15 Aralık Muhasebe Standartları Soru ve Cevapları

hangisi maddi duran varlığın elde edilme maliyetine dahil edilmez? diye bir soru vardı ama şıkları hatırlayamadım

ayrıca satış ve geri kiralama ile kiraya verenle ilgili hangisi yanlıştır diye bir soru vardı ama tam hatırlayamıyorum

arkadaşlar tfrs3 sorusunun cevabını kesin bilen var mı? azınlık payları dahil ediliyor muydu? şıklar a)20.000 b)25.000 c)40.000 d)45.000

pazrtesi açıklansa keşke sınav cevaplarını yazıp yanına alabilen var mı bizim sınıftan biri sordu hoca izin vermedi bende alamadım bu yüzden cevapları çok merak ediyorum gerçekten.
ben denetim ve standartlardan girdim, cevapları kağıda yazdım çaktırmadan.sorunca hayır diyorlar genelde :)

vadeli opsiyon işlemlerine ilişkin alım opsiyonu kısa pozisyon - uzun pozisyon diye şıkları olan bir soru vardı...

soruyu tam hatırlayamıyorum ama ilk kayıttan sonra maliyet bedeli ile değerlenir gibi birşey vardı hatıryanınız varmı ?
evet, maddi yada maddi olmayan duran varlıklar için yanlış olan şık soruluyordu ve şıkta maliyet bedeli ile değerlemeden bahsediliyordu lakin hem maliyet hem yeniden değerleme yöntemi kullanılmakta.

Merhaba Arkadaşlar,

Sınavdan sonra hatırlayabildiğim soru ve konu başlıklarını bir kağıda yazdım. Şimdi de sizlerle paylaşıyorum. Hakkımıza hayırlısı....

1- Uzun bir muhasebe kaydı vardı. 150.000 TL ilk yıl faizi birde masraf vardı. Özellikli varlık olması sebebiyle yapılmakta olan yatırımlar şıkkını işaretledim.
2- İşletmenin tasfiye niyetinde olmadığına dair soruya Sürekliliği işaretledim.
3- Bağımsız denetimden geçmemiş konsolide ara mali tablolarla ilgili soruda 6 haftayı işaretledim.
4-Temel niteliksel özelliklere "ihtiyaca uygunluk" ve "gerçeğe uygun sunum" u işaretledim.
5-Geri kazanılabilir tutar sorusu vardı. Onu karıştırdım :)
6-Stok değer düşüklüğü vardı. 13.000 işaretledim.,
7-Gelir Vergisi standardı ile ilgili soruya 400.000*%20= 80.000 TL'yi işaretledim.
8- Maddi Duran Varlık standardı ile ilgili hangisi yanlıştır diyordu. Aktifleştirme sonrası sadece yeniden değerleme ile değerleniri yanlış olarak işaretledim. Emin değilim.
9-Kiralama standartları ile ilgili bir soru vardı. Tam olarak hatırlamıyorum.
10-Geçerli para birimi ile ilgili bir soru vardı. Tam olarak hatırlamıyorum.
11-Şerefiye ile ilgili soruya 40.000 dedim. Azınlık payını hesaba almadım. Emin değilim.
12-Aracı kurumlarla ilgili müşterileri adına yapılan işlemlerden bahseden soruya Nazım hesaplar dedim.
13-Aracı kurumlarda ilgili kredi, ... teminat..... hangi hesaba aittir diye bir soru vardı. Dönen varlık kısa vadeli alacaklar dedim.
14-Fon yönetim ücreti vardı. Fon toplam değeri üzerinden olacaktı.
15-Nakit ve nakit benzerleriyle ilgili soruya alım satım amaçlı olan şıkkı işaretledim.
16-17 Nakit akış standardı ile ilgili finansman ve yatırım faaliyetleriyle ilgili sorular vardı
18-Yatırım amaçlı gayrimenkuller ile ilgili bir soru vardı. Hatırlayamadıım.
19-Üç aylıklık ara mali tablo düzenlemek zorunda olanlar diye bir soru vardı. Menkul Kıymet Yatırım ortaklıkları dahil olmak üzere imkb de işlem gören şirketleri işaretledim. Menkul kıymet yatırım fonları 6 aylık düzenlemek zorunda diye hatırlıyorum.
20-Vadeli işlemlerle ilgili korunma amaçlı işlemlerle ilgili bir soru vardı. Hiç hatırlamıyorum.
21-Kur değişimi ile ilgili bir soru hatırlar gibiyim.
22-Açığa satıştan bahseden bir soru hatırlıyorum.
23-Yatırım amaçlı gayrimenkullerle ilgili bir soru hatırlıyorum.

B grubu cevaplarım
1)A 2)D 3)C 4)A 5)A 6)C 7)C 8)A 9)D 10)D 11)B 12)C 13)A 14)D 15)C 16)B 17)C 18)D 19)B 20)C 21)C 22)B 23)B 24)A 25)C

15 DOĞRU YETİYOR İNŞALLAH BU SEFER TUTMUŞTUR. UMARIM HERKES GEÇERLİ NOT ALIR.

Hatalı soru

SAYIN

my_gan

A kitapçığımı cevaplarınız , paylaşabilirmisiniz ?

Son düzenleme: