15 Aralık Muhasebe Standartları Soru ve Cevapları

_KAYA_

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar sınavınız umarım iyi geçmiştir.

Soru ve cevaplarınızı bu başlık altında paylaşmanızı rica ederim...

1-konsolide olmayan bağımsız denetimden geçmiş ara dönem finansal tabloların yayım tarihi 6 hafta
2-soru kamu tararından belirlenen olması lazım
3-sorunun cevabı yap.olan yat. 152.500 (b), banka kredileri(a) olamlı dşye düşünüyorum.
4-geri kazanılabilir tutar; bir varlığın net satış fiyatı ile kullanım değerinden yüksek olanı işaretledim
5-şerefiye sorusu vardı 100.000 ödenen , 60.000 defter değeri,80.000 değerlenmiş hali. değerlenmiş hali ile ödenen arasındaki fark gibi sorunun cevabı 20.000
6-fazi sorusu vardı. aktifleştirildikren sonraki bölüm için ödenen kur faiz ve kur farkı diye düşünüyorum
7-stok için değer düşüklüğü vardı cevap 13.000 olmalı dşye düşnüyorum(10.000 gerçek değeri, 1.000 satşa hazır hale getirme , 2.000 satış gideri
8-3 ve 9 ayda bağımsız denetime tabi olan kuruluşar diye bir soru vardı, yatırım fonları, yatırım portaklıkları ve imkb de işlem gören halka açıklar.... bunun cevabından emin değilim ama benyatırım fonalrı dedim.
9-müşteri adınan alınan hise senedi diyordu.... geçici hesap veya nazım hesap arasında kaldım. geçici hesap dedim ama nazım hesap gibi cevap
10- nakit ve nakit benzerleri vardı.... burada cevaplarda , b tipi fon, para piyasalarından alacak, repo ters repo ve satılmaya hazır varlık gibi hatıtlıyorum. ben cevabı satılmaya hazır varlık oalrak yazdım.
11-ertelenmiş vergi ile bir soru vardı ertelenmiş vergi varlığı 80.000
12-finansal bilgilerin temel nitelikleri ihtiyaca uygunluk-geçeğe uygunluğu
13-İşletmenin Sürekliliği
14-kredi -ödünç alınan menkul kıymetler hangi grupta hangi alt hesapta izlenir dönen varlıklar- kısa vadeli alacakları işaretledim
15-kurum kazancı üzerinden alınan vergiler nakit akım tablosunda faaliyetten doğan nakit akımları

a gurubunun ilk sorusu vardı yukarıdakilerin hangisi finansal tabloların yanlış açıklandığında orta çıkabilecek sonuçlar gibi bir soruydu tam olarak hatırlamıyorum ama ben hepsini işaretledim.

yatırım faaliyerleri ile ilgili bir soru vardı maddi duran varlık çıkışı ve satın alımını işaretledim. gerçekten soruları tam hatırlamak zor.

1-konsolide olmayan bağımsız denetimden geçmiş ara dönem finansal tabloların yayım tarihi 6 hafta
2-soru kamu tararından belirlenen olması lazım
3-sorunun cevabı yap.olan yat. 152.500 (b), banka kredileri(a) olamlı dşye düşünüyorum.
4-geri kazanılabilir tutar; bir varlığın net satış fiyatı ile kullanım değerinden yüksek olanı işaretledim
5-şerefiye sorusu vardı 100.000 ödenen , 60.000 defter değeri,80.000 değerlenmiş hali. değerlenmiş hali ile ödenen arasındaki fark gibi sorunun cevabı 20.000
6-fazi sorusu vardı. aktifleştirildikren sonraki bölüm için ödenen kur faiz ve kur farkı diye düşünüyorum
7-stok için değer düşüklüğü vardı cevap 13.000 olmalı dşye düşnüyorum(10.000 gerçek değeri, 1.000 satşa hazır hale getirme , 2.000 satış gideri
8-3 ve 9 ayda bağımsız denetime tabi olan kuruluşar diye bir soru vardı, yatırım fonları, yatırım portaklıkları ve imkb de işlem gören halka açıklar.... bunun cevabından emin değilim ama benyatırım fonalrı dedim.
9-müşteri adınan alınan hise senedi diyordu.... geçici hesap veya nazım hesap arasında kaldım. geçici hesap dedim ama nazım hesap gibi cevap
10- nakit ve nakit benzerleri vardı.... burada cevaplarda , b tipi fon, para piyasalarından alacak, repo ters repo ve satılmaya hazır varlık gibi hatıtlıyorum. ben cevabı satılmaya hazır varlık oalrak yazdım.
14-kredi -ödünç alınan menkul kıymetler hangi grupta hangi alt hesapta izlenir dönen varlıklar- kısa vadeli alacakları işaretledim
15-kurum kazancı üzerinden alınan vergiler nakit akım tablosunda faaliyetten doğan nakit akımları
16-nakit akım tablosunda yatırımı faaliyetlerinin içine girer diyordu soru -maddi duran varlık çıkışı ve satın alımını
17-hangisi finansal tabloların yanlış açıklandığında orta çıkabilecek sonuçlar---- piyasaya güvensizlik, yatırımların yanlış yönlendirilmesi ve birde karar verme gibi birşeydi galiba. ben hepsi dedim.

2-para birimi ile ilgili bir soru vardı hangisi hatalı diye ülke bazında kullanılan para birimi gibi bir şık vardı onu işaretledim
3-şirketlerde genel kurulu ile açıklamalardan hangisi yoktur genel kurul en az 3 hafta önceden ilgililere bildirilmelidir işaretledim
4-bir yevmiye kaydı vardı yatırım amaçlı gayrimenkullerle ilgili alınan kredi cevabı sürem kalmadı alel acele işaretledim,
5-geri kazanılabilir tutar; bir varlığın net satış fiyatı ile kullanım değerinden yüksek olanı işaretledim
6-iştirakler ilgili şerefiye tutarını ne kadardır ile ilgili bir soru vardı 20.000 i işaretledim hesaplamaya zamanım yetmedi:(
7-ertelenmiş vergi ile bir soru vardı ertelenmiş vergi varlığı 400.000 i işaretledim ama şimdi hatırlıyorumda 80.000 olmalıydı %20 si:(
8-stok değeleme ile ilgili bir soru vardı 50.000 defter değeri 40.000 satış değeri 1.000 tamamlanma maliyeti 2.000 satış gideri 13.000 i işaretledim
9-fon toplam değeri ile ilgili bir soru vardı
10-finansal bilgilerin temel nitelikleri ihtiyaca uygunluk-geçeğe uygunluğu işaretledim
11- kredi -ödünç alınan menkul kıymetler hangi grupta hangi alt hesapta izlenir dönen varlıklar- kısa vadeli alacakları işaretledim
12-emanet işlemleri nazım hesaplarda işlenir
13-işletmenin sürekliliği ile ilgili tanım vardı-işletmenin sürekliliği
14-müşteri için alınan kısa pozisyon dedim ben sanırım cevabı hatırlamıyorum
16-menkul kıymet alımı için yapılan nakit çıkışları menkul kıymet satımı için yapılan nakit çıkışları yatırım faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akımları​

2-geçerli para birimi soru kamu tararından belirlenen olması lazım
16-nakit akım tablosunda yatırımı faaliyetlerinin içine girer diyordu soru -maddi duran varlık çıkışı ve satın alımını
17-hangisi finansal tabloların yanlış açıklandığında orta çıkabilecek sonuçlar---- piyasaya güvensizlik, yatırımların yanlış yönlendirilmesi ve birde karar verme gibi birşeydi galiba. ben hepsi dedim.
18 fon yönetim ücreti diye bir soru vardı ama. cevapları tam hatırlamıyorum. günlük yapıldığını biliyorum ama hangi tutarda yapıldığını bilmiyorum

ya birde fon içtüzüğüne göre verilen ücretlerle ilgili bir soru varı ama a soruyu hatılayabilen varmı?

:) bende sizinkilere bakarak hatırladım bazılarını ancak siz 17 ben 16 çıkarmışım geri kalan soruları hatıralamıyoruz

18 sorunun cevabı: Fon yönetim ücreti her gün için fon toplam değerinin belirli bir oranı olarak hesaplanmaktadır mış ben hatalı yaptım

soruyu hatırlıyorum ama yazamam ben a grubuydum ona d cevabını verdim günlük toplam değerin gibi bir cevap verdim hatırladığım kadarıyla

geri satın alma kiralama işlemleriyle ilgili 2 soru vardı galiba.
evet bende hatırlıyorum ama 1 soru hatılıyorum
birde aşağıdakilerden hangisi yanlıştır diye bir soru vardı
emeklilik fonu 3-9 hafta ile bağımsız denetime tabi tablolar
hisse senedi borsada işlem gören ve sermaye piyasası kurulu 3-9 hafta bağımsız denetimden geçmiş tablolar
burada sermeye piyasası kurulundan kıllandım :) bunu işaretledim