Yeterlilik Sınavlarına Yönelik Tavsiyeler.

• Konbuyu başlatan Ogün Güneş
  • Başlangıç tarihi
Merhaba,
Mart sınavına girmek için subat ayı içinde başvuru yapacağım. Henüz 3 dersi çalışabildim.
Sizce marttaki sınava gireyim mi ?
Sınav ücreti ne kadar olacak ?
Birde kaç sınav hakkım olacak ? Benim kafam karıştı farklı bilgiler var açıklarsanız sevinirim.

Merhaba arkadaşlar Mart/2015 dönemi yeterlilik sınavına ait tavsiyeleriniz nelerdir acaba?
Çıkması muhtemel soru tahminleriniz nelerdir ?

arkadaşlar ben de 2015/1 mart smmm yeterlilik sınavına gırıcem ve henuz hazırlanmaya baslayamadım dehanın 225 tl ye setı var onerırmısınız? 1.5 ay sıstemlı eve kapanıp calısıcam.

Merhaba arkadaşlar Mart/2015 dönemi yeterlilik sınavına ait tavsiyeleriniz nelerdir acaba?
Çıkması muhtemel soru tahminleriniz nelerdir ?

Merhaba arkadaşlar maliyet muhasebesi 2015/01 dönemi tahminim 1 soru kademeli dağıtım veya doğrudan dağıtım bir soru ise işçilik hesaplama ve yevmiye kaydı olacak veya fireli safha olacak ben bu üçüne çalışıp gireceğim önceki sınavda hakkım yenildi bakalım bu sınavda nolcak

Merhaba arkadaşlar,
Ben de ilk defa mart 2015 sınavına girdim.Ancak kendimce ilk sınavda 4 ikincide 3 ders verme şeklinde bir program yaptım.
Sözel dersler sıkıntılıydı denetim ve meslek hukukunu yaptım ama denetimden yapamadığım bir soru oldu.
Sınav sonucunu gerçekten çok merak ediyorum.Bir grup arkadaşım mantıklı şeyler yazarsan geçiriyorlar diyor bir grup arkadaşım en ufak yanlışta çiziyorlar vs diyorlar.Efsane gibi hikayeler dolanıyor sizin deneyimlerinizi merak ediyorum.Sizlerin sınavlarınız beklentileriniz ve sonuçları nasıldı??

En son 2013/1 de sinava girip kalan 2 ders icin isyeri degistirdikten sonra bir daha sinava girmemistim ( vakitsizlik ve isteksizlik ) , en son ogrendigime gore 2016/2 donem dahil yeni bir hak verilmis. Kalan dersler vergi ve meslek hukuku. Daha sinavlarina girmisligim yok. Vergi icin onerebileceginiz istanbul avrupa yakasinda kurs/hoca/kitap var midir? Sinav sanirim Haziran gibi oluyor?

Tesekkurler,

Temmuzdan sonra yine yarim biraktigim baska bir sertifikaya calismam gerekiyor :( Omur okumak ile gecti, kac yasina geldik bitmedi bitmiyor...

Merhaba arkadaşlar
İlk iş yerimde staj notum düşün olduğu için stajim iptal oldu ancak nottan sıra orada 10 gün daha çalışmaya devam ettim. Sorum stajimin nktun verildiği güne kadar ki kısmı mi iptal oldu. Not tarihinden sonraki on gün sta günü olarak sayilir mi?

Merhaba,
Mart sınavına girmek için subat ayı içinde başvuru yapacağım. Henüz 3 dersi çalışabildim.
Sizce marttaki sınava gireyim mi ?
Sınav ücreti ne kadar olacak ?
Birde kaç sınav hakkım olacak ? Benim kafam karıştı farklı bilgiler var açıklarsanız sevinirim.

Ben Kasım 2015 sınavlarının tamamına girdim ve gerçekten çok yorucu geçiyor.İlk sınav hakkında ders seçemiyorsunuz ve tüm dersler için para yatırıyorsunuz. Geçen yıl ders başı 100 TL idi yanılmıyorsam bu sene 110 TL olarak güncelleme yaptılar.Toplam 7 ders 770 TL. sınav giriş ücreti yatıracaksınız. İlk 2 sınavdan sonra çok yoruluyorsunuz ve verilen aralarda bir daha ki sınav için ders notlarına bakacak dahi dermanınız kalmıyor.
- Finansal muhasebe için herhangibir kaynağa gerek yok yapmanız gereken geçmiş yıl sorularını sınavdaymış gibi çözmeniz ve zamandan tasarruf sağlayacak bir taktik geliştirmeniz, aksi taktirde yetiştirmeniz mümkün değil.
- Maliyet muhasebesi her sene döndürüp döndürüp aynı sorular çıkıyor.Çok aşırı detaya girmeyin Ortalama , Fifo , Kademeli,Matematiksel,Asal , Normal ,Tam maliyet , gelir tablosu ,yevmiye kayıtları ve ücret hesaplama konularından geliyor.Çok ince detaylara girmiyorlar. 2015/3 sınav çok kolaydı 90-100 arası bekliyorum.
- Meslek hukuku 3568 sayılı kanunu bilmeniz yeterli.

- Hukuk :Genelde borçlar hukuku ağırlıklı olmak üzere ticaretten tek soru iş hukukundan tek soru şeklinde daha çok soru soruyorlar.

- Vergi hukuku , en zor derslerden birisi kapsamı çok fazla ve heryerden soru gelme olasılığı olan bir ders, çok çalışmak gerekiyor.Özellikle yeni tebliğler güncel konuları bilmekte yarar var.Komisyon hocasının takdirine göre 30 puanlık hesaplama sorusu geliyor.

- Denetim: Standartlara girilirse işimiz çok zorlaşır, onun dışında sistemli çalışma ile geçmiş yıl sorularınıda çözerek geçmek mümkün gibi.

- Mali Analiz:50 puan hesaplama ve yorum sorusu geliyor Dikey analiz , trend analizi, gibi kesinlik içeren cümleler kurmamanızı tavsiye ederim.Diğerleri sabit konular ve ezbere dayalı.

İlk gün Denetim-Meslek Hukuku-Vergi Hukuku-Hukuk
İkinci Gün: Finansal Muhasebe- Analiz - Maliyet Muhasebesi , bol şanslar....

Merhabalar..
1 Mayıs 2016 stajım bitiyor. 31 Temmuz sınavına gireceğim.
Evde çalışmaya başladım. Finansal Muhasebe Monogram sorularını çözüyorum.
Finansal Analizi yarıda bıraktım ezber olduğunda dolayı.
Şimdi maliyet muhasebesine başladım.
Ancak gözüm çok korkuyor.

Çalışıyorum normal olarak. Hafta sonları çalışmıyorum ama.
Dersaneye gideyim dedim ama ankarada yaşıyorum malum kızılay ve olaylar kayıt yaptırmaya bile gidemedim.
Son 1 ay filan ücretsiz izin alıp evde kendim çalışayım o zamana kadar da halledebildiğim kadar dersi halledeyim diyorum.
Sizce yetiştirebilir miyim.

Bu arada benim kaynağım **** seti. Ancak Maliyet Yurdakul Çaldağ ve Ozan bingöl Vergi mevzuatı kitaplarını alacağım ek kaynak.

Çok fazla konu ve ezber gerektiren konular var. Korkuyorum :(

Öncelikle herkese selamlar, SMMM yeterlilik sınavına daha önceden giren deneyimli arkadaşlara bir sorum olacak. Finansal Muhasebe dersinde Hesap Planı Listesini veriyorlarlar mı?

Son düzenleme:
arkadaşlar yeterlilik sınavı kitaplarımı satmaktayım çoğu hiç kullanılmamıştır **** dersanesinin kitapları almak isteyenler yazsınlar.uygun fiyata ders ders satıyorum kitapları yanlarında odanın kursunda verilen kitaplarıda hedıye olarak göndericem.almak isteyenlere kitapların vatsaptan resmini atabilirim

Prof.Dr Yurdakul ÇALDAĞ "Maliyet Muhasebesi"

Gazi Kitabevi. Kendi sitesinden alırsanız 10 TL felan. Çok işinize yarayacaktır. Israrla tavsiye ederim.