fonradar

Yurtdışından Satın Alınan Danışmanlık Stopajı

iyi çalışmalar,

yurtdışından sektörümüz için kullanımak üzere bir teknik, istatistik ve kapsam araştırması içeren bir dosya satın aldık 1500 sayfalık kapsamlı bir sektör araştırması.

amerikalı firmanın ingiltere'deki ofisinden satın aldık.

bu bedel için sorumlu sıfatıyla kdv ödüyorum.

fakat stopaj oranı ne olacak, gelir vergisi stopajı ödemelimiyim ?

teşekkürler.

Ynt: Yurtdışından Satın Alınan Danışmanlık Stopajı

Aynı durum çalışanların yurtdışından aldıkları mesleki yayın, kitap içinde geçerlidir.

Bu durumda da stopaj uygulamak gerekecek mi, yukarıda bahsettiğim çalışma mail ile gönderilen bir word dosyası bu aynı zamanda bir kitap ,dergi de olabilir...

KV stopajında durum kazancın niteliğine göre değişir. Ancak, yapılan araştırma serbest meslek faaliyeti niteliğindeyse %20 oranında tevkifat yapmanız gerekir. Önce ÇVÖA hükümlerinin uygulanacaktır.
Faaliyet ticari ve kazançta ticari kazanç ise yurtdışı mukime ödeme yaparken tevkifat yapmamanız gerekir.

selam,

nasıl olduğunu net anlayamadım.

diyelim firmanın ft.sı 1000 usd
1250 usd brüt diyorum.
250 usd stopaj ödüyorum.

bu tutarı musteriye yansıtıp 750 usd ödeme yapmam mumkun degil dogru mu ?

Ayrıca, bu yapılan ödeme bir yayın, araştırma, sektör haberi, istatistik şeklinde bir çalışma,
kitaptan tek farkı word formatında yolluyorlar.
Sanki mesleki bir kitap almış gibi oluyorum, bu durumda gelir stopajını serbest meslek yada ticari kazanç olarak nasıl ödeyebilirim ?

teşekkürler.

Ydışında yaptığın ödemeyi net ödeme olarak kabul edeceksiniz ve brüte tamamlayarak vergisini ödeyeceksiniz. (Kesintiye tabi ise)

Yazdıklarınızdan sanki bir araştırma hizmeti satın almışsınız gibi görünüyor.

Fakat yurtdışındaki firma bu işlemle ilgili zaten kurumlar, gelir vergisi ödemiş ise ÇVÖA neden var ?

Çepten çıkanla kalıyorum, hoş bunu tahsil etmeye kalkarsam da işi gücü bırakıp 500 doların peşinden koşmak akıl karı değil.

Uygulama ve Teoride sıkıntı var cezası yine mükellefe düşüyor.

İngiltere ile yapılan ÇVÖA ya baktığımızda,

Eğer sunulan hizmet serbest meslek faaliyeti niteliğinde bir araştırma hizmeti ise (ingiltere mukimi şirket hizmeti burada sunduğu ve Türkiye ye hiç gelmediği için) vergileme hakkı yalnızca İngiltereye aittir.
Öte yandan ticari kazanç ise Türkiye de işyeri veya daimi temsilcisi olmadığı için zaten tevkifat yok.

Önemli olan sizin işin niteliğine bakarak tespiti yapmanız.