Geçmiş Yıllar Karının Sermayeye İlavesi Raporu

stajer611

Katkı Sunan Üye
Merhaba

Geçmiş yıllar karlarının sermayeye ilave edilmesinde, firmanın defterini tutan Mali Müşavir rapor hazırlayabiliyor mu?. Yoksa başka bir mali müşavir mi hazırlaması gerekir. ?

Teşekkürler.

Sanırım bağımlı meslek mensubundan bahsediyorsunuz. Firma bünyesinde çalışan SMMM hazırlayabilir. Ben daha önce hazırladım. Raporun arkasına oda faaliyet belgesi eklemeniz gerekiyor. Ancak bağımlı meslek meslek mensubunun faaliyet belgesi olmaz, oda kayıt belgesi alıp, raporun arkasına ekleyiniz.

Sayın stajer611,

Ticaret Bakanlığı 15.7.2013 tarihinde yeni bir genelge yayınladı. Bugüne kadar Ortak alacaklarının sermayeye ilavesi için YMM raporu yeterli bulunuyordu. Yeni TTK ile birlikte Bakanlık bu konudaki görüşünü de değiştirdi. Raporun hazırlanıp uygunluk verilmesi mahkeme eliyle olacak. Yani bilirkişi tayini yapılacak ve rapor bilirkişi elinden çıkacak. Bunun aynı kapsamda değerlendirilip değerlendirilmeyeceğini tespit etmek gerekir.

Sanırım bağımlı meslek mensubundan bahsediyorsunuz. Firma bünyesinde çalışan SMMM hazırlayabilir. Ben daha önce hazırladım. Raporun arkasına oda faaliyet belgesi eklemeniz gerekiyor. Ancak bağımlı meslek meslek mensubunun faaliyet belgesi olmaz, oda kayıt belgesi alıp, raporun arkasına ekleyiniz.

Bağımsız Meslek mensubundan bahsediyorum.

Bağımsız meslek mensubu işine baktığı mükellefle ilgili rapor düzenleyebilir. Ekine faaliyet belgesi ekler. Ortak alacakları ayni sermaye sayılıyor şimdi. Bunun için mahkemeden bilirkişi ataması istenir. Raporu bilirkişi yazar. Ancak dağıtılmayan karların sermayeye ilavesi için SMMM veya YMM raporu yeterlidir.