Zorunlu İstifa ve İş Değişikliği

Öncelikle böyle bir sitenin kurulumunda emeği geçen tüm herkeze teşekkür ederim.
Benim sorunuma gelince.Bir kamu kuruluşunun hizmet satın aldığı bir yemek şirketinin bünyesinde 21.12.2006 tarihi itibari (sözleşmede yazan) ile kamu kuruluşunda teknik hizmetler olarak yaklaşık 35 personel çalışmaktayız.30.05.2009 tarihi itibari edindiğim bilgiye göre kamu kurumu bu şirketin bizimle olan teknik tarafını fesih ediyor yemek hizmeti devam etmekte.Kurumda bizi 01.06.2009 tarihi itibari ile yeni bir şirkete kaydıracakmış.Aldığım duyumlara göre yemek şirketi bizlere ihbarname ve istifamızı isteyecekmiş.Bu şirketten bakanlıktan gelen müfettişin tespitiyle fazla mesail alacaklarımızın olduğu yönünde elimizde resmi evrak bulunmakta ödenmediği taktirde dava hakkımızın olduğu evrakta bildirilmektedir.Bu şirketten alacaklarımız düşünülürse,sormak istidiğim şu;Kurum bu şirketle olan ilişkisini kesiyorsa ben neden istifa etmek zorunda kalıyorum.Şirket kendi neden çıkarmıyor.istifa edersem alacaklı olamıyorum değilmi,Çıkmak istemez isem bana ne yapabilir yada ne tür bir yer gösterme zorurluluğu var.Yemek şirketinde teknik olarak çalışıyoruz bunun yer gösterme konusunda bir yaptırımı varmı?istifa dilekçesi yazılı bir matbu gelirse üzerine bu durumu açıklar nasıl bir şerh yazabilirim.Kendim yazmam gerekirse ne yazmalıyım.Ayrıca iş bulmamız için bizlere bir süre verilmedi bu konuda yardımlarınızı Allah rızası için bekliyorum.

Lütfen başlık açarken büyük harf kullanmayınız. Forum kurallarını okuyunuz.

Ynt: Zorunlu İstifa ve İş Değişikliği

İstifa etmeyin, işverenin düzenleyeceği veya sizin düzenlediğiniz içinde ayrılıyorum ifadesi bulunan herhangi bir belgeyi imzalamayın.İşveren sözleşmenizi feshederse tazminatlarınızı ödemek durumundadır, siz istifa ederseniz hiç bir şey alamazsınız.

zorunlu istifa diye birşey yok.yani siz istemediğiniz sürece istifa olayı gerçekleşmez.doğal olarak işveren tarafından çıkarılacağınız için kıdem ve ihbar tazminatlarınız size ödenmek zorunda.yalnız burada dikkatinizi çekmek istediğim bir konu var.sizi birkaç gün sonra arayacağız,siz gidin size haber verip yeni iş ayarlayacağız deyip sizi gönderirler ve arakanızdan devamsızlıktan çıkışınızı verebilirler.bu konulara dikkat ediniz.

zorunlu istifa diye birşey yok.yani siz istemediğiniz sürece istifa olayı gerçekleşmez.doğal olarak işveren tarafından çıkarılacağınız için kıdem ve ihbar tazminatlarınız size ödenmek zorunda.yalnız burada dikkatinizi çekmek istediğim bir konu var.sizi birkaç gün sonra arayacağız,siz gidin size haber verip yeni iş ayarlayacağız deyip sizi gönderirler ve arakanızdan devamsızlıktan çıkışınızı verebilirler.bu konulara dikkat ediniz.

Tamam ben istifa etmediğim sürece sorun yok.Sorun başka bir yeni şirkete geçiş yapabilmem için istifa etmek zorunda bırakıldığımdır.Ya haklarımdan vazgeçip yeni şirkete geçeceğim önüme bakacağım yada istifa etmeyip kurumdaki görevimden ayrılarak yemek şirketinin gösterdiği bir yerde çalışacağım.Ben işimden olmadan fesih edilen şirketi nasıl bertaraf edebilir hakkımı alıp nasıl yeni şirkete geçebilirim onun hesabını yapıyorum.Bana sunulan istifa dilekçesine KURUMUN ŞİRKETİ FESİH ETMESİ NEDENİYLE ŞU TARİHTEN İTİBAREN ÇALIŞMIŞ OLDUĞUM ŞİRKETTEN ALACAKLARIMI ALMADAN İSTİFA EDİYORUM gibi bir ibare doğru olurmu.Saygılar

Siz yemek şirketi çalışanımısınız yoksa kurum çalışanı mı??
Kurum yemek şirketi ile olan sözleşmesini sona erdirebilir,bu durumda işvereniniz olan yemek şirketi size yeni bir görev vererek çalışmanıza devam etmenizi sağlamak, bunu yapamıyorsa, tazminatınızı ödeyip ihbar sürenize de uyarak sözleşmenizi sona erdirmek zorunda.
Asıl işvereniniz olan firma sözleşmenizi feshetmiyorsa,siz de yemek firması çalışanı değil,kurum çalışanı olmak istiyorsanız istifa edebilirsiniz.İstifa durumunda kıdem tazminatına hak kazanamayacağınız gibi, ihbar süresine uymadan ayrılırsanız, yemek firması nın ihbar tazminatı talep hakkı doğar.
Son yazdığınıza göre, durum zorunlu istifa değil, sizin ayrılma isteğinizin işveren tarafından yazılı olarak istenmesi görünüyor.
İstifa ettiğiniz anda tüm haklarınızdan feragat etmiş olursunuz.

"KURUMUN ŞİRKETİ FESİH ETMESİ NEDENİYLE ŞU TARİHTEN İTİBAREN ÇALIŞMIŞ OLDUĞUM ŞİRKETTEN ALACAKLARIMI ALMADAN ....... firmasına naklimi kabul ediyorum" yazarsanız daha uygun olur. Ancak yıllar sonra yeni firma geçmişe dönük tazminatınızı ödemezse eski firmayı bulamayabilirsiniz ve alacaklarınızı alamamanız söz konusu olabilir.