fonradar

Mal Alım Faturasındaki İşçilik

diyelim ki fabrika için boya aldık.boya aldığımız firma gelip boyamayı yaptı.Bize kestikleri fatura boya+işçilik olursa.İşçilik nereye atılmalıdır.

Genel yönetim giderleri hesabına alabilirsiniz.
Yalnız boya-badana işlemlerinin tevkifata tabi olması gerektiğini düşünüyorum.Tekrar hatırlatmış olalım.
Saygılar

Tekrar selamlar
Şu an soruları tekrar gözden geçirince bir şey dikkatimi çekti.Yanlış cevap vermiş olmaktan da çekinirim.gerçi soru içeriğine göre yorumumun yanlış olduğunu düşünmüyorum.Sorunuzda "mal alım faturası" ibaresi var.İlk bakışta soru içeriği ile soru başlığı tam örtüşmüyor gibi.İsterseniz soru başlığını değiştirelim.Sorudaki "mal" ibaresi konuyu farklı boyutlara taşıyabilir.
Saygılar

Ustad merakımdan soruyorum " mal ibaresi" neyi değiştirir.

almış olduğunuz faturanın açıklamasın boya+işçilik bedeli yazar ise faturanın tevkifatlı düzenlenmesi gerekir.

almış olduğunuz faturanın açıklamasında mal ibaresi yazar ise alınan mal'ın nerede ve nasıl kullanılacağı ile ilgili demirbaş kayıtlarına ve amortisman oranlarına tabii tutmak gerekir.

mal ibaresi işte tam bu açılımı değiştirir.

İyi Günler.

Selamlar
Demirbaş ve amortisman konusunun yanısıra,şu olabilr.
Boya,bu işyerinin ticari malı ise,yani satmak için alıyorsa ve bu boyanın bir kısmıyla da işyerinin boyama işlemi yapılıyorsa,haliyle ticari malın işletmeden çekilmesi mevzuu ortaya çıkabilir.Haliyle muhasebe kayıt teknikleri değişecektir.Tabi bunlar absürd düşüncelerdir.
Fakat sorunun özünde işletme giderinden bahsedilmesine rağmen soru başlığı mal ile ilgilidir.İşte bu anlamda kafa karışıklığına sebebiyet vermemek için soru başlığının değiştirilmesi bana göre daha uygundur.
Ayrıca bir mal alım faturası işçiliğiyle birlikte alınıyorsa aradaki işçilik bedeli de yine malın maliyetine atıılır veya ticari mallarda ayrı bir başlık altında takip edilir.
Yani anlıyacağınız "mal" kelimesi bir sürü değişik seçenekler önümüze çıkarıyor..
ben biraz fazla teferruatçıyım herhalde ondandır :)
Saygılar

Son düzenleme:
Boyada işçilikte aynı gidere atılır. Sonuçta aynı işin maliyetidir.
Eğer fatura boya ve işçilik ayrı yazıldıysa işçilik için kdv tevkifatı gerekli.
Birlikte yazıldıysa faturanın tamamına tevkifat gereklidir.
Boya yaptırıyorsan faturada mal ibaresi illa demirbaş, amortisman gibi sonuçları doğurmaz. İspatın mevcut.
Zaten iş yerinin akışı için binanın, makinelerin belli periodlar da yüklü bakım, onarım maliyetleri çıkar. Bunlar kaçınılmazdır.
1 milyonluk makinenize 50.000 TL lik bakım maliyeti demirbaş değildir. Tamir gideridir.