Hem Hizmet Hem Üretim Olan Bir Firmada 740 la Birlikte Hangi Hesaplar

Merhaba ,

Bir otel işletmesinde 151 hesap , 153 hesap kullanılıyor , 740 hesap da var... İşçilikler 770 de takip ediliyor ... 151, 153 hesapları 740 a alması gerekmez mi ?

Ynt: Hem hizmet hem üretim olan bir firmada 740 la birlikte hangi hesaplar

Hem üretim yapan hem de ticari mal alım satan bi işletme galiba.Buna göre işçilik hesapları üretim yaptığı için 720 hesapta ve ticari mal alım satımı yaptığı için 770 hesapta tutulması gerek.Yani bu göre bi maliyetlendirme olması gerekiyor.Eğer hizmet üretimi yapıyorsa 770 ve 740 hesapları kullanmanız gerekiyor.
Üstatlarımız daha iyi bilir ama ben böyle biliyorum.

Formdaşım

otel işletmelerinde 150,151,153 hesaplar olabilir.bunun yanında 740,760,770 hesaplarda olabilir.Önemli olan bunların doğru şekilde kullanılması.Nasıl mı ? Örneğin işçilikler yemek üretiminde çalışanların ücretleri 720 hesapta,Yönetim bölümündekilerin 770 hesapta Resepsiyonda çalışanların 760 hesapta takip edilmesi uygun olur.Yine Yemek üretmek için alınan malzemelerin 150 hesapta otel pastahanesi için alınan ürünlerin 153 hesapta takip edilmesi uygun olur.Daha bunun gibi yüzlerce örnek verilir.Formu takip ettikçe sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

ilginiz ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Forumu çok beğeniyorum . İnsan kendini daha güvende hissediyor . iyi dileklerimle..

saygılar ,

Merhaba, halı saha işletmeciliği yapan bir şirket elektrik su giderlerini hangi hesapta takip etmeli. Güvenlikte çalışan elemanların maaş bordrolarını 770 mi işlemeliyim. Birde halı sahada satılmak için alınan bisküvi,su gibi ürünleri 153 de takip etmem doğru olur mu.

Merhaba, halı saha işletmeciliği yapan bir şirket elektrik su giderlerini hangi hesapta takip etmeli. Güvenlikte çalışan elemanların maaş bordrolarını 770 mi işlemeliyim. Birde halı sahada satılmak için alınan bisküvi,su gibi ürünleri 153 de takip etmem doğru olur mu.

Sayın melik,

Sorunuza geçmiş tarihte sayın koraykarakaya cevap vermişti diye hatırlıyorum bir önceki konudaki mesajlaşmaların linkini buradan bulabilirsiniz.
<http://forum.alomaliye.com/tdhp-muh...ketlerinde-770-li-hesaplarin-kullanimi-2.html

İyi Günler.

Yani işçi giderlerini, elektrik,su bunları 740 damı takip etmeliyim.
Aldığımız yiyecek ve içecekleride satıyoruz. Bunları hangi hesaba atmalıyım. Bu kısmı anlayamadım. yardımcı olur musunuz.

Sayın melik,

Aslında sorularınıza cevap verilmişti buradan yola çıkabilirsiniz. Eğer meslek mensubu değilseniz bağlı bulunduğunuz meslek mensubunuza aklına takılan ve ilerleyen dönemlerde karşınıza çıkacak diğer sorularınıza ilgili meslek mensubunuzdan destek alabilirsiniz .

İyi Günler.