Bağkur Dondurma Hakkında Sorum

Merhaba Arkadaşlar,

Ben Yaklaşık 10 aydır ssk lı bir işte çalışıyorum. Babam ise 3 yıl 4 aydır bağkurlu. her ay yaklaşık 280 lira yatırıyor yanlış hatırlamıyorsam.
6-7 aydır ödemelerimizde bi sıkıntı oldu ve yaklaşık 2.250 TL borç birikti.

Annemi Benim sigortam ile hastaneye götürmek istiyorum fakat ya bağkur borçları kapanmalı yada bağkur iptal edilmeli dediler. Aksi halde annem benim sigortamdan yararlanamıyormuş.

Borç elbet ödenicek fakat biraz zaman lazım ödemek için. Bağkuru iptal ettirmek istemiyoruz.

Şimdi benim merak ettiğim Bağkuru 1 ay felan dondurup annemi benim sigortamdan yararlanarak hastaneye götürüp gerekli tedavileri yaptırabilir ve sonrasında bağkura kaldığı yerden devam edebilirmiyim.

Yanıtlarınız benim ve annem için çok önemli. Zaman ayıracak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

30 Gününüz dolduktan sonra, İşyerinizin bağlı olduğu SGM' ye giderek, annenizi kendi üzerinize sağlıktan yararlanmak üzere kayıt ettirebilirsiniz.

Evet.
Sizin ve aile bireylerinizin sağlıktan yararlanabilmesi için sizin adınıza 30 günlük prim ödemesinin yapılmış olması gerekiyor.

Evet.
Sizin ve aile bireylerinizin sağlıktan yararlanabilmesi için sizin adınıza 30 günlük prim ödemesinin yapılmış olması gerekiyor.

çok teşekkür ederim ilginiz için.
sigortam yaklaşık 10 aydır yatıyor. yani istediğimiz zaman bağkuru dondurabiliriz anlamınamı geliyor?

Bağkuru dondurmak demeyelim de, annenizi kendi üzerinize sağlıktan yararlanmak üzere kaydırmak diyebiliriz.
Yoksa, babanızın bağkurunuzu durdurmak veya dondurmak mümkün değildir, işyerini kapatmadığı sürece.

Ayrıca annende olduğu gibi sen babanı kendi üzerine geçiremezsin, bağkur borcu aslı ona ait olduğu için.O borcu kapamadan sağlıktan yararlanamaz.

Bağkuru dondurmak demeyelim de, annenizi kendi üzerinize sağlıktan yararlanmak üzere kaydırmak diyebiliriz.
Yoksa, babanızın bağkurunuzu durdurmak veya dondurmak mümkün değildir, işyerini kapatmadığı sürece.

Ayrıca annende olduğu gibi sen babanı kendi üzerine geçiremezsin, bağkur borcu aslı ona ait olduğu için.O borcu kapamadan sağlıktan yararlanamaz.

sgk ya gittiğimde ya borcunuz tamamen kapatılmalı yada iptal ettirilmesi demişlerdi sanırım. su an sadece annemin sigortamdan yararlanabilmesi için ne yapabilirim?

Çalıştığın işyerinin bağlı olduğu Sgm' ye giderek anneni senin üzerinden sağlık yardımı alacak şekilde kayıt ettirmen gerekiyor.

Çalıştığın işyerinin bağlı olduğu Sgm' ye giderek anneni senin üzerinden sağlık yardımı alacak şekilde kayıt ettirmen gerekiyor.

sgkya gittim zaten. bağkur borcunu kapatmazsanız anneniz sizden yararlanamaz dediler. ben amacım bağkuru 1 aylığına felan dondurup hastane işine halledikten sonra bağkur borcunu kapatmaya devam etmek

Bence ssk ile tekrar görüşün, annenizi kendi üzerinize kayıt edebilmelisiniz. Sonuçta borç annenizin kendi borcu değil, başkasının borcu yüzünden kendisine tanınmış bir haktan yararlandırılmaması normal değil.
Daha önce dediğim gibi bağkuru dondurma diye birşey yok.

Bence ssk ile tekrar görüşün, annenizi kendi üzerinize kayıt edebilmelisiniz. Sonuçta borç annenizin kendi borcu değil, başkasının borcu yüzünden kendisine tanınmış bir haktan yararlandırılmaması normal değil.
Daha önce dediğim gibi bağkuru dondurma diye birşey yok.

dün sgkya gittim ve annemin sigortamdan yararlanmasi icin başvuru bulundum. fakat olumsuz sonuç aldım.

sebep olarak babamın bağkur borcunu gösterdiler. bağkuru iptal etmeden veya borcu kapatmadan annem yararlanamıyormuş. anne ve baba birbirine bağlı sayılıyormuş.

bağkuru dondurabilirmiyiz diye sordum. evet dondurabilirsiniz ama 18 yaşından küçük kardeşiniz olduğu için donduramazsınız dediler. ben tek çare bağkur borcunu kapatmak veya iptal ettirmek olarak görüyorum.

iptal etmek emeklerin boşa gitmesi demek, borcu odemek ise zaman alıcak bişey.

- üstteki anlattigim olayda sgk personeli bana yanlış bilgi vermiş olabilir mi?
- en kısa sürede nasıl annemi benim sigortamdan yararlandirabilirim?

Ben şahsen daha önceden bu şekilde, uygulama yaptım, yapıldığından da eminim, son dönemde bunun ile ilgili bir düzenleme yapılmadıysa.
Alo 170' e de bir danışın isterseniz.

annenizin sizin sigortanızdan yararlanması için sizin bakmakla yükümlü olmanız gerekmektedir. Babanız sağ ve onunla ikamet ettiğine göre annenize bakma yükümlülüğü babanızda kabul edilmiştir. Eğer annenize sizin baktığınızı ispat edici belgeleriniz var ise ancak o zaman sizin üzerinizden sağlık yardımı alabilir.