Yurtdışı Smmm Stajı ?

Merhaba arkadaşlar,

Yurtdışında Türk şirketlerinde smmm stajı yapılır mı?

Yurtdışına işyeri görevlendirilmesi 1 yılı aşamıyor. Bu 1 sene 3 yıllık staj süresinden sayılıyor mu?

Saygılar,

3568 Sayısı Kanun “MADDE 8 – Serbest Muhasebeci Mali Müşavir adayları için staj süresi 3 yıldır.
Staj, mücbir sebepler ve yurt dışı eğitim ile yurt dışı çalışma dışında kesintisiz olarak yapılır.
Aday meslek mensupları, mücbir sebeplerin ortadan kalktığı andan itibaren 15 gün içerisinde kayıtlı olduğu TESMER Şubesi veya Odaya mücbir sebepleri gösteren belgelerle birlikte durumu yazılı olarak bildirir.
Yurt dışı eğitim ve yurt dışı çalışma öncesinde TESMER’e yazılı olarak başvuru yapılması ve izin alınması gerekir. TESMER, başvuru üzerine yapılacak değerlendirme sonrası yurt dışı eğitim ya da yurt dışı çalışma için izin verebilir.
Mücbir sebepler ve yurt dışı eğitim ile yurt dışı çalışmadan dolayı eksik kalan staj süresi TESMER Şubesi Yönetim Kurulu kararı ile tamamlatılır.
Mücbir sebepler, stajın fiilen yapılmasına engel olacak derecede ağır kaza, ağır hastalık ve tutukluluk hali ile yangın, yer sarsıntısı, su basması gibi afetler ve kişinin iradesi dışında meydana gelen durumlar veya askerlik gibi hallerdir.”

Yurt dışında Türk firması olması sonucu değiştirmeyecektir. Kurum içinde TC Tabiiyetine tabi şartları sağlamış yanında staj görebileceğin meslek mensubu yoksa stajına onay vermezler. Gideceğin kurum şubeyse kurul değerlendirmesine tabi kalır.

Son düzenleme:
Öncelikle zaman ayırıp cevapadığın için teşekkür ederim,

Yurt dışı eğitim ve yurt dışı çalışma öncesinde TESMER’e yazılı olarak başvuru yapılması ve izin alınması gerekir. TESMER, başvuru üzerine yapılacak değerlendirme sonrası yurt dışı eğitim ya da yurt dışı çalışma için izin verebilir.

TESMER yurtdışı çalışma için izin verirse bu 3 yıllık stajın bir kısmı olarak geçerli sayılıyor mu?

TC tabiiyetine tabi şartları sağlamış ve yurt dışında mesleğini icra eden bir meslek mensubu var ise ne oluyor?