Yurtdışı Hizmet Döviz Sorunu

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan natsutr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhaba arkadaşlar forumda ve internette aramama rağmen gerekli bilgiyi bulamadım cevaplarsanız sevinirim.
Sorunum ben yurtdışı bir firmasına internet reklam hizmeti vermekteyim.Hizmet verdiğim firma yurtdışında hizmetten yurtdışında yararlanılıyor ödemeler dolar geliyor bu nedenle kdv kesmiyordum.
Fakat son ödemede firma ödemeyi aracı bir firma üzerinden gönderdi.bu aracı firmaya bende üyeyim bilenler için paypal tarzı bir sistem.Bu sisteme dolar ödemesi göndermelerine rağmen sistem ülkeden dolayı ödemeyi TL olarak gönderdi.bunun kaydıda var.
Bu fatura için kdv li fatura mı kesmem lazım.Başka ne yapabilirim.

Reklam hizmetinden yurt dışında yararlanılıyorsa KDV Kanunu 11. madde gereğince yurt dışındaki müşteriler için yapılan hizmetler katma değer vergisinden istisnadır. yani bu hizmete ilişkin keseceğiniz faturada KDV göstermeyeceksiniz. Paypal sadece ödemede aracılık hizmeti vermektedir. bunun düzenleyeceğiniz fatura ile bir ilgisi yok.

NOT: Ödemeye aracılık yapan kurum eğer ödenen paradan kesinti yapıyorsa (yurtiçinde temsilcisiği yok ise) sadece yapılan kesintiye isabet eden KDV'yi sorumlu sıfatıyla tevkif edip sizin ödemeniz gerekir. ayrıca

Reklam hizmetinden yurt dışında yararlanılıyorsa KDV Kanunu 11. madde gereğince yurt dışındaki müşteriler için yapılan hizmetler katma değer vergisinden istisnadır. yani bu hizmete ilişkin keseceğiniz faturada KDV göstermeyeceksiniz. Paypal sadece ödemede aracılık hizmeti vermektedir. bunun düzenleyeceğiniz fatura ile bir ilgisi yok.

NOT: Ödemeye aracılık yapan kurum eğer ödenen paradan kesinti yapıyorsa (yurtiçinde temsilcisiği yok ise) sadece yapılan kesintiye isabet eden KDV'yi sorumlu sıfatıyla tevkif edip sizin ödemeniz gerekir. ayrıca

3 dolar kesinti var ama onlar ödedi.ben direk banka hesabıma gelen miktarı fatura keseceğim.benim merakım döviz sıkıntısıydı bazı sitelerde ve bu forumda kdv istisnası için para ülkeye döviz olarak gelmelidir yazıyordu ama aracı firma nın türkiye de şubesi olmadığından dolar onlara gitti yani ülkeye girmedi.

Eskiden döviz alım belgesi zorunluluğu vardı. artık böyle bir şey yok. yani reklam hizmetinden yurt dışında yararlanılması (KDV) istisnadan yararlanmak için yeterlidir. paranın bırakın döviz olarak TL olarak bile getirilmesine gerek yok. kolay gelsin...

Sayın natsutr,

Size verilen cevaplarda bazı önemli ayrıntılar birbirine karışmış. Bu cevapları okuyanlar kendi sorularında da tereddüt duyacaklardır.

1.Öncelikle PayPal Türkiye 2014 yılı sonundan beridir var onu söyleyeyim.
2.Sizin kestiğiniz faturalarda KDV istisnası doğrudur onda da sorun yok.
3.Gelelim dövizin Türkiyeye getirilmesine. İşte bu konu KDV istisnası ile ilgil değil KDV iade talebiyle ilgilidir. (Bu uygulama KDV uygulama 1 tebliği ile değişti ). İade talebi olacaksa bedelin döviz olarak yurda getirilmesi zorunludur.

4.Bu kısım daha teknik bir konu. İhracat bedellerinin yurtdışından getirilme zorunluluğu kaldırıldı ( şartlar var ). Ancak getirmediğiniz her bedel karşılığı bilançoda açık kalır ve ihracatçılardan sürekli alacaklı kalırsınız. Bunların tasfiye yöntemleri ise ayrı sorunlar yaratır. Çok detay var girmiyeceğim. Ancak 100.000,-- USD üzeri ihracat bedellerinin hala kambiyo kapatma işlemlerinin gerçekleştirilmesi zorunluluğu devam ediyor.