Zorla KDV mi Veriyoruz?

merhaba,

başkası adına iş yaparken KDV sorunuyla karşılaştığım bir durum var. izninizle bunu sormak istedim:

şirketimiz elçiliklerde müşterileri adına işlem yapıyor. yapılan işlemler için elçilik KDV uygulamıyor. ancak müşterilerimizin banka hesabımıza yatırdıkları ücretlere elçilikte görülen işler için kullanılan miktarı da kapsıyor. dolayısıyla müşterilerimize fatura keserken elçiliğin sorumlu olmadığı KDV den sorumluymuş gibi fatura kesiyoruz. bir örnekle açıklamak gerekirse: elçilikte KDV ye dahil edilmemiş işlemler için 200 lira masraf oluyor diyelim. biz ise müşterilerimizden KDV dahil 300 lira alıyoruz. dolayısıyla 30,5 lirası elçiliğin tabi olmadığı KDV olmak üzere 45 liralık KDV si olan fatura düzenliyoruz.

bu konuda yapabileceğim birşey var mı?
müşterilerimiz şirketimizin banka hesabına hizmet bedelleriniz yatırıyorlar. faturaları elçilik masraflarını ayırarak düzenleyebilirmiyim?

teşekkürler...

Ynt: Zorla KDV mi Veriyoruz?

öncelikle mrb.
olayı somut bir örnekle açıklarsanız size daha iyi yardımcı olabilirim.
elçilikte yapılan iş vaya hizmet ifası hakkında biraz daha bilgi verebilirmisiniz.

Bunun için sana önerebileceğim 2 yol var...
1-Bankaya yatan para anladığım kadarı ile sizin hizmet bedeli + Yaptığınız (Müşteri adına) Masraflar.. örnekler isek Müşteri hesabınıza 100 Ytl para gönderdi, bunun 59,00 ytl si siniz hizmet karşılığı olsun 41,00 ytl. de onun adına yapacağınız masraflar.. müşteri ile aranızda bununla ilgili sözleşme de olması lazım.. açık ve seçik.. Kayıtlara aktarırsak.
----------------- / ----------------
102 - A Bankası 100,00
340 - Alınan Sipariş Avansları 100,00
- B Şahsı
---------------- / ----------------
340 - Alınan Sipariş Avansları 41,00
- B Şahsı
100 - Kasa 41,00
B Şahsı adına yapılan masraflar(belge fotokopilerini
fişe eklersin..)
---------------- / ------------------
340 - Alınan Sipariş Avansları 59,00
- B Şahsı
600 - ........Satışları 50,00
391 - Hesaplanan KDV 9,00
B Şahsı Hizmet satışı, geliri vs.
--------------- / --------------------
Böylece adamın sipariş hs. kapanmış, sen paranı almış 59,00 de sana kalmış olur..

2- ikinci yol ise, KDV yide B Şahsına yükler ücretini ona göre istersin..

ama adaletlisi birinci yol.. Yanlışım yada eksiğim varsa özür dilerim.. rahat ça yazabilirsini.. iyi günler..

merhabalar tekrardan...

öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim..

öncelikle yeniyurt için cevap yazayım,

müşterilerimizle aramızda sözleşme yok. çünkü müşterilerimiz adına yaptığımız işlemler en fazla 2 defa tekrarlanıyor.. tabii sözleşmeyi ayarlayabilirim. bu sorun olmaz.. söylediğiniz bana çok mantıklı geldi. fiyatlarımıza KDV yi yükleyemeyiz çünkü müşterilerimiz zor da olsa kendi başvurularını yaparlarsa bu KDV'yi ödemeyecekler. bu sebeple fiyatlara yansıtamayız,dediğiniz gibi adaletsiz olur..

teşekkür ederim....

ademm'e cevaben de:

müşterilerimiz adına yaptığımız işlemler için elçilik KDV hesaplamıyor, fatura da kesmiyor. sadece makbuz veriyor harcamanın miktarına ilişkin. dolayısıyla KDV ye dahil bir işlem değil elçilikte yapılan..

örneklemek gerekirse: 600 YTL fatura kestiğim bir müşterimin verdiği paranın 400YTL'lik kısmı elçiliğe veriliyor ve karşılığında makbuz alınıyor.hizmet bedeli olarak 200YTL şirkete kalıyor. niteliği gereği hesaplamam gereken KDV 30,51 YTL iken 600YTL'nin tamamı banka hesaplarına geçtiği ve tamamı gelir gibi göründüğü için KDV'yi 91,53YTL olarak hesaplıyorum. dolayısıyla şirket kazancından 61YTL KDV olarak ödeniyor. bu doğru bir yöntem değil bana kalırsa ama benden önceki arkadaş bunu bu şekilde hesapladığı için ödenmesi gerekenin 2 katı kadar da fazladan KDV ödeniyr gibi geldi bana...

aslında sadece KDV de değil, kurumlar vergisi de dahil edilince oldukça can yakıcı rakamlar ortaya çıkıyor.

bu konuda ne yapmam gerekiyor??

bahsettiğiniz olayda yeniyurt'un 1. yolu evet olması gerekendir diye düşünüyorum
hem sizin o örnekten devam edersek 100 ytl lik bir hizmetiniz de yok ki 100 ytl üzerinden
kdv hesaplayasınız.
yani bu tutar kdv matrahına da girmiyor

arkadaşın tavsiye ettiği 2. yol gerçekten çok adaletsiz bir yol değil mi?
iyi çalışmalar

ademm ' Alıntı:
bahsettiğiniz olayda yeniyurt'un 1. yolu evet olması gerekendir diye düşünüyorum
hem sizin o örnekten devam edersek 100 ytl lik bir hizmetiniz de yok ki 100 ytl üzerinden
kdv hesaplayasınız.
yani bu tutar kdv matrahına da girmiyor

arkadaşın tavsiye ettiği 2. yol gerçekten çok adaletsiz bir yol değil mi?
iyi çalışmalar

Teslim ve Hizmet İşlemlerinde Matrah
Madde No 20
Kapsam
1. Teslim ve hizmet işlemlerinde matrah, bu işlemlerin karşılığını teşkil eden bedeldir.
2. Bedel deyimi, malı teslim alan veya kendisine hizmet yapılan veyahut bunlar adına hareket edenlerden bu işlemler karşılığında her ne suretle olursa olsun alınan veya bunlarca borçlanılan para, mal ve diğer suretlerde sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaat, hizmet ve değerler toplamını ifade eder.

Kanun hükmünden de anlaşılacağı üzere müşterilerden masraf karşılığı tahsil edilen değerler de Katma değer vergisinin matrahını oluşturmaktadır.

Geriye yapacak tek şey ücret politikanızı yeniden belirleyerek haksız olarak tabir ettiğiniz KDV'yi müşterilerinizden tahsil etmenzi gerekir.