Yurtdisinda yabanci firmalardan alinan internet reklamlari hk.

Merhabalar,

Yurtdisinda yabanci bir hosting firmasindan sunucu hizmeti aliyorum.
Ingilizce websitemde yine yurtdisinda bulunan sahis ve firmalarin websiteme online olarak verdikleri reklamlarini yayimliyorum. ( websitemi ziyaret edip, reklam alani satin aliyorlar, kredikarti veya banka havalesi ile odeme yapiyorlar. ) Bu firma ve sahislar reklam bedellerini Turkiye'de bulunan kisisel banka hesaplarima gonderiyorlar.

Bu durumda ;
Bu geliri nasil belgelendirmeliyim ?
Fatura kesmeli miyim ?
KDV'li mi kesmeliyim ?
Fatura kesersem karsi tarafa gondermeli miyim ?

Yani kisaca ; bu tarz bir ticari faliyetin seyri nasil olmali.

Tesekkur ederim

Ynt: Yurtdisinda yabanci firmalardan alinan internet reklamlari hk.

Önecilkle yaptığınız içi ticari bir faaliyet. Mükellefiyet tesis ettirmeniz gerekecek. Önünüze iki usul çıkacak Basit usulde veya gerçek usulde.. GVK 51'e göre her türlüilan ve reklam işiyle uğraşanlar basit usulde mükellefiyet tesis ettiremezler. Bundan dolayı sizin gerçek usulde mükellefiyet tesis ettirmeniz dolayısıyla defter tutma yükümlülüğünüz olacak. Satışlarınızı fatura ile belgelendireceksiniz.
Yurtdışı firmadan hosting hizmeti alıyorsunuz. Hangi ülke olduğu önemlidir. Çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmalarının hükümleri cari olacaktır. Yurtdışı firmanın ticari faaliyeti kapsamındaki bir hizmeti aldığınız için ondan kurumlar vergisi kesintisi yapmanız gerekmeyecektir. (ancak bu mevzu tartışmalı)

KDV konusu da karışık. Aldığınız hizmetin KDV si için tevkifat yapacak mısınız? Sattığınız hizmet için KDV li fatura düzenleyecek misiniz? Siteniz ingilizce ve anladığım kadarıyla yurtdışı müşteriler için dizayn edilmiş. Bu durumda aldığınız hosting hizmetinden yurtdışında yararlanıyorsunuz. Bu hizmetten yurtdışında yararlanıyorsanız hizmet ithalatı olmayacaktır. KDV tevkifatı yapmak durumunda da kalmayacaksınız.

Reklam galirlerinize gelince KDV açısından ise hizmetten yurtdışında yararlanıp yararlanmadığı önemlidir. Sitenin ingilizce olması hizmetten yurtdışında yararlanıldığına karine olacağını ve KDV'siz fatura kesebilceğinizi düşünüyorum.

Ama bunların hepsi tartışmalı mevzular. Bu konularda mukteza almanızı öneririm.