Başka Bir Firma Adı Altında Sigortam Ödenip Girdi-Çıktı Yapılmış Sonrasında Yine Kendi Firmamda Sigortam Ödenmeye Devam Etmiş.

Merhaba Herkese;

2 tane sorum olacak.

İlki; muhasebeci, başka bir firmada ücretsiz izin adı altında sigortalı göstermiş ve o firmaya girdi çıktı yapmış. O ay amelıyat raporu olarak 15 gün raporluydum doğru ama 21'in üzerine tıkladığımda ''21 gün ücretsiz izin''yazıyor.3 ay böyle devam etmiş sonrasında yine kendi firmamda sigortam ödenmeye devam ediyor.Bu girdi çıktı kıdem tazminatı ve ihbar tazminatını etkiler mi?

2.sorum; 2024 ocak-şubat ayı eski maaştan yatmış sonrasında şubat ayını düzeltmiş ama ocak ayını düzeltmemiş.SGK'da son 1 ayı mı düzeltilebiliniyor?

Görsel olarak da ekledim.

Ekli dosyalar

• 7.jpg
    7.jpg
    110.9 KB · Görüntüleme: 17
Merhaba Herkese;

2 tane sorum olacak.

İlki; muhasebeci, başka bir firmada ücretsiz izin adı altında sigortalı göstermiş ve o firmaya girdi çıktı yapmış. O ay amelıyat raporu olarak 15 gün raporluydum doğru ama 21'in üzerine tıkladığımda ''21 gün ücretsiz izin''yazıyor.3 ay böyle devam etmiş sonrasında yine kendi firmamda sigortam ödenmeye devam ediyor.Bu girdi çıktı kıdem tazminatı ve ihbar tazminatını etkiler mi?

2.sorum; 2024 ocak-şubat ayı eski maaştan yatmış sonrasında şubat ayını düzeltmiş ama ocak ayını düzeltmemiş.SGK'da son 1 ayı mı düzeltilebiliniyor?

Görsel olarak da ekledim.
1- Bunu muhasebeci ile gorusun neden yapmis. Sonra detaylandiririz. Once nedenini ogrenelim. Ayrica bunlari yaparken size evrak imzalatti mi ?

2- Ocak ayini da duzeltmesini isteyin. Yapmazsa sikayet edersiniz.

Muhasebeci anlamsız bir işlem yapmış. İlk sorudaki mevzuda 2 firmada sigortalılığınız var. İlk firmada 15 gününüzü istirahatli gösterip diğer ayları tam göstermiş diğer firma da ise ücretsiz izinli göstermiş.

Kıdem tazminatınızı etkileyecek bir durum yok. 2 firmaya girişiniz var 1 tanesi aktif değil, diğeri devam etmiş.

Ocak ayına düzeltme verilir ama cezalı olur. Şubat dönemi beyan verme süresi yarın son o yüzden eğer brüt maaşınız 46.576 ise Ocak fark tutarı kadarını bu aya eklenmesini talep edebilirsiniz. Gün sayınızda sıkıntı yok tutarı düzeltirlerse problem kalmaz. Yapmazsa verin mahkemeye.