Tevkifat

arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım bir sorum olacak.

inşaat firmasında çalışmaktayım.malzeme aldığım bir firma bana iki kalem ürün sattı
alüminyum mastar tutarı 5,400 tl oranlar 5/10
alüminyum fay çıtası 360 tl oranlar 5/10

bu ürünlerin faturasını tevkifatlı kesti

alüminyum mastarı x müşterime tevkifatlı çıkış yaptım 5 400 tl tutarı olan
alüminyum fayans çıtasının bir kısmınıda x müşterime sattım 180 tl civarı tuttu.şimdi ben bu çıkışı tevkifatlımı yapmak zorundayım tevkifat sınırı 1.000 tl olması gerekmiyor mu?

Sayın yaseminn,

Önce herkes bu forumda aman biri soru sorsun da cevap yazalım diye beklemiyor. Herkes işinden artakalan zamanda bu çabayı sarfediyor. Gelelim cevabınıza.

Evet 1000.-- TL altı faturalarda (KDV hariç tutarı) tevkifat zorunluluğunuz yok. Esasen size kesilen 360 TL tutarındaki faturada da zorunluluk yoktu. Sizin ürünleri tevkifatlı almış olmanız tevkifatlı satışını gerektirmez. Tevkifatlı alış/satış için iki şartın birden gerçekleşmesi gerekir,

1. Tevkifatlı ürünler arasında yer alacak,
2. 1.000.-- TL (KDV hariç) üzerinde olacak.

Saygılar,
Kevork

Sayın yaseminn,

tabiki öyle, forumdaki herkesin amacı bu zaten, yardımlaşmak. Bu yüzden bazan biraz sabır gerekiyor.

Saygılar,
Kevork

Evet 1000.-- TL altı faturalarda (KDV hariç tutarı) tevkifat zorunluluğunuz yok. Esasen size kesilen 360 TL tutarındaki faturada da zorunluluk yoktu.

Sayın kevork,

Satıcı her iki mal'ı tek bir faturada düzenlemiş ise tamamı tevkifatlı fakat faturaları satıcı ayrı ayrı düzenlemiş ise 360 TL'lik mal faturasına tabiiki tevkifat uygulanmaz sadece burada faturanın tek bir faturamı yoksa iki ayrı fatura şeklinde mi düzenlendiği önemli olan. Bunu soruyu soran üye cevaplamalı.

İyi Günler.

Sayın Demiral,

Bu sorunun tamamı aslında tek fatura2yı ilgilendirdiğini varsaymak zorundayız zaten, alıntıladığınız bölümün devamında verdiğim açıklamalar da bu yüzdendi. Bence konuyu cevaplamasına da gerek yok.

Saygılar,
Kevork

mastar ve çıta birbirini tamamlayan ürün mü? örn; astar boya ve boya gibi. Aynı yerde birbirini tamamlayıcı şekilde kullanılıyor ise ayrı ft kesilse dahi tevkifat yapmak gerekir. Bilerek tev. kaçınmak için ayrı ft kesildiği yönünde kanaat uyandırırsa ceza ile karşılaşabilirsiniz.

mastar ve çıta birbirini tamamlayan ürün mü? örn; astar boya ve boya gibi. Aynı yerde birbirini tamamlayıcı şekilde kullanılıyor ise ayrı ft kesilse dahi tevkifat yapmak gerekir. Bilerek tev. kaçınmak için ayrı ft kesildiği yönünde kanaat uyandırırsa ceza ile karşılaşabilirsiniz.

Sayın merkür2,

Kesinlikle hiçbir bölümüne katılmıyorum.
Astar boya ve boyanın birbirini tamamlayıcı ürün olarak örneklenmesi dahi yanlış. Verdiğiniz örneğin doğru olması için ikisinin birbirine karıştırılmadan kullanılamaması gibi bir durum olması gerekir( bazı yapıştırıcılar gibi mesela). Böyle bir şey söz konusu olmadıkça tamamlayıcı ürün diyemezsiniz.

Birbirlerini tamamlayan ürün olması da bu durumu bağlamaz. Varsayalım öyle sabah geldim birini öğlenden sonra da ihtiyacım oldu ikincisini aldım. Ne olacak ?
Yasanın hak tanıdığı muafiyet sınırı içinde yasal satışların hiçbiri için bu tür kanaat kullanma yetkisi olmaz.

Saygılar,
Kevork