Vergi Kaçakçılığı İhbar, Dilekçe Ve Kanıtlar.

Ynt: Vergi kaçakçılığı ihbar, dilekçe ve kanıtlar.

biz onu şikayet etmesi ne bişi demiyoruz aksi takdirde duyarliği için tebrik ediyoruz
sadece gizli tanık, askerlik vb şeylere gülüyoruz.
aslında burda bi duyarlılık mı var yoksa anlaşmasızlık mı var sanki her ikisinide çağriştiriyor

c.timur size katılıyorum sanki yıllardır göz yumulup sonrada çıkar çatışmasına düşülmüş gibi bir durum var sanırım.ayrılırken son kozumu oynayayım gibi

şöyle anlatayım ben bizzat yaşadım bizim şirkette üretim alım satım pazarlama herşey mevcut aile şirketi ltd şti olmasında rahmen birazda şahıs şirketi gibi hersey tek bi kişiden geçiyo g.resmi alım satım mevcut...çalışma saatleri uzun 2 vardiya 12 saat...birisi şikayet etmiş 2010 yılıydı geldiler baktılar 5 kişinin felan sigortası yok şikayette bunun üzerine oldugundan diğer evrak felan inceleme olmadı..tabi geçtiler içeriye patronla da bi güzel anlaştılar..bi güzelde şikayet edenin ismini verdiler yani bi daha uğrayacaz ssk yapın denildi ne gelen var nede giden...tr de işler böyle....bana diyeceksinizki maden öle sen nie şikayet etmiyorsun..patronla hep kavgalıyız zaten açıkça beli olacak herşey işimden de olmak istemiyorum..birde o kadar insan ekmek yiyor burdan

rooniin ' Alıntı:
ZİNDAN ' Alıntı:
......
İlave edeyim, şikayette bulunupta karşı taraf incelenip temiz çıksa bile senin ismin hiç bir şekilde verilmez firmaya. Merak etme!
Niye verilmesin, bu durumda firmanın öğrenme hakkı olduğu gibi devletinde açıklama zorunluluğu mevcut.

Olurmu öyle şey.Nerde yazıyor bu?
Kimse ihbarda bulunmaz o zaman.Kaçakçılığı ihbar eden, kendi hayatını tehlikeye atıyor burada, varsayınki böyle birşeyden şüphelendi ve ihbar etti, sonuç olumsuz çıktı, ihbar edilen ihbar edeni ne yapar sence? !!!

ihbarlı incelemelerde inceleme sırasında ihbarı yapan kişinin mükellefe bildirilme mecburiyeti var...ihbarı yapıp kurtulmak yok....tanık gizleme falan nereden çıktı anlamak zor....

imzasız ihbarlar da işleme alınamaz...isim soyad imza...

İhbarcının Durumu
Muhbir ve şikayetçilerin isimleri kesinlikle gizli tutuluyor ve hiçbir şekilde açıklanmıyor. Bunun tek istisnası, aramalı vergi incelemesi ile ilgili. VUK?nun 142. maddesine göre, ?İhbar üzerine yapılan aramada, ihbar sabit olmazsa, nezdinde arama yapılan kişi, muhbirin adının bildirilmesini isteyebilir. Bu takdirde, vergi dairesi muhbirin ismini bildirmeye mecburdur.? Bu yasa hükmü ile asılsız ihbarlar karşısında mükelleflerin korunması amaçlanmıştır.
İhbar asılsız bile olsa, vergi incelemesi arama yapılmasını gerektirmiyorsa, muhbir açıklanmaz.
Şükrü Kızılot / Hürriyet
..

isim açiklama konudan konuya değişiyor. misal bi markayı şiyatte bulundunuz ve sonuçsuz çıktı.markanın adına
leke düşmesin diye maliye isimi verir ve bu kişi hakında davacı olmaya kadar yolu var. dediğim gibi konudan konuya değişir.tehlike sınırlarına göre değişir ihbarcinin isminin verilmesi de bu sınıra göre verilir

Arkadaş burası Türkiye yani 3. dünya ülkesi ne ABD deyiz nede AB deyiz. Zamanında belediyede bir kaç ay çalışmıştım gülmekten ölürsünüz adam şikayet ediyor e tabiki şikayet için adamın ismi alınıyor sonra hopp şikayet edilene gidiliyor arkadaş şu seni şikayet etmiş bak ayağını denk al deniliyor. Sonra ne oluyor 2 gün sonra bir bakıyoruz şikayet eden hastanelik edilmiş eee hani nerde gizlilik alayı hikaye.

Ben istanbulda bir süpermarkette 15 kişiden 10 kişinin ssk sız çalıştığını, şikayet edildiğini ve müfettişin bunu tespit ettiğini ancak sonrasında bir rakı balık masasında işin bağlandığını biliyorum. Ne cezası ne incelemesi burası Türkiye.
Benim hanımım zamanında işyeri ssk yapmıyor diye ssk ya şikayette bulunmuştu ve işten çıkarıldı sonrasında ssk dan inceleme yapan vatandaş ssk yapılmadığını tespit ettiği halde ibranamede işveren haklıdır işveren çok iyi niyetlidir işveren çok çok iyi bir insandır gibi yazılar yazarak rapor yazdı, be şeref yoksunu adam olmayan ssk nın ibranamesi, çalışmayan adamın tutanağımı olur , adamın yazdığı raporu okudum 2 cümleden birinde işverenin iyi niyetinden bahsedilmiş artık adama ne verdilerse utanmasa ssk yapmadığı için işveren haklıdır diyecekdi.

Türkçesi bu memleket zor 3. dünya ülkesi yani gözümüzde büyütmeye gerek yok dünya gazete ve haberlerde dendiği gibi bizim ülkenin etrafında dönmüyor hatta bizi kimse takmıyor. Yok şikayetmiş yok incemeymiş bir yemek masasına birde incelemeye gelenin çorba parasına bakar ha bu iyimi değil ama lanet olsunki bu böyle

Vergi kaçakçılığı ihbarlarında, vergi ziyaı suçu tespit edildiğinde ihbarda bulunan kişiyede çıkacak vergi cezasının belli bir kısmı veriliyor diye aklımda kalmış. Acaba askere giderayak, tazminatı da kurtarıp öyle mi gideyim diye düşündün demayun arkadaşım. :))
Şaka bir yana iyi bir iş yaptığını düşünüyorum. Artık bu vergi kaçıran zihniyetin değişmesinin zamanı geldi. Vergi kaçıran hiçkimse kendini güvende hissetmemeli. Tabi memurların zihniyetinin de değişmesi en önemli husus. Amerika ve diğer kalburüstü ülkelerdeki vergi politikaları hakkında kulaktan dolma bilgiler alıyoruz ara sıra. Vatandaşın en son suçlanmak istediği konu vergi kaçakçılığıymış. Birde bizim ülkemize bakın. Yapmayana keriz gözüyle bakılıyor. Ama durum hep böyle gitmeyecek. Maliye bakanlığı bu konuların teknolojiye paralel bir şekilde üstüne gidileceğinin sinyallerini veriyor.

Malesef denetlenme oranı giderek artacağına; ekonominin büyümesine paralel artması gerekirken azalıyor.
Toplam mükellef içersinde denetlenme oranı %1,5. ???

bir yakınımı çalışanı maliyeye şikayet etmiş, denetmen ismini vermiş çalışanınız şu isimli demiş,dilekçesini ve bir kaç tane değişik yapraklara döküm yazmış , bir tane kasa defteri almış kırtasiyeden çalışan kendine göre para girişleri yazmış değişik isimler yazmış bunları denetmen gösterrmiş, gresmi satışları var demiş halbuki gresmi satışların olamayacağı bir yer direkt devlete satış yapıp fatura kesiyorlar devlette parayı ziraat bankasındaki hesaplarına gönderiyor işveren bu uydurma kasa demiş bizim hesaplarımız zaten bankada bakalım sonuç ne çıkacak defterleri, belgeleri faturaları bırakmışlar inceleniyor şu anda.

geçen gün genç bir meslektaşımız anlattıkları enteresandı izmir'deki bir vergi dairesinde 50 100 tl'lik geçici vergi iadesi ve ufak rakamlı tevkifattan kaynaklı iadelerde bile şuydu buydu diyip uğraştırırlarken yüklü kdv iadeleri ne yazık ki üstat telefonları ile hemen halloluyor diye anlatıyordu pek doğru olabileceğine imkan vermedim çünkü kdv iadeleri en riskli iade kalemleri ama ne yazık ki son zaman kimi memurlar kdv'nin çok daha kutsal bir vergi türü olduğu kanaatinde gibi......
bu tür töhmetleri aşmanın tek yolu e-fatura ve e-defter uygulamalarını yaygınlaştırmak e-fatura'da ne yazık ki toplam mükellef sayısında binde bir oranını bile yakalayamamış durumdalar aksaklıklar olsa da e-fatura ve e-defter uygulamalarına hızlı bir şekilde başlamak ve vergi türleri içinde kdv ötv'yi tahsil edeyim diğerleri olmasa da olur tarzı yaklaşım pek de doğru değil..

İstanbulda bir YMM muhtemelen iş yaptığı mükelleflerden birinde gördüğü uygulama hatasını değerlendirmiş. Tüm Türkiye çapında aynı alanda faaliyet gösterenleri KDV kanunu 30/d maddesinden, artı kurumlar vergisi yönünden ihbarda bulunmuş ve bir çoğunda haklı çıkmış. Konuştuğumuz bir denetmen -birazda kıskançlıkla- çok zekiymiş ş...siz, ihbardan gelen parayla boğazda bir villa alır dedi (düşünün artık ne kadar matrah farkı çıktığını ve konunun büyüklüğünü). Taşrada basit bir denetmen bu şahsın ismini biliyor ve basit bir müşavire ismini söyleyebiliyor. Son bir kaç yorumdaki örneklerden de anlaşılacağı üzere ister konu büyük olsun ister küçük isim gizliliği felan hikaye. Çünkü nerede ne yapacağı kestirilemeyen insan faktörü söz konusu. İsminin açığa çıkmasından korkulup korkulmayacağını ihbarda bulunacak kişi değerlendirecektir, sonuçta muhatabı tanıyordur. İstanbuldaki YMM'yi duyunca mesleğe çok yönlü(!) olarak bakmaya başladığımı belirteyim :)

Uzatmadan kısaca özet geçmek istiyorum....

İzmirde ıkı fırmayı ıhbar ettım,5 yıllık donemın ıncelemesi ve ilk incelenen yılın mahkeme surecının sonuclanması 3 yıl surdu (Torba yasadan faydalanmak ıcın dava gerı cekıldı) banka hesapları cek dokumlerı gıbı somut delıller olmasına ragmen tabırı caızse elıyle koymus gıbı buldular ama cezaların yazılması 3 yıl surdu zaten ılk vergı mahkemesınıde malıyenın delıllerı saglam oldugu ıcın fırma kaybettı o bıle bılırkısı ıstenmedıgı halde 1 yıldan fazla surdu yasa cıkınca danıstay surecını beklemeye gerek kalmadı , sagolsun bu kadar beklettıkten sınra hesap uzmanları hıc uzatmadan 2011 Nısan ayı ıcınde Ihbar ıkramıyesı raporları tutuldu firmalar cezaları odedi vergı daırelerının bırı halen ıhbar ıkramıye cızelgesını tutup gonderemedı dıgerı gonderdı malıye bakanlıgı rakam yuksek dıye teyıt ıstedı gıttı geldı sımdıde odenek yokmus hala beklıyoruz.

Fırma ınceleme baslar baslamaz ıhbarcı oldugumu ögrenmıs, Hazır olan cızelgeler ödenmıyor dıgerını vergı daıresı 3 aydır gonderemıyor bımer de dahıl basvurmadıgım yer kalmadı ısın ozu bır gun öderlerse alcagım paraya degcek yuksek bır rakam ama 3 yıldır hep sorun sıkıntı cekıyorum dogru duzgun cevap veremıyorlar kımsenın kımseden haberı yok sorunca bırde bu kadar acele etmeyın dıyorlar 3 yıldır beklıyorum daha ne kadar beklıceksem, yapcak olanlar maddı durumlarını ıyı ayarlasınlar herkes karsınızda zorunlu ve sıkıntılı bır surec malıye resmen surunduruyor.Abdullah gençal gıbı tanınmıs bır ısım bıle eylem yapmak zorunda kaldıysa ıkı defa dusunun...

Kural 1 : İstediğin kadar ihbarın gerçek olsun ismini söylerler.

Şans kuralı 2: Matrah arttırımı yapmıştır 1 kuruş farketmez :p

Merhabalar,Antalya da bir firmayi antalya maliyeye sikayet ettim, firma maliyedeki tanidigi araciligiyla cezadan kurtuluyor,

Bu konuda ne yapmam gerekli

Öyle bir şey olmaz, olmaması gerekir. Özel mesajla bana detaylı bilgi verirseniz daha net yol gösteririm.

Olmaması gerekir. Doğru :) Teorik olarak böyle.
Ancak uygulama da malesef zaman zaman raslanıyor.

Nizam Bey nasıl olabilir, ihbar dilekçesi var ama işleme koyulmuyor, ya da daha kötüsü incelemeye sevk ediliyor ama ihbar edilen şeyler gerçek bile olsa görmezden geliniyor.

Bir de şu var tabi "ya tutarsa ben de ihbar ikramiyesi alırım" düşüncesiyle yapılan hayali ihbarlar.