zirve

Yurtdışına Ex-works Ürün Satışı ( İhracat )

Üyelik
20 Ocak 2014
Mesajlar
1
Konum
Bursa
Firmamız, GÇB(gümrük çıkış beyannamesi) ile ihracat yapmaktadır. Fakat Ex-works olarak posta ile küçük siparişleride karşılamak istiyoruz. Fakat GÇB olmadan yapılan ihracatta KDV kesilmesi gerekiyor(muhasebenin verdiği bilgiye istinaden) ve KDV'yi de eklediğimizde müşteriye mal pahallı geliyor. (sonuçta Çin fiyatları var karşımızda)
Bu şekilde yurt dışına yapılan satışta, yurt dışı kredi kartı ödemesi ve posta çıkışı kaynak göstererek KDV siz fatura kesilemez mi?
 
Üyelik
31 Ara 2013
Mesajlar
112
Konum
ankara
EXW ile posta ile yurt dışına gönderim birbirinden farklı. Ex-works yani fabrikada teslimde alıcı malı Türkiye'den kendi imkanlarıyla getirtir ve mal gümrükten geçirilir. Diğer taraftan posta ile gönderimde malı PTT ya da kargo şirketi çıkaracaktır. Bu yüzden bunun GÇB eki listelerde yer alan ürünlerde sizin firmanızın isminin de yer alması durumunda (idareye göre) KDV istisnasından yararlanılabilir diye düşünüyorum. Bunun yanı sıra şahsen 11/1-a maddesiyle sağlanan istisnanın özü itibariyle malların yurt dışı edilmesi sonucu ülkeye döviz girişi sağlanmasını amaçladığını düşündüğümden bence malların yurt dışı edilmek üzere yurtdışındaki kişilere posta ya da kargoya iadeli taahhütlü olarak verilmesinin ve posta şirketinden alınan tevsik edici belgenin yeterli olduğunu düşünüyorum. Yine de bu şekilde bir uygulama eleştiri konusu yapılabilir.
 
Üst