fonradar

Rapor Ücretlerinin Ödenmesindeki Değişiklikten Haberiniz Var mı?

Bu ay personellerden SGK nın rapor ücretlerini eksik ödediyi ile ilgili şikayetler aldım. Bir personel farklı zamanlarda önce 1 gün sonra 2 günlük rapor aldı. Bu rapora herhangi bir ödeme yapmamış. Önceden 1 günlük ücretini öderdi.
Bir diğeri 13/07-15/07 tarihinde bir rapor sonrasında aynı şikayetle başka bir hastaneden 15/07/2013 - 19/07/2013 (çalışır) şeklinde aldığı raporun sadece 2 günlük ücretini alabilmiş. Konuyla ilgili bilgisi olan var mı? Ödemelerdeki değişiklik ile ilgili resmi bir yazı var da benim mi haberim yok acaba?:confused:

Şuan ki kanuna göre SGK istirahat raporlarının ilk 2 gününü ödemiyor.Yani 1 veya 2 günlük raporlara ödeme yapılmıyor.Eğer personel 3 günlük rapor aldıysa ilk 2 günü ödenmeyeceğinden dolayı 3-2=1 günlük rapor parası ödenecek kendisine.Uygulama bu şekilde.10 günlük rapor alırsa 8 günlük para ödenecek.Umarım açıklayabilmişimdir.

Uygulama bu şekilde biliyorum. Ancak kişi aynı ay içerisinde farklı zamanlarda aldığı raporları eskiden bir bütün olarak görerek 2 günü görmez geri kalan ücreti öderdi. Şimdi personelin devam eden hastalığının iyileşmemesi sebebiyle rapora ara vermeden devam ettirmiş ancak ilk raporunda 2 gününü 2. raporunda 2 gününü ödememiş. Bu uygulama yeni mi geldi. Önceden böyle bir sıkıntı yaşamamıştık.

sgk farklı raporları birleştirmez. Eğer ilk raporda kortrol işaretli ve kontrol sonrası ilave istirahat var ise bunu bir bütün olarak değerlendirir. SGK göre 10+10 gün enfazla (heyet raporu hariç) alınabilecek rapordur. Bu 1+2, 2+2 vs olabilir ve 2 günün üzeri ödenir.

Bu ay personellerden SGK nın rapor ücretlerini eksik ödediyi ile ilgili şikayetler aldım. Bir personel farklı zamanlarda önce 1 gün sonra 2 günlük rapor aldı. Bu rapora herhangi bir ödeme yapmamış. Önceden 1 günlük ücretini öderdi.
Bir diğeri 13/07-15/07 tarihinde bir rapor sonrasında aynı şikayetle başka bir hastaneden 15/07/2013 - 19/07/2013 (çalışır) şeklinde aldığı raporun sadece 2 günlük ücretini alabilmiş. Konuyla ilgili bilgisi olan var mı? Ödemelerdeki değişiklik ile ilgili resmi bir yazı var da benim mi haberim yok acaba?:confused:

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu' nun 18.maddesi b bendini incelediğinizde göreceksiniz;

b) (Değişik: 17/4/2008-5754/11 md.) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi ile 5 inci madde kapsamındaki sigortalılardan hastalık sigortasına tabi olanların hastalık sebebiyle iş göremezliğe uğraması halinde, iş göremezliğin başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla geçici iş göremezliğin üçüncü gününden başlamak üzere her gün için ödeme yapar

bahsettiğiniz yeni bir uygulama değil, eskiden beridir süregelen uygulamada her bir raporda ilk 2 günü ödemiyor sgk.