Yurtdışına İnternet Üzerinden hizmet İhracı hk.

merhaba,

Türkiyede yerleşik bie türk vatandaşıym. İsveçte faaliyet gösteren bir firmanın internet sitesinin moderatörlüğünü yapmak için teklif aldım. Hizmeti internet üzerinen vereceğim ve fatura göndererek ödeme alabileceğim.

- Hizmet faturası /makbuzu keceğim Tek kişilik firmamı adi şirket mi ltd mi açmam vergi açısındandan benim açımdan avantajlıdır?
- Fatura /makbuzu igilizce bastırmam gerekiyor.. Bunun için ingilizce serbest messlek makbuzu piyasada var mı ? nasıl edinebiliyoum.

- bu işte en düşük vergi yüküyle nasıl yeralabilrim?
- yıllık gelir vergisi yükü gelir üzeriden yüzdeolarak ne kadar olacaktır.

Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

Ynt: Yurtdışına İnternet Üzerinden hizmet İhracı hk.

tek kişi olarak şuan yürürlükte bulunan mevzuata göre sermaye şirketi kuramazsın, (tasarı halindeki yeni ticaret kanununda mümkün),

yanına ortak istemiyorsan , sahış şirketi kurarbilirsin ve karın artan oranda vergilendirilir.
ayrıca burdan oraya kesecegin makbuzlarda da stopaj olmayacaktır.
makbuzu igilizce bastırman gerekmiyor,

eğer bir ortak daha bulup sermaye şirketi şeklinde yapılanmaya gidersen, %20 sabit oran üzerinden kazancın vergilendirilir.

Ynt: Yurtdışına İnternet Üzerinden hizmet İhracı hk.

sn menes ..cevabınız için teşekkürler..
yalnız makbuzun ingilizce olmasını firmaistiyor..ben neanlarım türkçeden diyor..

- Fatura /makbuzu igilizce bastırmam gerekiyor.. Bunun için ingilizce serbest messlek makbuzu piyasada var mı ? nasıl edinebiliyoum.

- bu işte en düşük vergi yüküyle nasıl yeralabilrim?
- yıllık gelir vergisi yükü gelir üzeriden yüzdeolarak ne kadar olacaktır.

diğer sorulara da cevap vereecek başka arkadaşlar olursa sevinirim.
Şimdiden ilginize teşekkür ederim.