Yurtdışında Çalışmanın SSK Hizmet Dökümünde Görülmemesi

Üyelik
3 Eyl 2005
Mesajlar
27
herkese merhaba

yerli bir firma tarafından yurt dışında çalışmaya gönderilen bir kişinin
yurtdışında çalıştığı sürenin ssk hizmet dökümünde görülmemesi normal bir durum mudur?
zira bildiğim kadarıyla yurtdışında çalışılan süre boyunca emeklilik süresi işlemekte ama sağlık sigortasından (özellikle yurtta kalan ailesi tarafından) faydalanılamamakta.
eğer hizmet dökümünde yurtdışında çalışılan süreninde görülmesi gerekiyorsa ve görülmüyorsa konuyla ilgili başvuruda bulunulacak resmi mervi neresidir?

şimdiden teşekkürler
iyi günler
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
636
Konum
bursa
Merhaba;

SSK Hizmet Dökümünde yer almaması normal gibi gözüküyor bana.Ama siz yine bir araştırın.Ben böyle bir ibareyle karşılaşmadım.

Bilgi İçin

Kolay gelsin.
 
Üyelik
26 Ağu 2005
Mesajlar
10
Günaydın,
Kardeşim bir Türk firmasında inşaat mühendisi olarak çalışıyor.7 aydır Katar'da.Ben ssk günlerini www.ssk.gov.tr den takip edebiliyorum.Dökümde yer alıyor.Bilginize..
İyi haftalar dilerim.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
MÜGE GÜÇLÜ' Alıntı:
Günaydın,
Kardeşim bir Türk firmasında inşaat mühendisi olarak çalışıyor.7 aydır Katar'da.Ben ssk günlerini www.ssk.gov.tr den takip edebiliyorum.Dökümde yer alıyor.Bilginize..
İyi haftalar dilerim.
Merhaba,
Acaba 506 sayılı yasanın 75. maddesinde düzenlenen "İsteğe Bağlı Sigorta" primi yatırılıyor olabilirmi? Veya işveren yurtdışında olmasına rağmen ücret bordrosu düzenleyerek primini yatırmaya devam ediyor olabilirmi?
 
Üyelik
26 Ağu 2005
Mesajlar
10
Günaydın,
Haklısınız Sayın Tamer Başkan.Sanırım kardeşimin ücret bordrosu düzenlenip normal olarak ssk sı ödeniyor.Yurtdışı çalışması olarak görünmüyor.
Sizi yanıltmak istemezdim Turgay Bey..Şimdi ben bir araştırayım bakalım kardeşimin herhangi bir hak kaybı var mı?
İyi çalışmalar dilerim..
 
Üyelik
3 Eyl 2005
Mesajlar
27
günaydın,

müge hanımın kardeşi gönül rahatlığıyla yurt dışında çalışabilir arkasında hakkını koruyan bir kardeşi var :)

fakat bana bu soruyu soran arkadaşların hakkı nasıl korunacak o muallakta kaldı.
yurtdışında çalışmaya gönderen firma çok tanınmış bir firma o yüzden böyle ufak şeylere tenezzül edeceğine ihtimal vermiyorum ama yine de insanlar (ve her ne kadar sadece 3 çalışsamda ben) yurtdışında geçen sürelerin dökümde görülmesi gerektiğini düşünüyoruz?

Gerekir mi gerçekten?

iyi çalışmalar
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Merhaba,
Sayın Arbak, yurtdışında çalışılan sürede gidilen ülkenin Sosyal Güvenlik mevzuatına göre çalışılmaktadır. Eğer Türkiye ile Sosyal Güvenlik Anlaşması olan bir ülke değilse tamamen kendi imkanları ile 85.madde kapsamında "İsteğe Bağlı Sigortalı" olarak primleri ödenmekte (Bazı işverenler Türkiyede sigortalılığı devam ettiriyorlar), anlaşma yapılan ülkelerden ise kesin dönüş sonrası her iki ülkenin sosyal güvenlik kurumları kendi aralarında gerekli transferleri yapıyorlar.

Yani parantez içi açıklamam haricinde gün dökümünde görme şanşı bulunmamaktadır.
 
Üst