fonradar

Yurtiçi Dövizli Alım

Arkadaşlar merhaba. Şirketimize bir firmadan çelik malzeme aldık. Karşı firma ödemeleri usd üzerinden talep etti. Firmamızında döviz üzerinden ticareti olmadığı için TL bazında o gün ki kur üzerinden TL ödemesi yapmayı teklif ettik ama nuh diyip peygamber demediler :D. velasım biz bankadan bu arkadaşlar için dolar çeki tahsis ettik, döviz hesabı açıp ön sipariş bedeli olan %10 luk kısmı ödedik geri kalanına da 1 aylık çek kesildi dolar olarak. Ödemeler yapıldı malzeme teslim edildi. Lakin karşı firma bizden kur farkı faturası istemektedir. çok mevzuatı bilmediğimiz için internette biraz araştırma yaptığımda bu olayın muhasebeleşmesi TL üzerinden olduğu için farklara fatura kesilmesi yönünde. Lakin kafama takılan soru biz karşı firmaya USD olarak ödeme yaptığımız halde neden kur farkı faturası kestiğimiz bu riski alan ben değil karşı firma usd dolar ödemesi isteyerek çok etik mi sizce? Mevzuatın gereği bir sıkıntı yok anlaşılır bir kanun kesilebilir kur farkı faturası onu geçtim ama etik olmayan dolar üzerinden ödemeyi alıp muhasebeleştirmesi TL üzerinden yapılması. dolar, ödeme gününe kadar %100 artış sağladığından benim aldığım 5 liralık malzeme 10 lira olarak bana dönüyor tersi olarakta bana da fark faturası kesebilir karşı firma bunu her iki taraf içinde değerlendirmek gerek. Benim asıl merak ettiğim budur. açıklayıcı cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.