Turizm Acentası Ve Erken Rezervasyon Sigortası

Yeni acılan bir turizm acentası mükellefim var.

1.sorum : Konaklamalarda Erken Rezervasyon Sigortası mevcut , müşteri isterse 1000.tl ye kadarki konaklamarda 10 tl fazlasında 15 TL konaklama hizmetine ilave olarak satılmaktadır. Acentam bana sigortayı kdv siz fatura ediyor ben müşterime yansıdırken ki durum nasıl olacak.

2. sorum : yurt dışı uçak biletlerindeki alan vergisi kdv den istisna mıdır. bunu muhasebe kayıtlarımda müşteriye yansıdır ken hangi hesaplarda takip etmem doğru. Acenta dan bana gelen faturalarda kdv matrahından düşülmüş halde.

3.sorum : Kıbrıs'a konaklama ve uçak bileti birlikte sattık bana gelen fatura bir kısıma kdv uygulanmış sorduğumda konaklama hizmetinin %9 una %18 kdv uygulandığını söylediler bu ne demektir. Ben nasıl yansıtacağım müşterime.

Yeni acılan bir turizm acentası mükellefim var.

1.sorum : Konaklamalarda Erken Rezervasyon Sigortası mevcut , müşteri isterse 1000.tl ye kadarki konaklamarda 10 tl fazlasında 15 TL konaklama hizmetine ilave olarak satılmaktadır. Acentam bana sigortayı kdv siz fatura ediyor ben müşterime yansıdırken ki durum nasıl olacak.

"Sigorta hizmetlerinde KDV yoktur. Sizde aynen yansıtırsanız kdv olmaz. ancak maliyetinize ekleyip toplam üzerine bir kar koyarak fatura ederseniz. KDV tahakkuku gerekir."

2. sorum : yurt dışı uçak biletlerindeki alan vergisi kdv den istisna mıdır. bunu muhasebe kayıtlarımda müşteriye yansıdır ken hangi hesaplarda takip etmem doğru. Acenta dan bana gelen faturalarda kdv matrahından düşülmüş halde.

"Yurt dışı uçak biletleri Uluslararası Taşımacılık istisnası tabi olduğu için KDV den istisnadır. Bununla ilgili her türlü ek ücret , alan vergisi, komisyon, iskonto v.b tüm yan hizmetler de istisnadır."

3.sorum : Kıbrıs'a konaklama ve uçak bileti birlikte sattık bana gelen fatura bir kısıma kdv uygulanmış sorduğumda konaklama hizmetinin %9 una %18 kdv uygulandığını söylediler bu ne demektir. Ben nasıl yansıtacağım müşterime.

Size gelen faturayı kim kesti. Bu noktayı tam anlayamadım.

Size gelen faturayı kim kesti. Bu noktayı tam anlayamadım.

Acentası olduğumuz turizm şirketi tarafından kesiliyor.Müşterimiz hizmeti aldıktan sonra fatura bizim şirketin adına kesilmiş olarak bize geliyor Komisyonumuz düşülmüş olarak tabiki bizimde müşteriye kesmemiz gerekiyor.

Size bu faturayı kesen acenta Kıbrısta mı yok Türkiye de mi onu anlayamadım.

Anlaşıldı. Sizin sattığınız Kıbrısta konaklama. Yurt dışındaki bir otelde yapılan harcama. dolayısıyla KDV yoktur.
ancak size bu hizmetiş sağlayan acenta %9 kar etmiş. Bu kar T.C sınırları içersinde olduğu için , bu tutara %18 kdv uygulamışlar. Doğru olan da budur zaten.
Uçak bileti yine kdv istinası.

Asıl Problem Erken Rezarvasyon Sgiortasını aynen yansıtıyorum sadece Bize gönderilen Faturadaki Komisyon Kısımı ekleyerek müşterime Fatura ediyorum. Kdv yok ama ben bunu kdv beyannamesinde Özel Matrah kısımında mı göstermem gerekiyor Özel Matrahta gösterilebilecek konular arasında yok.

Aynı şekilde yurt içindeki ucak biletlerindeki alan vergiside problem Kdv beyannamesinde özel matrah kısmına yazsam ilerde problem yaşarmıyım sizce.

Yada 120 hesaplarında mı yazsam . kdv beyannamesinde kdvli olan kısmı mı bildirsem.

Faturada ayrı gösterirsen sorun olmaz sanıyorum. Yahut da yansıttığın sigorta bedeli için ayrı kdvsiz fatura kes.

Faturada ayrı gösterirsen sorun olmaz sanıyorum. Yahut da yansıttığın sigorta bedeli için ayrı kdvsiz fatura kes.
Fatura kesmek problem değil üstadım rakamlar kücük ve her satışımızda neredeyse var bu olay asıl problem şuan için yukarda bahsattiğim kdv beyannamesindeki beyan kısmı.
Anlaşıldı. Sizin sattığınız Kıbrısta konaklama. Yurt dışındaki bir otelde yapılan harcama. dolayısıyla KDV yoktur.
ancak size bu hizmetiş sağlayan acenta %9 kar etmiş. Bu kar T.C sınırları içersinde olduğu için , bu tutara %18 kdv uygulamışlar. Doğru olan da budur zaten.
Uçak bileti yine kdv istinası.
Bundan anldığım kadarı ile Benim elde ediğim komisyonda %18 kdv tabi.

Birde size sorduğum bu suruyı başka bir yere daha sorduğumda aldığım cevap Şu şekilde idi ;

1- KDVK md.24’de, KDV matrahına dahil edilecek unsurlar belirtilmiştir.
Bunlar arasında, vergi resim ve harçlar da vardır.
Alan vergisi olarak ödenen tutar, taşıma işini yapan firmadan değil de,
hava alanını kullanan kişiden alınıyor ise, bu bedel, uçak bileti KDV
matrahına dahil edilmez. Ödeme, uçak firması tarafından hava alanını
kullanan adına yapılmakta ise, yine vergilendirilmez. Ancak, bu ödeme,
nakliye firması adına yapılıyor ve müşteriye yansıtılıyor ise, bu taktirde
KDV matrahına dahil edilir.
2- Erken rez.sigortası olarak tahsil edilen para, yukarıda belirtilen
hükme göre, KDV matrahına dahil edilir ve vergilendirilir.