Kıdem Hakkım

merhaba arkadaşlar
ben bir firmada 24.12.2005 tarihinden itibaren çalışıyorum.2 yıldırda düzenli maaş alamıyorum.Şirket 01.03.2013 tarihi itibariyle tasfiyeye girdi.Halen sigortalılığım devam ediyor fakat çıkışımı yapıp ortağı olmadıkları firmalarında sigortalı göstermek istiyorlar.Farklı şirkette sigortamı yapsalar tüm haklarım kaybolurmu.

iyi çalışmalar...

Sayın tulay35,

Şu veya bu şirkete giriş yapılmasının bir önemi yok. Bu işlem yapılırken çalıştığınız firmanın size "Özlük haklarınızın tamam XXX firmasına devredilmiştir" tarzında onaylı tercihan noterden, girişinizin yapıldığı XXX firmasından da "Özlük haklarınızın kabul edilip gereken sorumlulukların devralındığını onaylayan", yine tercihan noter onaylı, bir belgenin verilmesi yeterlidir.

haklarınız bu aşamada İş yasası nezdinde korunmuş olacaktır.

Saygılar,

Kevork

2005'ten bu yana çalışmakta olduğunuz şirkette ki kıdeminiz ve haklarınız yeni şirkete geçmez. Yeni şirkette sıfırdan başlamış gibi olursunuz.
Sonuçta kendi isteğinizle istifa etmiyorsunuz, istifa dilekçesi yazıp imzalamayacaksınız, hangi sebeple çıkışınızı verirlerse versinler alacaklarınız için mahkeme yolunuz açık.
Tazminat vs... haklarınızı ödemeden çıkışınızı yapıp, hiçbir bağlarının olmadığı yeni şirkete girişinizi yaparlarsa;
-Tasfiye sürecinde ki şirketten alacaklarınızı tahsil etmeniz (sanıyorum) daha zor olacaktır.

Sayın tulay35,
Şu veya bu şirkete giriş yapılmasının bir önemi yok. Bu işlem yapılırken çalıştığınız firmanın size "Özlük haklarınızın tamam XXX firmasına devredilmiştir" tarzında onaylı tercihan noterden, girişinizin yapıldığı XXX firmasından da "Özlük haklarınızın kabul edilip gereken sorumlulukların devralındığını onaylayan", yine tercihan noter onaylı, bir belgenin verilmesi yeterlidir.
haklarınız bu aşamada İş yasası nezdinde korunmuş olacaktır.
Saygılar,
Kevork

Evet korunmuş olur.
Olay iş sözleşmesinin devri"durumudur.(zaten işcinin de rızası var.)
Noter kanalının kullanılması isabetli olacaktır,olası ihtilaf ve ilerisinde ispat açısından.
İş sözleşmesinin devri, üclü bir hukuki ilişkidir.Devreden-devralan işverenler ile işci arasında iş sözleşmesinin devri konusunda iradelerinin birleşmesi şarttır.Bu ortak metinin ekine iş sözleşmeside eklenmelidir.
İşveren tarafının değişmesi ile iş sözleşmesi yine baki,daha sonra devrolunan işverence sözleşme hükümleri üzerinde değişiklik yapılmak istenirse,bu değişiklik İK-M.22 kapsamında değerlendirilmelidir.

merhaba arkadaşlar
ben bir firmada 24.12.2005 tarihinden itibaren çalışıyorum.2 yıldırda düzenli maaş alamıyorum.Şirket 01.03.2013 tarihi itibariyle tasfiyeye girdi.Halen sigortalılığım devam ediyor fakat çıkışımı yapıp ortağı olmadıkları firmalarında sigortalı göstermek istiyorlar.Farklı şirkette sigortamı yapsalar tüm haklarım kaybolurmu.

iyi çalışmalar...
Bir başka firmaya girişiniz yapılacak , ama bu kağıt üzerinde mi olacak?gene şu anda çalışmakta olduğunuz aynı yerde aynı işinizi yapmaya devam mı edeceksiniz?

sayın keremcem aynı yerde devam edicem fakat firma değişicek.o firmadada ortaklıkları yok..2008 yılında bir kriz yaşadılar başkası adına firma kurdular..
Birde ben net 1.400 maaş alıyorum asgari ücretten ssk ödeniyor.Tazminat ödernirse eğer Asgari ücretten ödicekler :((((

Son düzenleme:
sayın keremcem aynı yerde devam edicem fakat firma değişicek.o firmadada ortaklıkları yok..2008 yılında bir kriz yaşadılar başkası adına firma kurdular..
Birde ben net 1.400 maaş alıyorum asgari ücretten ssk ödeniyor.Tazminat ödernirse eğer Asgari ücretten ödicekler :((((
O zaman sorunuz sanki biraz hatalı gibi, yoksa ben mi yanlış anlıyorum?
Aslında çalıştığınız firma kapatılacak ve aynı adreste başka bir firma faaliyete devam edecek, aynı iş üzerine.
İşyerinin devri sözkonusu , doğru mu anlamışım?

Yanlış anlamışsınız.Firma kapatılacak.Bizim çalıştığımız firma saç alım-satımı yapıyor.Diğer firmada otomatik iskele imalatı yapıyor.Diğer firma farklı işle faalitine devam ediyor.
Yerleride farklı..

Sayın Tülay 35,

Durumunuzla ilgili siae yardımcı olmak açısından yazılan hertür cevap tabi yararlı olacaktır. Ancak en basit şekliyle cevaplandırılması gereken bir konu ile ilgili sonuca etki etmeyecek yada hiçbir yararı olmayacak her ayrıntı aklınızı karıştıracak her soru sanki ortada büyük bir sorun varmış hissini uyandıracaktır. İşin esası şu; siszin bulunduğunuz ve geçeceğiniz şirketlerin hukuki durumu sizin sorununuzla ilgili hiç bir etkene sahip değildir. Aldığınız gerçek ve gerçek dışı ücret ise tamamen sizin haklarınızla ilgilidir. Bu yüzden iki ayrı meseleyi kısaca tekrar ve son kez özetleyelim;

1. Bir şirketten diğerine gidişinizle ilgili ilk yazdığım cevap kesindir. İncelerseniz sayısız yargı kararına ulaşırsınız. Sayın şeref aydemirin de devam katkısına da katılıyorum.

2. Ücretinizin gerçek dışı gösterilmesiyle ilgili konu ise tamamen farklı bir hukuk kavramıdır ki bunun aslen sorduğunuz soruyla ilgisi yok. Zorunlulukla kabul ettiğiniz bu durumun iş yasası ve sgk yasası çerçevesinde şikayetle iki farklı hukuk yoluna taşınması ise ayrı bir konudur. Bu çerçevede yapacağınız en basit şikayet çalıştığınız şirketi ( elinizde ciddi deliller de varsa ) uzun ama gerçekten sonuca ulaştıracak yargı kararlarına sebep olur.

Sizin sorunuz temelde 1475 sayılı (eski) iş yasasının 14. maddesi çerçevesindedir ve sonuçlarından zarar görmemeniz için söylediğimiz yöntem olmazsa olmazdır. Diğer konularla ilgili sorularınız ayrı hukuk kavramları ve ayrı hukuk çözümleridir.

Saygılar,
Kevork

Sn.Ksimkesyan ında dediği gibi "özlük haklarınızın xxx firmasına devredilmesi"-"iş sözleşmesinin devri"konusu dışındaki diğer hususlar,olayımız içinde şimdilik çözüm sunmaz,çok uzun süreç olur,mümkünse(ki mümkün diyorsunuz)bu devir işlemi yapılsın(ki başta iş ilişkisinin devamı sağlanmış olsun,hizmet süresine bağlı haklardan yararlanma ve ileri de koşullara bağlı olarak doğacak kıdem tazminatınızı devir olunduğunuz işverenden talep edebilesiniz.