebir sizin anlattığınız gibi bir olay yaşamadım.

Bir benzerini yaşadım.

Yunan firması Türkiye'ye hizmet faturası kesip stopaj tahsil etmişti. Bu stopajı da konsolosluğa onaylatıp mahsup ettim.

Fakat,

KDV açısından düşününce teslim Türkiye'de gerçekleştiğinden nihai KDV'nin Türkiye'de kalması gerekir. Sonuca bakınca %1 KDV Almanya da kalmaktadır. Aslında Bu KDV'yi indirebilirsiniz de.

Ya da transit ticaret kapsamında KDV'siz fatura kesebilirsiniz. Fakat bu durumda muvazaa şüpheleri üzeriniz de olabilir. önermem.

Tutarlar yüksek mi?