fonradar

15 Aralık Muhasebe Standartları Soru ve Cevapları

8 soru
cevap emeklilik fonu gibi. sorunun cevap seçeneklerini hatırlayan varmıydı_?

a) Aracılık faaliyetleri ile sınırlı olmak üzere bankalar, b) aracı kurumlar, c) portföy yönetim şirketleri, ç) yatırım fonları, d) emeklilik yatırım fonları, e) yatırım ortaklıkları, f) konut finansmanı fonları, g) varlık finansmanı fonları, ğ) ipotek finansmanı kuruluşları, h) hisse senetleri menkul kıymet borsalarında ve/veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda işlem gören anonim şirketler, ı) hisse senetleri halka arz edilmiş olan ve arz edilmiş sayılan şirketler, i) SPKn''''''''''''''''da düzenlenmiş ve anonim şirket olarak faaliyette bulunan borsalar, teşkilatlanmış diğer piyasalar ve takas ve saklama kuruluşları ve j) SPK''''''''''''''''ca finansal tablolarının bağımsız denetimi gerekli görülen diğer işletmelerin SPK düzenlemeleri çerçevesinde hazırlanması ve kamuya açıklanması zorunlu yıllık finansal tabloları bağımsız denetime tabi kılınmıştır.

(b), (c), (ç), (d), (e), (f), (g), (ğ), (h) ve (j) bentlerinde belirtilen işletmelerin, 6 aylık ara dönem finansal tabloları inceleme (yani sınırlı bağımsız denetim) kapsamındadır. (d) bendinde belirtilen emeklilik yatırım fonlarının, 3 ve 9 aylık finansal tabloları da sınırlı bağımsız denetime tabidir.

benim silginin üzerine yazma gibi bir ihtimalim olmadı bile sıra no 1 dim öğretmen masaıyla kaşı karşıyaydım arkalarda olabilseydim inanın ne yapar eder alırdım.
sınavdan süre bitince çıktım cevapları birine verme olasılığım yoktu zaten alınamamsı sanırım bu yüzden ama sınav sonucunu 1,5-2 ay beklemek ölüm gerçekten neyseki sizin umudunuz sonuçlar açıklanıncaya kadar sürer ben sorular açıklanınca geçip kaldığımı anlayacağım yüksek olasılıkla sınırda kalacağım yine ama hayırlısı Allah'tan ümit kesilmez:)

birde sanki maddi olmayan duran varklıklar ile yanlıştır diye birşey vardı.... cevap seceneklerinde araştırma payı gider yazıyordu, maliyet değeri ölçülebilir yazıyordu, sonradan ek özellik ile gelecekte fayda sağlamak yazıyordu
birde son seçenek avrdı ben son şeçeneği yaptım cavap olarak ama hatırlamıyorum şuanverdiğim cevabı

8 soru
cevap emeklilik fonu gibi. sorunun cevap seçeneklerini hatırlayan varmıydı_?

a) Aracılık faaliyetleri ile sınırlı olmak üzere bankalar, b) aracı kurumlar, c) portföy yönetim şirketleri, ç) yatırım fonları, d) emeklilik yatırım fonları, e) yatırım ortaklıkları, f) konut finansmanı fonları, g) varlık finansmanı fonları, ğ) ipotek finansmanı kuruluşları, h) hisse senetleri menkul kıymet borsalarında ve/veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda işlem gören anonim şirketler, ı) hisse senetleri halka arz edilmiş olan ve arz edilmiş sayılan şirketler, i) SPKn''''''''''''''''da düzenlenmiş ve anonim şirket olarak faaliyette bulunan borsalar, teşkilatlanmış diğer piyasalar ve takas ve saklama kuruluşları ve j) SPK''''''''''''''''ca finansal tablolarının bağımsız denetimi gerekli görülen diğer işletmelerin SPK düzenlemeleri çerçevesinde hazırlanması ve kamuya açıklanması zorunlu yıllık finansal tabloları bağımsız denetime tabi kılınmıştır.

(b), (c), (ç), (d), (e), (f), (g), (ğ), (h) ve (j) bentlerinde belirtilen işletmelerin, 6 aylık ara dönem finansal tabloları inceleme (yani sınırlı bağımsız denetim) kapsamındadır. (d) bendinde belirtilen emeklilik yatırım fonlarının, 3 ve 9 aylık finansal tabloları da sınırlı bağımsız denetime tabidir.

evet emellik yatırım fonuymuş cevap buna göre benim bir yanlışım daha oldu bu duurmda:(

evet galiba herkesin hatırlayabildiği bunlar ben çkıyorum arakadaşlar Allah herkesin gönlüne göre versin İnşallah herkes istediği notları alır. saygılar.

Şu an 56 misafir bu konuyu görüntülüyor yazıyor, siteye üye olmak çok kolay, kısa sürüyor, lütfen sizde fikirlerinizi paylaşın

1-konsolide olmayan bağımsız denetimden geçmiş ara dönem finansal tabloların yayım tarihi 6 hafta
2-geçerli para birimi soru kamu tararından belirlenen olması lazım
3-geri kazanılabilir tutar; bir varlığın net satış fiyatı ile kullanım değerinden yüksek olanı işaretledim
4-stok için değer düşüklüğü vardı cevap 13.000
5-müşteri adınan alınan hise senedi diyordu.... nazım hesap yaptım
6- nakit ve nakit benzerleri vardı.... burada cevaplarda , b tipi fon, para piyasalarından alacak, repo ters repo ve satılmaya hazır varlık gibi hatıtlıyorum. cevabım para piyasaları oldu sebebi hisse senetleri devlet tahvilleri para piyasası araçları olarak düşünürsek bunlar nakit benzeri varlıklar değildir bu varlıklar sadece aracı kurum için nakit benzeri varlıklardır müşteriler için değil.
7-ertelenmiş vergi ile bir soru vardı ertelenmiş vergi varlığı 80.000
8-finansal bilgilerin temel nitelikleri ihtiyaca uygunluk-geçeğe uygunluğu
9-İşletmenin Sürekliliği
10-kredi -ödünç alınan menkul kıymetler hangi grupta hangi alt hesapta izlenir dönen varlıklar- kısa vadeli alacakları işaretledim
11-kurum kazancı üzerinden alınan vergiler nakit akım tablosunda faaliyetten doğan nakit akımları
12-nakit akım tablosunda yatırımı faaliyetlerinin içine girer diyordu soru -maddi duran varlık çıkışı ve satın alımını
13-hangisi finansal tabloların yanlış açıklandığında orta çıkabilecek sonuçlar yalnız I işaretledim. soruda yatırımcıları yanıltıcı faaliyetlerden söz ediyordu. piyasaya duyulan güvensizlik de esasında bir bilgidir ve yatırımcıların tedbir almasını sağlar.emin değilim sorular açıklandığında bakacaz artık.
14- fon yönetim ücreti fon toplam değeri üzerinden belli oranda hesaplanır
15-aşağıdakilerden hangisi doğrudur diye bir soru vardı cevaplarda konsolide olmayan finansal tablolarda denetimden geçmiş finansal tablolar 10 hafta içinde kurula bildirilir şıkı doğruydu.

soruyu tam hatırlayamıyorum ama ilk kayıttan sonra maliyet bedeli ile değerlenir gibi birşey vardı hatıryanınız varmı ?

menkul kıymet yatırım fonlarıyla ilgili bir soru vardı, hangisi yanlıştır diyordu. fon portföyünde bulunan menkul kıymetlerin alım satımı vb. işlemleri 1 ay içinde muhasebeleştirilir diyordu. Yanlış olan bu bence, işlemin yapıldığı gün muhasebeleştirilmesi lazım.

ewt bende o şıkkı işaretledim 1 ay sonra muhasebeleşmez

menkul kıymet yatırım fonlarıyla ilgili bir soru vardı, hangisi yanlıştır diyordu. fon portföyünde bulunan menkul kıymetlerin alım satımı vb. işlemleri 1 ay içinde muhasebeleştirilir diyordu. Yanlış olan bu bence, işlemin yapıldığı gün muhasebeleştirilmesi lazım.

bir de riskten korunmak için yanlıştır gibi bir soru vardı, B kitapcıgının son sorularındandı. Riski dağıtmak icin şirketler aynı yontemleri kullanmalı falan gibi şık vardı, onu işaretledim diye o kalmıs aklımda =)