fonradar

Yurtdışına Hizmet Faturası

Selamlar ,

Ben Ispanyada yasiyorum ve bir Alman firmasi icin komisyon uzerine calisma yapiyorum. Alman urunlerini Ispanyada pazarlayarak Alman firmasindan komisyon aliyorum. Bu komisyonlarin Turkiyedeki banka hesabima yollanmasi mumkun mudur? Cunku Avrupada bu gelir uzerinden vergi aliniyor ve duydugum kadari ile Turkiyede bu tip bir vergi uygulamasi yok.

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim.

Saygilar,

Umut Gurbuz

umutgurbuz ' Alıntı:
Ben Ispanyada yasiyorum ve bir Alman firmasi icin komisyon uzerine calisma yapiyorum. Alman urunlerini Ispanyada pazarlayarak Alman firmasindan komisyon aliyorum. Bu komisyonlarin Turkiyedeki banka hesabima yollanmasi mumkun mudur? Cunku Avrupada bu gelir uzerinden vergi aliniyor ve duydugum kadari ile Turkiyede bu tip bir vergi uygulamasi yok.

Türkiye'de bu tip bir vergi uygulaması olmadığı doğru değil. Eğer Türkiye'de ikamet ediyor olsaydınız (yani çifte vergilemeyi önleme anlaşmalarındaki tanımlara göre Türkiye mukimi olsaydınız) zaten bu gelirlerin Türkiye'de vergilendirilmesi gerekecekti. Ancak madem siz İspanya devleti mukimisiniz, bu durumda geliriniz İspanya'da vergilenmeli (tabi eğer o ülke kanunlarında bir istisna yoksa). Mukimlik ve vergilendirme şartlarını , İspanya-Türkiye arasında imzalanan çifte vergilemeyi önleme anlaşmasından incelemenizi tavsiye ederim. İspanya'da vergilendirilmiş olan gelirinizi (Türkiye'de sorulduğunda İspanya mukimi olduğunuzu ve vergisinin İspanya'da ödendiğini ispat edebilmelisiniz) Türkiye'ye getirebileceğinizi düşünüyorum. Çifte vergilemeyi önleme anlaşması, gelirinizin çift vergilenmesini önleyecektir.

Ynt: Yurtdışına Hizmet Faturası

Türkiye'de bu tip bir vergi uygulaması olmadığı doğru değil. Eğer Türkiye'de ikamet ediyor olsaydınız (yani çifte vergilemeyi önleme anlaşmalarındaki tanımlara göre Türkiye mukimi olsaydınız) zaten bu gelirlerin Türkiye'de vergilendirilmesi gerekecekti. Ancak madem siz İspanya devleti mukimisiniz, bu durumda geliriniz İspanya'da vergilenmeli (tabi eğer o ülke kanunlarında bir istisna yoksa). Mukimlik ve vergilendirme şartlarını , İspanya-Türkiye arasında imzalanan çifte vergilemeyi önleme anlaşmasından incelemenizi tavsiye ederim. İspanya'da vergilendirilmiş olan gelirinizi (Türkiye'de sorulduğunda İspanya mukimi olduğunuzu ve vergisinin İspanya'da ödendiğini ispat edebilmelisiniz) Türkiye'ye getirebileceğinizi düşünüyorum. Çifte vergilemeyi önleme anlaşması, gelirinizin çift vergilenmesini önleyecektir.
[/quote]

Yurt dışında yerleşik bir Türk vatandaşının Gelirlerini Türkiye'deki bankaya göndermesi durumunda türkiyede nasıl bir vergi uygulaması oluyor ki ? Bununla ilgili sözünü ettiğiniz vergi uygulamasını, verginin adını ve oranını söylerseniz bu konuda bilgilenmiş oluruz.

Cevap: Kimse bu parayı nereden buldun diye sormuyor. Dolayısıyla Türkiye' de vergilenmiyor. İspanya'daki muhasebe sisteminiz buna elveriyor ve avantaj sağlıyorsa yani İspanya açısından bir sorun yoksa Türkiye açısından bir sorun bulunmamaktadır.

Türkiye'de bankalarda değerlendirdiğiniz menkul sermaye iradları ise ( Faiz-hisse senedi- tahvil bono) gibi tam veya dar mükellef olmanıza göre GV Geçici 67 maddeye göre stopaja tabi olabilecektir.

Sartre ' Alıntı:
Yurt dışında yerleşik bir Türk vatandaşının Gelirlerini Türkiye'deki bankaya göndermesi durumunda türkiyede nasıl bir vergi uygulaması oluyor ki ? Bununla ilgili sözünü ettiğiniz vergi uygulamasını, verginin adını ve oranını söylerseniz bu konuda bilgilenmiş oluruz.

Cevap: Kimse bu parayı nereden buldun diye sormuyor. Dolayısıyla Türkiye' de vergilenmiyor. İspanya'daki muhasebe sisteminiz buna elveriyor ve avantaj sağlıyorsa yani İspanya açısından bir sorun yoksa Türkiye açısından bir sorun bulunmamaktadır.

Türkiye'de bankalarda değerlendirdiğiniz menkul sermaye iradları ise ( Faiz-hisse senedi- tahvil bono) gibi tam veya dar mükellef olmanıza göre GV Geçici 67 maddeye göre stopaja tabi olabilecektir.

Tamam işte ben de aynı şeyi söylüyorum ya zaten. Bir daha okuyunca göreceksiniz; diyorum ki, Türkiye mukimi olsaydı vergiyi Türkiye'de ödemesi gerekebilirdi. Ama İspanya'da ikamet ettiğine göre gelir İspanya kanunlarına göre vergilenecektir. Parasını Türkiye'ye getirse bile İspanya'da elde etmiş olduğu gelirin çift verilendirilmesini ilgili vergi anlaşması önleyecektir.

Soruyu soran İspanya mukimi vatandaş aynı zamanda Türk vatandaşı da olsa idi durumda bir değişiklik olacak mıydı? Türkiye deki bankaya gelen para için maliye idaresi Nereden buldun ? sorusunu soracak mıdır? Hayır sormayacaktır. Ancak gelen Para Çok yüksek tutarda olursa Bankaya ait uyum görevlisi Bu paranın varlığını MASAK' kara para ile mücadele birimlerine ihbar edebilir.

Yazdığınız paragraf ilgili konunun da karmaşık olması nedeniyle zor anlaşılmaktadır. Takdir edersiniz ki parantezli ifadeler ve cümle sıraları karışık olduğundan aynı zamanda bazı gereksiz cümlelerin de yazılması ile anlam bütünlüğü kaybolmaktadır. Soruyu soran arkadaş ta pek anlamamış olacak ki başka bir forumda aynı soruyu yinelemiştir. Bu arkadaşın Türkiye de ikameti olsa dahi bu para sahibinin gerçek kişi olması nedenıyle beyanda bulunmadığı sürece vergilenmenin de olmayacağını düşünüyorum. Aksi halde devletimiz çok zengin olurda heralde...

Sartre ' Alıntı:
Soruyu soran İspanya mukimi vatandaş aynı zamanda Türk vatandaşı da olsa idi durumda bir değişiklik olacak mıydı?

Hayır olmayacaktı tabi. Kişi zaten Türk vatandaşı. Ancak İspanya'da ikamet ediyor.

Sartre ' Alıntı:
Türkiye deki bankaya gelen para için maliye idaresi Nereden buldun ? sorusunu soracak mıdır? Hayır sormayacaktır. Ancak gelen Para Çok yüksek tutarda olursa Bankaya ait uyum görevlisi Bu paranın varlığını MASAK' kara para ile mücadele birimlerine ihbar edebilir.

Peki, sorma yetkisi var mıdır? Sorma yetkisi varsa, %100 olasılıkla sormayacaktır diyebilir misiniz? Büyük ihtimalle kimse sormaz diyebilirsiniz sadece.

Sartre ' Alıntı:
Yazdığınız paragraf ilgili konunun da karmaşık olması nedeniyle zor anlaşılmaktadır. Takdir edersiniz ki parantezli ifadeler ve cümle sıraları karışık olduğundan aynı zamanda bazı gereksiz cümlelerin de yazılması ile anlam bütünlüğü kaybolmaktadır.

Haklı olabilirsiniz.

Sartre ' Alıntı:
Soruyu soran arkadaş ta pek anlamamış olacak ki başka bir forumda aynı soruyu yinelemiştir.

Her iki yere de aynı anda sormuş. Her 2 sorunun da tarihi ve saati aynı.

Sartre ' Alıntı:
Bu arkadaşın Türkiye de ikameti olsa dahi bu para sahibinin gerçek kişi olması nedenıyle beyanda bulunmadığı sürece vergilenmenin de olmayacağını düşünüyorum. Aksi halde devletimiz çok zengin olurda heralde...

Evet çoğu gelir ancak ve malesef kayıt içinde olduğunda sorgulanabilir hale gelmiyor mu zaten? Benim anlatmak istediğim mevzuattaki durum. Büyük ihtimalle soran olmaz diye hareket etmemek gerekir diye düşünüyorum. Bugün sormaz, 5 yıl sonra sorar.